[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Ak sa bežne hovorí, že niečo rastie alebo napreduje pomaly, ale isto, tak pri svete decentralizovaných financií (DeFi) vieme určite povedať že rastie rýchlo, ale neisto. Veľké množstvo projektov z tohto sveta síce vykazuje obrovské zisky, ale rovnaké množstvo projektov má takmer stále problémy s bezpečnosťou. To sa podpisuje nad rastúcim počtom hackov, ktoré začnú byť skôr či neskôr najdominantnejším problémom tohto sektoru. Pokiaľ sa nepodarí vyriešiť problémy s hackmi, flash loans útokmi a rôznymi zneužívaniami a vycucaniami (exploits and drainage) DeFi projektov, tak sa tento sektor nikdy nemôže posunúť vpred.
Pickle Finance je iba ďalší DeFi protokol, ktorý si pripísal obrovskú stratu potom, čo bol hacknutý. Iba včera večer o tom informovali členovia tímu prostredníctvom oficiálneho Twitter účtu, keď uviedli, že ich DAI PickleJar (ktorá predstavovala pVault) bola napadnutá. Podľa všetkých dostupných informácii sa podarilo neznámemu hackerovi získať prístup až ku 20 miliónom dolárov v kryptomene DAI.
Pickle Finance ihneď upozornilo všetkých svojich používateľov na to, aby vytiahli všetky svoje kryptomeny z projektu, pretože pokiaľ tento problém nevyriešia, tak nie je Pickle Finance v bezpečí. To sa podpísalo samozrejme aj na cene projektu, ktorý je v čase písania v strate viac ako 42 % iba za posledných 24 hodín. Od septembra navyše stratil oveľa viac, keďže je ATH Pickle Finance až na hodnote 74 dolárov, pričom aktuálne sa obchoduje za menej ako 12 dolárov.
Prečítajte si tiež: Changpeng Zhao: DeFi je budúcnosť, aj keď sa aktuálne aktuálne v bubline
Aj keď sa pôvodne zdalo, že išlo o flash loan útok, ktorý býva pri DeFi projektoch asi najpoužívanejším „typom hacku,“ akým sa môže útočník zmocniť kryptomien, množstvo expertov si myslí, že to flash loan útok nebol. Namiesto toho mal hacker použiť iba presuny rôznych financií vo forme kryptomien medzi hacknutým copycat kontraktom a cDAI jar. Vďaka tomu si vytvoril vlastné „zlé jars,“ medzi ktorými DAI vymieňal, pričom bol schopný vytiahnuť z nich 20 miliónov dolárov a nechať skutočnú cDAI jar prázdnu.
Žiaľ je až smutné, že aj tento útok na Pickle Finance, je iba ďalším DeFi útokom, ktorého sme boli svedkami. Iba tento týždeň bol napríklad napadnutý projekt Origin Protocol, ktorý prišiel o 7 miliónov dolárov. Hackeri v ňom využili už spomínaný flash loan útok, ktorý je jedným z najpoužívanejších hackov voči DeFi projektom a tak je na stole otázka, prečo sa napriek tomu také množstvo z nich stále deje.
Okrem Origin Protocolu totižto bol flash loan útok iba v posledných týždňoch úspešne využitý aj pri projektoch ako Harvest Finance, bZx alebo Akropolis. Ako je možné, že sa hackerom tak darí proti DeFi projektom? Niektoré z nich navyše uvádzajú, že prešli auditmi, ako to malo byť aj v prípade Pickle Finance. Tento projekt mal prejsť dokonca až 2 auditmi. Realita však ale potvrdila, že aj keby sa tak stalo, tak pre komplikovanosť celého DeFi sektora sa jednoducho auditom zatiaľ ešte nedá veriť.
Aj kvôli častým útokom a bezpečnostným problémom sa z radov kryptomenových analytikov a expertov začína ozývať, že DeFi sektor je ešte stále primladý a nie je pripravený na mainstreamovú adopciu. Jeden zo známych kryptomenových investorov a podnikateľov, Anthony Pompliano, sa dokonca vyjadril, že pokiaľ to pôjde takto s DeFi projektami ďalej, tak sa z nich jednoducho stane iba ICO 2.0.
Narážal tým práve na exponenciálny a rýchly rast sektora za veľmi krátky čas, ktorý však priniesol iba minimum skutočných projektov, ktoré sú zatiaľ bezpečné. Samozrejme, že to sa môže časom zmeniť, avšak pokiaľ bude mať DeFi sektor dlhodobo takéto problémy s bezpečnosťou, tak sa dá očakávať, že množstvo (aj nádejných) projektov, jednoducho zanikne a pohorí na bezpečnosti.
Zdroje: https://www.newsbtc.com/, https://www.theblockcrypto.com/, https://cryptopotato.com/, https://beincrypto.com/
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber