0
 0,00 0 items

No products in the cart.

17.05.20 Čo je multisignature technológia?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Štandardné transakcie v kryptomenových sieťach sa môžu nazývať aj transakcie s jedným podpisom (single-signature), pretože na prevod prostriedkov sa vyžaduje iba jeden digitálny podpis. Avšak kryptomeny ako napríklad Bitcoin môžu podporovať technológiu známu ako multisignature (známa tiež ako multisig).

Definícia

Multisignature je požiadavka, aby transakcie mali dva alebo viac podpisov predtým, ako sa môžu vykonať. Transakcie s viacerými podpismi sa tiež označujú ako transakcie typu M-of-N, pričom M je požadovaný počet podpisov alebo kľúčov a N je celkový počet podpisov alebo kľúčov zapojených do transakcie. Multisig technológia síce funguje vo svete kryptomien, ale tento princíp existoval dávno pred vytvorením Bitcoinu.

V súvislosti s kryptomenami bola táto technológia prvýkrát použitá na BTC adrese v roku 2012, čo nakoniec viedlo k vytvoreniu multisig peňaženiek o rok neskôr. Multisig adresy môžu byť použité v rôznych kontextoch, ale väčšina prípadov použitia sa týka bezpečnostných problémov.

Príklady implementácie

1-z-2: Alica a Bob majú spoločnú kryptomenovú adresu a na utratenie prostriedkov postačuje podpis ktorejkoľvek osoby.

2-z-2: Alice a Bob majú spoločnú kryptomenovú adresu a finančné prostriedky musia podpisovať obe osoby.

Technológiu viacerých podpisov možno použiť aj na službu úschovy 2-z-3 medzi kupujúcim-predávajúcim a arbitrom tretej strany. Napríklad, Bob a Alica sa zúčastňujú na transakcií, ktorou Bob pošle Alici Bitcoin výmenou za tovar, ktorý predáva. Ak transakcia funguje podľa plánu, potom Bob (ako kupujúci) aj Alica (ako predávajúca) podpíšu transakciu, aby previedli peniaze na Alicu po príchode tovaru. Ak sa niečo pokazí a tovar nedorazí, potom Bob a Alica môžu transakciu podpísať znova, aby Bobovi vrátili peniaze. Ak sa Bob a Alica nedohodnú na tom, kto by mal peniaze prijať, nebude si môcť nikto nárokovať finančné prostriedky ako svoje vlastné, pretože na ich prevod by sa vyžadoval druhý podpis. Tretia strana bude musieť rozhodnúť a poskytnúť druhý podpis strane, ktorú považuje za zaslúžilú. Je tiež dôležité poznamenať, že rozhodca (tretia strana) sám nemôže peniaze ukradnúť, pretože by to vyžadovalo druhý podpis od Boba alebo Alice.

Multisignature technológia má dôležitú výhodu v poskytovaní zvýšenej bezpečnosti pri kryptomenových transakciách. Toto sa dosiahne odstránením jednotlivých bodov zlyhania zabezpečením toho, aby sa kľúče, ktoré môžu byť potrebné pre adresu kryptomeny s viacerými podpismi generovali a ukladali na samostatné zariadenia. Jeden kľúč by mohol byť vygenerovaný v Bobovom osobnom počítači, zatiaľ čo druhý je generovaný v jeho mobilnom telefóne. Tým by sa zabezpečilo, že hackovanie Bobovho notebooku nebude mať za následok odcudzenie jeho finančných prostriedkov, pretože hacker by potreboval aj kľúč vygenerovaný v Bobovom mobilnom telefóne, aby ukradol jeho prostriedky.

Táto technológia sa nelíši od papierových finančných dohôd, ktoré môžu vyžadovať viac ako jeden podpis. Napríklad niektoré firemné šeky potrebujú na spracovanie viac ako jeden podpis. Je to však kombinácia technológie blockchainu a technológie viacerých podpisov, ktorá naznačuje vývoj spôsobu vykonávania elektronických transakcií v budúcnosti.

Zdroje: mycryptopedia.com, binance.vision, en.bitcoinwiki.org

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart