0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

24.08.21 Ako vyzerá situácia v Salvádore? Je krajina pripravená na adopciu BTC?

Od takpovediac šialenstva, ktoré spustil Jack Mallers na Bitcoin 2021 konferencií v Miami, ubehlo takmer 10 týždňov a za ten čas sa toho stihlo veľa zmeniť. Áno samozrejme, že hovoríme o Salvádore a správe, že táto krajina príjme (respektíve už prijala) Bitcoin ako jednu z oficiálnych platobných možností v krajine. Kam sa za posledných 10 týždňov nový zákon v danej krajine posunul a čo na to hovoria kritici? To si povieme už v dnešnom článku.

Salvádor vyzerá byť pripravený

Podľa najnovších vyjadrení prezidenta Salvádoru, Nayiba Bukeleho, je táto krajina pripravená na adopciu BTC. Podľa oficiálnych správ ústrednej postavy tejto zmeny sa má aktuálne dokončovať Chivo aplikácia, ktorá bude oficiálnou BTC peňaženkou v krajine pre všetkých, ktorí sa rozhodnú Bitcoin používať.

Tá by mala byť pripravená na stiahnutie od 7.septebmra, pričom má umožňovať nielen prijímanie, držanie a odosielanie BTC, ale takisto aj výber v dolároch pokiaľ by to daní užívatelia chceli. Pri tomto bode prezident niekoľkokrát upozornil, ale takisto aj ubezpečil, že pokiaľ niekto nechce používať Chivo alebo Bitcoin ako taký, tak nemusí. Daný zákon totižto nikoho k tomu nenúti aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. To je dokonca aj jednou z jeho kritík, ktoré si ale rozoberieme v článku neskôr.

S Chivo wallet je spojených hneď niekoľko ďalších správ, ktoré Nayib Bukele zverejnil. Jednou z nich je bonus v hodnote 30 dolárov v BTC, ktorý dostane každý obyvateľ krajiny, ktorý sa zaregistruje a prejde istým verifikačným procesom. Okrem toho ale v krajine majú vo veľkom pribudnúť Bitcoin ATM (zvané „Chivo ATMs“), ktoré všetkým umožnia výbery BTC. Má ich byť viac ako 200, čím chce Nayib Bukele docieliť to, aby sa viac ako 70 % unbanked ľudí v krajine (ľudia, ktorí nemajú prístup ku tradičnému bankovníctvu), vedeli jednoducho dostať do finančného sveta.

Okrem toho ale má vzniknúť aj viac ako 50 takzvaných „Puntos Chivos,“ ktoré majú byť pobočkami, ktoré nielen umožnia výber a vklad na dané peňaženky, ale takisto majú pomôcť aj so vzdelaním spojeným s kryptomenami a Bitcoinom samotným. Aj pri nich ale Nayib Bukele opätovne poznamenal, že ich nikto nebude musieť používať, pokiaľ tak skutočne nechce robiť.

„Čo ak niekto nechce používať Bitcoin? Tak nech si nesťahuje Chivo aplikáciu a nech pokračuje normálnym životom. Nikto vám nezoberie vaše doláre a určite sa nájde niekto kto si rád vystojí radu vo Western Union na to, aby zaplatil za nehorázny poplatok.“

Aj takýmto štýlom si pasívno-agresívne Nayib Bukele kopol do Western Union či iných poskytovateľov finančných služieb, ktorých aktuálne služby a produkty vie využívať iba 30 % občanov v krajine a aj to za vysoké poplatky. Aj práve preto sa Nayib Bukele rozhodol v júni pre schválenie „Bitcoin Law,“ ktorý má ale stále veľa odporcov. Jeden z nich, Steve Hanke, si do tohto zákona poriadne kopol len tento týždeň.

Cesta ku menovému chaosu a ekonomickému chaosu?

Takto pekne nazval Steve Hanke, profesor aplikovanej ekonómie na Univerzite Johna Hopkinsa, svoj najnovší článok. Ten vyšiel na National Review a mal byť jedným z tých „dôveryhodnejších“ čo sa týka argumentov a kritiky, ktorá bola voči Salvádoru vznesená. Ako sa ale opäť potvrdilo, tak Steve Hanke nechcel ani prostredníctvom tohto článku spraviť nič viac, ako len nakydať na kryptomeny a tým aktuálne aj na Salvádor.

Prečítajte si tiež: Visa nakúpila svoje prvé NFT za viac ako 150 000 dolárov

Aby sme ale tohto uznávaného profesora (v akadémii a ekonómii, nie v kryptomenách) len nezhadzovali, jeden z bodov kritiky, ktorý vyčíta alebo na ktorý upozorňuje, stojí určite na zamyslenie. V danom článku píše nasledovné:

„Podarilo sa mi identifikovať 27 FATF regulácii spojených s transakciami virtuálnych aktív, ktoré budú takmer nemožné na splnenie pre salvádorské banky, biznisy a ich zákazníkov, pod týmto novým zákonom.“

A v tomto má asi pravdu. Aktuálny finančný systém totižto nie je nastavený na to, aby sa v ňom zrazu dali bez problémov používať kryptomeny. Jedným dychom ale treba dodať, že práve aktuálny finančný systém je dôvodom, prečo kryptomeny vôbec vznikli. Prečo sa napríklad v Salvádore musí prezident zamýšľať, ako umožniť prístup ku finančnému svetu viac ako 2/3 svojich obyvateľov, ktorí ho teraz nemajú. Bitcoin tento problém rieši. Ale to už práve ekonómovia ako Steve Hanke vidieť nechcú. Poďme sa ale pozrieť aj na jeho ďalšie body danej kritiky.

Priblblá kritika?

Hanke napríklad poukázal na fakt, že Salvádor bude mať medzinárodné problémy. Podľa Svetovej Banky (WB) či Medzinárodného menového fondu (IMF) nie je totižto tento krok zo strany Salvádoru vítaný a takisto nie je ani podporovaný. Hanke poukázal práve na to, že tieto inštitúcie a niekoľko im podobných inštitúcii varovali Salvádor pred daným zákonom na čo prišiel zo strany prezidenta aktuálne iba veľký ignor.

Podľa jeho vlastných slov je ale bez podpory daných inštitúcii celý zákon takmer odsúdený na neúspech. No a v takom prípade Hanke očakáva, že USA zaplaví vlna migrantov z „ďalšieho nestabilného štátu z centrálnej Ameriky.“

Aj takýmto štýlom sa snažil v danom článku „predpovedať budúcnosť.“ Tú sa mu v prípade Bitcoinu ale nepodarilo predpovedať presne ani raz a tak nie je dôvod si myslieť, že by to v tomto prípade malo mať iný výsledok.

„Trhy nám hovoria, že Bukeleho autoritatívne tendencie a divné kryptomenové myšlienky skončia menovým chaosom a ekonomickým kolapsom.“

Autoritatívne správanie Bukeleho bolo pritom ďalšou kritikou Hankeho. Zdá sa však, že ekonómovia stále nechápu, že zavedením Bitcoinu by si akýkoľvek „autoritatívny vodca“ spôsobil viac problémov, ako osohu. Bitcoin totižto nemôže ovládať ani diktátor či autoritatívny vodca. Určite nie tak jednoducho, ako vie ovládať centrálnych bankárov či politikov. Podľa Hankeho vyjadrení je však problém v tom, akým štýlom bol Bitcoin zákon zavedený.

Upozorňuje pritom na Paragraf 7 (rovnako ako to spravilo množstvo kritikov pred ním). Podľa tohto paragrafu totižto ktokoľvek v ekonomike Salvádoru musí prijať Bitcoin. Samozrejme ale, že dodatky z Paragrafov 8 a 11, v ktorých sa jasne píše, že to môže byť aj Bitcoin, ktorý je ihneď v čase transakcie zamenený za doláre, už akoby Hanke odignoroval.

Na tento problém často upozorňuje a aj ho vysvetľuje aj Nayib Bukele, ktorý povedal, že aj prostredníctvom Chivo peňaženky budú môcť používatelia ihneď dostať fiat meny (hlavne dolár). Rovnako povedal aj to, že obchodníci, ktorí majú technické či akékoľvek iné problémy s akceptovaním kryptomien, tak spočiatku spraviť nemusia a že im bude poskytnutá dostatočná pomoc na to, aby takúto zmenu vedeli spraviť bez problémov.

Zdroje: https://zycrypto.com/, https://cointelegraph.com/, https://bitcoinist.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart