0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

17.12.20 Blockchain v praxi: Zdravotníctvo

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Aj keď je technológia blockchain častejšie spájaná s Bitcoinom a inými kryptomenami, bola skúmaná aj na účely ukladania a ochrany dát v rôznych priemyselných odvetviach. Spolu s charitatívnym a dodávateľským reťazcom patrí medzi najdiskutovanejšie prípady použitia zdravotnícky sektor. Ale aké aspekty ho robia vhodným pre zdravotníctvo?

Výhody využívania blockchainu v zdravotníctve

Niektoré z funkcií, ktoré umožňujú kryptomenovým blockchainom pôsobiť ako bezpečný záznam o finančných transakciách, sú použiteľné aj pri ukladaní lekárskych údajov. Pretože väčšina blockchainov je navrhnutá ako distribuované systémy, ktoré zaznamenávajú a chránia súbory pomocou kryptografie, je pre niekoho nesmierne ťažké narušiť alebo zmeniť dáta bez súhlasu všetkých ostatných účastníkov siete. Preto je nemennosť jednou z funkcií, ktorá umožňuje vytváranie neporušiteľných databáz lekárskych záznamov.

Okrem toho architektúra peer-to-peer používaná v blockchainoch umožňuje synchronizáciu všetkých kópií záznamu pacienta pri aktualizácii, aj keď sú uložené v rôznych počítačoch. V skutočnosti má každý sieťový uzol kópiu celého blockchainu a pravidelne komunikujú aby sa zabezpečilo, že údaje sú aktuálne a autentické. Dôležitými aspektmi sú teda aj decentralizácia a distribúcia údajov.

Za zmienku stojí, že blockchainy sú distribuované, ale nie vždy decentralizované (z hľadiska riadenia). Decentralizácia nie je binárna vec, takže v závislosti od distribúcie uzlov a od celkovej architektúry môžu distribuované systémy predstavovať rôzne stupne decentralizácie. V kontexte zdravotnej starostlivosti sú blockchainy zvyčajne budované ako súkromná sieť na rozdiel od verejných, ktoré sa zvyčajne používajú ako účtovné knihy kryptomien. Aj ,keď sa ktokoľvek môže pripojiť a prispieť k rozvoju verejného blockchainu súkromné verzie vyžadujú povolenie a sú spravované menším počtom uzlov.

Prečítajte si aj : Bežné podvody na mobilných zariadeniach

Potenciálne výhody

Zvýšená bezpečnosť

Ako už bolo spomenuté jedným z najdôležitejších prípadov použitia blockchainov v zdravotníckom priemysle je využitie technológie na vytvorenie bezpečnej a jednotnej (distribuovanej) databázy peer-to-peer. Vďaka nemennosti blockchainov by korupcia dát už nemala byť problémom. Technológiu blockchain je možné použiť na efektívnu registráciu a sledovanie lekárskych údajov tisícov pacientov.

Na rozdiel od tradičných databáz, ktoré sa spoliehajú na centralizovaný server, umožňuje použitie distribuovaného systému výmenu údajov s vyššou úrovňou zabezpečenia a zároveň znižuje administratívne náklady, ktoré súčasný systém predstavuje. Decentralizovaná povaha blockchainov ich tiež robí menej zraniteľnými voči technickým poruchám a externým útokom, ktoré často kompromitujú cenné informácie. Zabezpečenie poskytované sieťami blockchain ,môže byť obzvlášť užitočné pre nemocnice, ktoré sa často zaoberajú inváziou hackerov a ransomware útokmi.

Interoperabilita

Ďalšou výhodou lekárskych záznamov založených na blockchaine je ich schopnosť zvýšiť interoperabilitu medzi klinikami, nemocnicami a ďalšími poskytovateľmi zdravotníckych služieb. Technologické rozdiely v systémoch na ukladanie údajov organizáciám často sťažujú zdieľanie dokumentov. Blockchainy však môžu tento problém vyriešiť tak, že oprávneným stranám umožnia prístup k jednotnej databáze pacientskych spisov alebo dokonca k záznamom o distribúcii liekov. Namiesto pokusu o vzájomné prepojenie s interným úložiskom ostatných môžu poskytovatelia služieb spolupracovať na jedinom.

Prístupnosť a transparentnosť

Okrem zjednodušenia procesu zdieľania záznamov môžu systémy blockchain tiež poskytnúť pacientom zvýšenú úroveň prístupnosti a transparentnosti, pokiaľ ide o ich vlastné zdravotné informácie. Za určitých okolností môže požiadavka na potvrdenie platnosti zmien vykonaných v dokumentoch pacientov zabezpečiť presnosť záznamov. Ak sa tento typ overenia použije správne, môže poskytnúť ďalšiu vrstvu zabezpečenia pred ľudskou chybou aj zámerným falšovaním.

Spoľahlivé riadenie dodávateľského reťazca

Blockchainy ,môžu poskytnúť spoľahlivú metódu sledovania farmaceutík počas celého procesu výroby a distribúcie, čím sa zníži rozsiahly problém falšovania liekov. V spojení so zariadeniami IoT používanými na meranie faktorov ako je teplota by sa technológia blockchain mohla použiť aj na overenie správnych podmienok skladovania a prepravy alebo na overenie kvality lieku.

Ochrana proti poistným podvodom

Blockchain by sa mohol použiť aj na boj proti podvodom v oblasti lekárskeho poistenia čo je problém, ktorý podľa odhadov stojí americký systém zdravotnej starostlivosti ,každý rok približne 68 miliárd dolárov. Nezmeniteľné záznamy uložené na blockchainoch a zdieľanie s poskytovateľom poistenia môžu zabrániť niektorým z najbežnejších typov podvodov, vrátane fakturácie za postupy, ktoré sa nikdy neuskutočnili a spoplatnenia nepotrebných služieb.

Nábor do klinických štúdií

Ďalším využitím blockchainu v zdravotníctve je zlepšenie kvality a efektívnosti klinických štúdií. Lekárske údaje na blockchainoch, by mohli výskumníci použiť na identifikáciu pacientov, ktorí by mohli mať úžitok z testovaných liekov. Takýto náborový systém by mohol výrazne zlepšiť zaradenie do klinických skúšok, pretože mnoho pacientov nie je nikdy informovaných o príslušných pokusoch s liekmi a preto im nikdy nie je poskytnutá príležitosť zúčastniť sa na nich. Počas testov je možné použiť blockchainy na zabezpečenie integrity zhromažďovaných údajov.

Potenciálne obmedzenia

Aj, keď ponúka veľa výhod pacientom aj poskytovateľom, blockchain ešte musí prekonať určité prekážky než sa nakoniec dostane k širokému prijatiu v lekárskom sektore.

Legislatíva

Ak si vezmeme príklad z USA od zdravotníckych spoločností, ktoré majú záujem o prijatie technológie blockchain sa vyžaduje, aby dodržiavali existujúce nariadenia o údajoch, ako je napríklad zákon o zdravotnom poistení z roku 1996 (HIPAA). V zásade HIPAA načrtáva štandardy pre ukladanie, zdieľanie a ochranu údajov v zdravotníctve. Aby boli spoločnosti so sídlom v USA plne kompatibilné, museli by nasadiť prispôsobené systémy záznamu blockchain so zvýšenými funkciami ochrany osobných údajov a obmedzenou prístupnosťou.

Počiatočné náklady a rýchlosť

Na strane poskytovateľa je pravdepodobné, že blockchainové riešenia budú vyžadovať vysoké počiatočné investície, čo určite bráni ich širšiemu prijatiu. Distribuované systémy navyše bývajú z hľadiska transakcií za sekundu podstatne pomalšie ako centralizované. Veľká blockchainová sieť s početnými uzlami by v porovnaní s centralizovanými systémami pravdepodobne potrebovala viac času na prenos a synchronizáciu údajov. Týka sa to najmä obrovských databáz, ktoré by nakoniec potrebovali ukladať a sledovať informácie o miliónoch pacientov. Problém by bol ešte horší pri obrazových súboroch veľkej veľkosti, ako je napríklad počítačová tomografia alebo skenovanie pomocou magnetickej rezonancie.

Zhrnutie

Od vytvárania a zdieľania nemenných lekárskych záznamov po zvyšovanie transparentnosti vo farmaceutickom dodávateľskom reťazci majú siete blockchain niekoľko sľubných prípadov použitia v zdravotníctve. Aj ,keď existujú určité technické, logistické a regulačné problémy, implementácia týchto systémov bude pravdepodobne hrať dôležitú úlohu v budúcnosti ukladania a prenosu lekárskych údajov.

Zdroje: academy.binance.con, sciencedirect.com, cointelegraph.com
Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart