0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

17.01.2022 Stablecoinový protokol: Frax Finance

V súčasnej dobe exituje mnoho stablecoinov, z ktorých si môžeme vyberať a neustále vznikajú ďalšie. Frax Finance je decentralizovaný medzireťazcový stablecoinový protokol. Cieľom Frax Finance je vytvoriť škálovateľnú menu s otvoreným zdrojom a flexibilnou ponukou. Natívny token FRAX je stablecoin podporovaný algoritmicky a kolaterálom, čo z neho robí prvý stablecoin svojho druhu.

Úvod

Ekosystém Frax Finance pozostáva z dvoch základných aktív. Prvým je token FRAX, stabilný coin viazaný na dolár. Druhým je token riadenia a užitočnosti FXS, ktorý umožňuje držiteľom zarábať poplatky a nadmernú hodnotu kolaterálu. Okrem toho môžu držitelia hlasovať o návrhoch na vykonanie zmien v protokole.

Frax Finance ponúka vysoko škálovateľný a ideologicky čistý systém stablecoinov. Pomer kolateralizovaného a algoritmického zabezpečenia je určený trhovou cenou tokenu FRAX. Keď sa token FRAX obchoduje pod 1 dolár, protokol Frax Finance zvýši pomer kolaterálu. Naopak, keď sa token FRAX obchoduje nad 1 dolárom, pomer kolaterálu klesá.

Víziou projektu je stať sa prvým kryptomenovým indexom spotrebiteľských cien (CPI), ktorí budú držitelia FXS tokenov riadiť. V súčasnosti je token FRAX cenovo viazaný na americký dolár. V budúcnosti je však cieľom projektu podporovať viacero mien a stať sa celosvetovou účtovnou jednotkou.

Ekosystém

Algorithmic Market Operations (AMOs)

Modul AMO je séria inteligentných zmlúv, ktoré ustanovujú svojvoľnú menovú politiku. To umožňuje kontrolórom AMO vykonávať algoritmické trhové operácie bez ovplyvnenia zlomkovej algoritmickej stability tokenu FRAX.

Prvá iterácia protokolu Frax Finance obsahovala jediný AMO. Súčasná verzia však bude obsahovať viaceré implementácie modulárnych AMO na vytvorenie, ktoré neovplyvnia základný mechanizmus stability protokolu. Navyše tieto AMO umožnia bezproblémové upgrady a optimalizácie.

Buybacks and Recollateralization

Protokol obsahuje dve nové swapové funkcie na odkúpenie tokenov FXS a dosiahnutie pomeru kolaterálu. To urýchľuje prerozdelenie hodnoty držiteľom tokenov FXS a zvyšuje kolaterál.

Funkcia rekolateralizácie sleduje celkovú hodnotu kolaterálu. Ktokoľvek môže spustiť túto funkciu, keď je hodnota kolaterálu nižšia ako cieľová hodnota, aby protokol mohol dosiahnuť cieľový pomer kolaterálu vytváraním nových tokenov FXS.

Ktorýkoľvek držiteľ FXS môže spustiť funkciu spätného odkúpenia, keď hodnota kolaterálu presiahne hodnotu potrebnú na udržanie cieľového pomeru kolaterálu. Keď držiteľ tokenu FXS spustí funkciu spätného odkúpenia, vymení prebytočnú hodnotu kolaterálu za tokeny FXS, ktoré protokol spáli.

FXS1559

Mechanizmus FXS1559, ktorý sa inšpiruje návrhom na zlepšenie EIP-1559 Ethereum, vyhodnocuje množstvo prebytočnej hodnoty v rámci protokolu Frax Finance. Túto hodnotu používa na nákup tokenov FXS počas produkcie bloku. To zase pomáha minimalizovať transakčné poplatky. Navyše FXS1559 viaže zachytávanie hodnoty FXS na úrovni AMO razením nových tokenov FRAX na nákup a spaľovanie FXS na pároch automatizovaných tvorcov trhu (AMM) FRAX-FXS.

Collateral Ratio

Protokol Frax Finance automaticky mení pomer kolaterálu počas obdobia expanzie a kontrakcie dodávky tokenov FRAX. Keď sa ponuka rozšíri, pomer kolaterálu sa zníži, takže na razenie nových tokenov FRAX je potrebné vložiť viac tokenov FXS. Počas období stiahnutia ponuky sa však pomer kolaterálu zvyšuje.

Okrem toho protokol upravuje pomer kolaterálu o 0,25 % každú hodinu. Preto vždy, keď hodnota tokenu FRAX presiahne 1 dolár, pomer kolaterálu sa zníži. Podobne sa pomer kolaterálu zvyšuje, keď cena tokenu FRAX klesne pod jeho cenový cieľ.

Frax Finance je voči pomeru kolaterálu agnostický. Je na spoločenstve, aby rozhodlo, aký bude pomer dlhodobého kolaterálu. Tento pomer klesne iba vtedy, keď dôvera v protokol zostane vysoká.

Okrem toho by protokol mohol byť úplne kolateralizovaný alebo algoritmický, ak sa komunita rozhodne, že ide o správny postup. Frax Finance poskytuje deterministickú a reflexívnu službu, ktorá efektívne meria dôveru trhu v stablecoine bez podpory.

Frax Collateral Investor AMO uvádza do činnosti nečinný kolaterál USDC pomocou niektorých špičkových protokolov decentralizovaných financií (DeFi). Aktuálne sú to Aave, Uniswap, Compound Finance a Yearn Finance. Správa protokolov však uľahčuje pridávanie nových integrácií protokolov.

Staking a Farming

Spoločnosť Frax Finance bude tiež poskytovať programy likvidity a stimuly na staking prostredníctvom fondov likvidity na decentralizovanej burze Uniswap (DEX). Tieto fondy likvidity budú obsahovať nové páry, z ktorých každý má individuálne stimuly a emisné sadzby.

Okrem toho token veFXS bude oprávňovať držiteľov na zvýšenie hospodárenia v týchto fondoch likvidity. Tieto vylepšenia zase poskytnú dodatočné odmeny za externý farming a možnosti stakingu, ktoré sú úmerné každému zostatku veFXS. Token veFXS zase pomáha pri prideľovaní hlasovacej sily dlhodobým držiteľom tokenov FXS a zároveň stimuluje staking.

Prečítajte si tiež: Jack Dorsey vytvára fond na ochranu Bitcoin vývojárov

Most medzi reťazcami

Tokeny FRAX+FXS sú jednotnou distribúciou vo všetkých sieťach. Z tohto dôvodu má protokol premosťovací systém, ktorý mu umožňuje zachovať pevnú väzbu a zameniteľnosť jedinečným a novým spôsobom.

Protokol považuje každý jednotlivý premostený FRAX/FXS za jedinečnú zodpovednosť tohto premosťovacieho systému a pomenúva FRAX/FXS presunuté z iných reťazcov s identifikátorom tohto mosta. Napríklad AnySwap premostený FRAX sa označuje ako anyFRAX a FRAX premostený s mostom Wormhole sa nazýva wormFRAX.

Každý reťazec má 1 kanonickú zmluvu FRAX a kanonickú zmluvu FXS, ktoré sa jednoducho označujú ako FRAX a FXS. Tieto tokeny AMO rozširuje a samotní používatelia ich môžu nedôveryhodne vytvárať alebo vykupovať.

FRAX Token

Token FRAX je pôvodným stablecoinom ekosystému Frax Finance. Pretože token FRAX môže vytvárať a vyplácať ktokoľvek a kedykoľvek, ponuka a dopyt sú vyvážené arbitrážnymi subjektmi na otvorenom trhu. V súlade s tým, keď cena jedného tokenu FRAX presiahne cieľovú cenu 1 USD, používatelia môžu použiť hodnotu 1 USD na vytvorenie tokenov FRAX, ktoré možno predať za vyššiu hodnotu.

Jediný spôsob, ako vytvárať tokeny FRAX, je uzamknúť hodnotu. Avšak podpora tokenu FRAX sa v rôznych fázach líši. Počas fázy kolaterálu používa token FRAX 100% kolaterálu. Počas frakčnej fázy však časť hodnoty vstupujúcej do systému na zálohovanie pochádza z tokenov FXS, ktoré protokol následne spáli a odstráni z obehu.

Vytváranie a vykupovanie FRAX Tokenu

Vykupovanie tokenov FRAX počas fázy 100% kolaterálu je jednoduché. Počas fázy frakčného algoritmu sa tokeny FXS spália vždy, keď sa vytvoria tokeny FRAX. Navyše, tokeny FXS sa vytvárajú vždy, keď sa vykupujú tokeny FRAX.

Proces vytvárania a vyplácania tokenov FRAX pomáha udržiavať cenovú stabilitu stablecoinu. Čím viac ľudí používa protokol, tým je token FRAX stabilnejší. Okrem toho dopyt po tokenoch FRAX ovplyvňuje cenu tokenu FRAX a môže vytvárať arbitrážne príležitosti.

Aby ste dosiahli cieľovú cenu 1 $, musia byť vytvorené nové tokeny FRAX. Nárast dopytu na platforme zvyšuje trhovú kapitalizáciu tokenu FRAX prostredníctvom zvýšenia ceny alebo rozšírenia cirkulujúcej ponuky.

Okrem toho je trhová kapitalizácia FXS priamo spojená s dopytom po tokenoch FRAX, pretože počet spálených tokenov FXS závisí od dopytu po tokenoch FRAX.

Frax Shares token (FXS)

Tento token slúži ako pomocný token v protokole. Má byť nestály a mať práva na riadenie a všetku užitočnosť systému. Je dôležité poznamenať, že pri navrhovaní nedôveryhodných peňazí používa FREX vysoko minimalizovaný prístup k riadeniu rovnako ako Bitcoin. Platforma sa uberá iným smerom, ako je aktívne riadenie podobnému DAO, ako je MakerDAO.

Čím menej parametrov môže komunita aktívne riadiť, tým menej je nezhôd. Parametre, ktoré sa riadia prostredníctvom FXS, zahŕňajú pridávanie a úpravu kolaterálových fondov, úpravu rôznych poplatkov a obnovenie miery pomeru kolaterálu.

Pôvodná ponuka FXS je nastavená na 100 miliónov tokenov, ale množstvo v obehu bude pravdepodobne deflačné, pretože FRAX sa vytvára pri vyšších algoritmických pomeroch. Protokol navrhuje, že pokiaľ bude dopyt po FRAX rásť, bude FXS do značnej miery deflačný.

Navyše, ako sa trhová kapitalizácia FXS zvyšuje, zvyšuje sa aj schopnosť systému udržať FRAX stabilný. Prioritou pri návrhu je teda získať maximálnu hodnotu tokenu FXS pri zachovaní FRAX ako stabilnej meny.

veFXS Token

Model tokenov veFXS je systém vkladov a výnosov, ktorý sa inšpiruje mechanizmom Curve Finance veCRV. Uzamknutím tokenov FXS získajú držitelia na oplátku veFSX. Počet tokenov veFXS, ktoré používateľ dostane, sú úmerne trvaniu jeho vkladu. Napríklad uzamknutie 100 tokenov FXS na štyri roky by mu zarobilo 400 tokenov veFXS.

Token veFXS nemôžete prenášať a nemožno s ním obchodovať na likvidných trhoch. Namiesto toho token veFXS funguje ako bodový systém založený na účte, ktorý odráža trvanie obdobia nároku týkajúceho sa uzamknutého zostatku tokenov FXS pre konkrétnu adresu peňaženky. Tieto zostatky sa lineárne znižujú, keď sa blíži dátum uplynutia platnosti zablokovania FXS. Cieľom tohto prístupu je podporiť dlhodobý staking.

Riadenie

Frax Finance používa model minimálneho riadenia, ktorý je forkom štruktúry riadenia Compound Finance. Držitelia musia zamknúť token FXS, aby mohli hlasovať o návrhoch na vykonanie zmien v protokole. Uzamknutím tokenov FXS získajú používatelia tokeny veFXS, ktoré potrebujete na odovzdávanie hlasov.

Zdroj: https://docs.frax.finance , https://portalcripto.com.br/en/what-is-frax-finance-coin-frax-fxs-token-polygon-and-staking/ , https://academy.moralis.io/blog/frax-finance-deep-dive

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart