0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

25.01.20 Čo znamená fork vo svete kryptomien?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

V kryptomenových projektoch dochádza postupom času k vylepšovaniu technológie a dochádza k aktualizáciám softvéru, nie vždy sa však sieť zhodne na aktualizáciách a dochádza k rozdeleniu siete, tzv. fork.

Fork všeobecne označuje udalosť v projekte, kedy je kopírovaný a upravovaný zdrojový kód, aby mohol byť vytvorený ďalší blockchain. Napríklad kryptomena Litecoin je fork Bitcoinu, pretože jeho vývojári jednoducho skopírovali kód Bitcoinu, urobili v ňom niekoľko úprav a vytvorili tak nový projekt.

Riešenie blockchainu pre kryptomeny je open source, čo znamená, že je kód zadarmo a dostupný pre všetkých. Ľudia si ho môžu zobraziť alebo ho použiť. Ako sa meny vyvíjajú a s časom sa menia, niektoré zmeny sa musia zaradiť do ich protokolu. Takéto zmeny môžu byť malé úpravy, nové funkcie, alebo masívne zmeny, ako je zväčšenie maximálnu veľkosti bloku. Niekedy sú zmeny v blockchain technológii vnímané v komunite minerov rozdielne. Niektorí zmenu prijmú a niektorí nie. Takýto nesúlad v infraštruktúre sieti môže mať za následok vytvorenie nových blockchainov a nových kryptomien.

Hard fork

Hard fork je zmena v protokole kryptomeny, ktorá spätne nie je kompatibilná s jej staršími verziami. Napríklad každý, kto vedie uzol v sieti Bitcoin, si musí aktualizovať softvér, aby mohol rozpoznať nové bloky a mohol tak ťažiť. Rovnako je to situácia, keď sú uzly (prvky) riadiace nový softvér, oddelené od predchádzajúcej verzie kryptomeny. Ak polovica uzlov beží na novej verzii a prebieha ťažba blokov a druhá polovica beží na starej verzii a sú ťažené iné súbory blokov, potom máme dva rôzne reťazce. Odtiaľto pochádza tento termín fork (ang. vidlička, rázcestie).

Soft fork

Soft fork je zmena v protokole kryptomeny, kedy iba predchádzajúce platné bloky sú neplatné. Táto zmena nie je problém, pretože staršie verzie softvéru rozpoznajú nové bloky. Čiže kým hard fork vyžaduje, aby všetci mineri prešli na nové pravidlá, soft fork vyžaduje iba aktualizovať väčšinu uzlov a súhlasiť s novou verziou. To znamená, že soft fork má menej chaotický efekt na sieť, pretože oboje, staré aj aktualizované uzly budú aj naďalej rozpoznávať nové bloky a zachovajú zhodu blockchainu.

Príklady

Soft forky sú zatiaľ najbežnejším spôsobom, ako aktualizovať blockchain Bitcoinu, pretože nesú údajne menšie riziko pri rozpore v sieti. Niektoré príklady úspešných soft forkov sú aktualizácie softvéru, ako je BIP 66, ktorá sa musela vysporiadať s platnosťou podpisu a aktualizácie P2SH, ktorá zmenila adresu formátovania Bitcoinu.

Najvýraznejší príklad hard fork je v sieti Ethereum. Stalo sa to po hackerskom útoku na DAO (digitálne decentralizovaná autonómna organizácia), čo bol veľmi ambiciózny projekt pre riskantný kapitálový podnik, vybudovaný exkluzívne na základe chytrých kontraktov v Ethereum platforme. Čoskoro po dosiahnutí rekordu v spoločnom financovaní - 150 miliónov dolárov, niekto začal čerpať financie z projektu a hodnota ETH stratila zhruba 50 miliónov dolárov, čo viedlo k rozhodnutiu „urobiť hackerský útoky na daného hackera“, čiže Ethereum Fond musel intervenovať a urobit fork celého blockchainu, čo malo za následok rozdelenie na dve kryptomeny – Ethereum  a Ethereum Classic.

Bitcoin Cash je hard fork Bitcoinu, ktorý mal za cieľ vytvoriť dva rôzne aktíva s hodnotou. Niektorí členovia komunity neboli spokojní s rýchlosťou spracovania transakcií a s tým spojenými vysokými poplatkami, preto sa rozhodli navýšiť veľkosť bloku. Po vzniku forku sa Bitcoin Cash a Bitcoin stali dvoma úplne odlišnými kryptomenami od aktivačného bloku vpred. Nemôžete posielať Bitcoin Cash do Bitcoin blockchainu, alebo naopak, pretože reťazce nie sú kompatibilné.

Zdroje: cryptocurrencyfacts.com, kryptotop.eu, fxstreet.cz, en.wikipedia.org

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s členstvom Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

???? Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/?hl=sk
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart