0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

21.10.20 Preteky o prvú CBDC majú prekvapujúceho víťaza!

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Ani Čína, ani Amerika, ani Japonsko alebo Švédsko. Napriek obrovskej snahe všetkých týchto štátov, a mnohých ďalších, o vytvorenie svojich prvých digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC- central bank digital currencies), ani jeden z týchto štátov nebol tým, ktorému sa to podarilo ako prvému. Víťazom v týchto pretekoch sa oficiálne od včerajška stávajú Bahamy!

Prvá CBDC je na svete

Centrálna banka Bahám včera oficiálne vyhlásila, že občania tohto štátu budú mať možnosť používať digitálnu menu tejto inštitúcie vrámci Bahám. „Sand dollar“ ako sa oficiálne táto digitálna mena nazýva, je digitálnou verziou bahamského doláru. To oznámila centrálna banka tejto krajiny pomocou svojho Twitteru, v ktorom taktiež zverejnila kontaktné údaje pre všetkých, ktorí by sa chceli o tejto forme peňazí dozvedieť viac.

Bahamy sa tak stali prvým štátom, ktorý má svoju oficiálnou digitálnu menu centrálnej banky, ktorá nie je vo fáze testovania, ale je oficiálne v obehu a občania ju už môžu plne využívať. Pre súostrovie, ktoré sa skladá z takmer 700 ostrovov, z ktorých je približne 30 obývaných s celkovou populáciou 393 tisíc obyvateľov, ide o výrazný technologický a ekonomický krok vpred.

Prečítajte si tiež: Prvé hlasvoanie na Uniswape bolo neúspešné aj napriek 98 % podpore!

Práve pre takýto štát, v ktorom je budovanie akejkoľvek infraštruktúry, finančných služieb a produktov, veľmi náročné, môže byť digitálna mena centrálnej banky krokom vpred. Aj preto sa centrálna banka Bahám venuje vývoju svojej digitálnej meny už niekoľko rokov, pričom v roku 2019 oficiálne spustila aj pilotné testovanie na ostrovoch Exuma a Abaco. Dokopy v ňom ale bolo zapojených len menej ako 25 000 obyvateľov a menej ako 50 000 digitálnych Sand Dollars.

Veľký finančný benefit pre malú krajinu

Bahamy môžu z tohto kroku centrálnej banky benefitovať. Napriek tomu, že vydali svoju digitálnu menu ako prvý, tak čas v tomto prípade u nich nehrá až takú rolu ako fakt, že takáto CBDC môže pomôcť s rozbehnutím ekonomiky a finančníctva v krajine. Aj z predošlých oficiálnych vyhlásení tejto banky vyplýva, Sand Dollar má pomôcť najmä ľuďom, ktorých prístup ku bankovníctvu bol veľmi obmedzený alebo pre tých, ktorí dokonca bankovému sektoru neboli vystavení vôbec.

Všetci obyvatelia v krajine totižto majú mať prístup ku tejto mene, pričom je na jej držanie, posielanie a prijímanie potrebné vlastniť iba mobilný telefón. Podľa dát z roku 2017 ho vlastní v krajine viac ako 90 % obyvateľov, čo znamená, že celkovo môže Sand Dollar pomôcť  so zahrnutím oveľa väčšieho množstva ľudí do finančného sektoru Bahám, ako tomu bolo doteraz. Práve kvôli geografickej pozícii a množstvu ostrovov, z ktorých sa táto krajina vytvára, bola digitálna forma vlastnej fiat meny potrebná. To teraz centrálna banka docielila a na výsledky tohto kroku bude určite čakať hneď niekoľko centrálnych bánk po celom svete.

Z monetárneho hľadiska je Sand Dollar plne kontrolovaný centrálnou bankou Bahám, pričom je naviazaný na bahamský dolár, ktorý je naviazaný na americký dolár v pomere 1:1. Dalo by sa tak povedať, že z teoretického hľadiska je Sand Dollar aj „digitálnym americkým dolárom.“

Kurzy mensi

Z technologického hľadiska sa o tento projekt postarala spoločnosť NZIA, ktorá bola centrálnou bankou vybraná ako poskytovateľ platobných služieb a riešení, ktorý dokáže takýto projekt zabezpečiť. Sand Dollar budú môcť ľudia vlastniť vo svojich telefónoch prostredníctvom špeciálnej e-peňaženky, pričom poplatky za akékoľvek prevody a transakcie by mali byť úplne zanedbateľné.

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://www.coindesk.com/

Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart