0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

15.11.2021 Secret network

Secret Network je prvý blockchain s inteligentnými zmluvami, ktoré zachovávajú súkromie.

Väčšina blockchainov s podporou inteligentných zmlúv má tendenciu fungovať ako verejná sieť. Secret Network však používa súkromné ​​inteligentné zmluvy so zašifrovanými vstupmi a výstupmi na zabezpečenie údajov a súkromia.

Tím Secret Network verí, že súkromie je kľúčom k masovému prijatiu blockchainu a technológií Web3. Súkromné ​​inteligentné zmluvy kombinujú použiteľnosť inteligentných zmlúv Ethereum, škálovateľnosť a interoperabilitu Cosmos a súkromie spoločnosti Monero. Spojením týchto funkcií sa Secret Network zameriava na vytvorenie základov ďalšej generácie úspešných aplikácií Web3 pomocou vylepšených funkcií ochrany súkromia.

Decentralizovaná sieť uzlov využíva dôveryhodné exekučné prostredia (TEE) na zabezpečenie siete pomocou mechanizmu konsenzu Delegated Proof of Stake (DPoS). To umožňuje bezpečné šifrovanie anonymných výpočtov na použitie v mnohých rôznych aplikáciách.

Secret Network tiež používa prezeracie kľúče, ktoré umožňujú účastníkom vybrať si ako a s kým budú zdieľať transakčné údaje. Používateľom to poskytuje väčšiu kontrolu nad ich súkromím a zároveň poskytuje spôsoby, ako jednoducho udržiavať súlad s predpismi.

Ekosystém Secret Network hosťuje radu decentralizovaných aplikácií napísaných v programovacom jazyku Rust. Tieto aplikácie môžu interagovať so súkromnými inteligentnými zmluvami a používať šifrované údaje bez toho, aby ich odhalili.

Ako funguje?

Sieť prevádzkujú všetci validátori v sieti. Protokol pozostáva z dvoch hlavných komponentov, a to dôveryhodných a nedôveryhodných častí.

Nedôveryhodný komponent zodpovedá za všetok nedôveryhodný kód používaný validátormi v sieti, vrátane kódu Cosmos-SDK, kódu Tendermint a vytvárania enkláv (dôveryhodné komponenty).

Dôveryhodný komponent (enkláva) zodpovedá za vykonávanie zmlúv založených na CosmWasm, vykonávanie akýchkoľvek funkcií určených v týchto zmluvách, čítanie a zápis (šifrované údaje) do stavu Tendermint počas vykonávania.

X/compute model premosťuje tieto dve sekcie a umožňuje prístup k dôveryhodným komponentom.

Secret Network umožňuje validátorom vykonávať výpočty cez súkromné ​​dáta. Zahŕňa to množstvo procesov vrátane:

Registrácie - proces pripojenia nového validátora do siete

Šifrovanie / dešifrovanie - oba stavové kľúče v celej sieti, ako aj šifrovacie kľúče pre vstup a výstup špecifických výpočtov

Výpočet - vykonanie kódu tajnej zmluvy

Secret Network vykonáva výpočty v Trusted Execution Environment. Presnejšie povedané v súčasnosti používa Intel Software Guard Extensions (Intel SGX), čo je súbor inštrukcií, ktoré zvyšujú bezpečnosť aplikačného kódu a údajov, čím im poskytujú väčšiu ochranu pred prezradením alebo úpravou.

Programovateľné súkromie

Vo všeobecnosti sa väčšina krypto riešení na ochranu súkromia zameriava na transakčné súkromie. To znamená zahmlievanie údajov odosielajúcich a prijímajúcich strán v transakciách.

Programovateľné súkromie však predstavuje komplexný prístup tým, že uľahčuje šifrovanie pri viacerých výpočtoch. Napríklad aplikácie na Secret Network môžu ťažiť zo šifrovaných vstupov, výstupov a stavov. To zase poskytuje rôzne nové prípady použitia pre inteligentné zmluvy a decentralizované aplikácie (dApps).

Trusted Execution Environments (TEEs)

Slúži ako neutrálna strana vo forme hardvéru pre bezpečné a súkromné ​​výpočty. TEE sa nachádzajú vo vzdialenej časti procesora zariadenia, ktoré nie je súčasťou primárneho operačného systému. Poskytujú metódu uchovávania, spracovania a ochrany údajov zabezpečenú proti neoprávnenej manipulácii. Každý nový uzol v sieti prechádza procesom vzdialenej atestácie na overenie platnosti TEE a iného hardvéru.

Secret contracts  (súkromné ​​inteligentné zmluvy)

Súkromné ​​inteligentné zmluvy, ktoré používajú upravenú verziu CosmWasm v0.10 na zabezpečenie optimálnej integrácie s ekosystémom Cosmos.

Tieto inteligentné zmluvy majú cross-chain funkčnosť a používajú šifrované vstupy, výstupy, stavy a adresy. Primárny programovací jazyk používaný na písanie tajných zmlúv je Rust. Tento druh jazyka požívajú kvôli optimalizovanému prevádzkovému času, ktorý ponúka nízke transakčné náklady a pohodlne vytváranie zmlúv.

Pri dopytovaní smart kontraktov v Cosmos nie je možné kryptograficky overiť identitu dopytovateľa. Tajné zmluvy však používajú šifrované kľúče na prezeranie a overenie identity a tiež dešifrovanie údajov spojených s adresou peňaženky.

Funkcia príspevkov tiež umožňuje používateľom prideliť časť svojich prostriedkov na iné účty, aby bolo možné spravovať zostatky z iných zmlúv.

Tieto súkromné ​​​​inteligentné zmluvy slúžia ako základ ekosystému Secret Network DeFi, ktorý je základom mnohých nových aplikácií a protokolov vybudovaných v sieti.

Prečítajte si tiež: Binance spálila BNB za viac ako pol miliardy dolárov

SecretSwap

SecretSwap je odpoveďou na populárne platformy DeFi, ako sú Uniswap a PancakeSwap. Ide o cross-chain decentralizovanú burzu, ktorá funguje na Secret mainnete.

Ponúka mnoho rovnakých funkcií, ako ostatné DEX zmenárne a ešte viac má prísť. Poplatky za SecretSwap sa vyplácajú v SCRT, čo poskytuje výrazne nižšie poplatky ako v súčasnosti Ethereum.

Jednou šikovnou funkciou je Ethereum bridge, ktorý umožňuje výmenu Etherea za SCRT a naopak. Pracuje sa aj na podpore ďalších mostov, vrátane reťazca Binance Smart a Monero.

Odtiaľ sa môžete ponoriť do poskytovania likvidity, swapovania alebo vkladania. Momentálne je k dispozícii len niekoľko možností na staking a každá z nich ponúka od 7 % do 14 % APY. Keď držíte aktívum, ako je napríklad Tether, získate tokeny SCRT, ktoré možno neskôr vymeniť za iné Secret tokeny.

SEFI je nedávno spustený token riadenia pre ekosystém DeFi. Poskytuje možnosť viac sa zapojiť do financovania a zmien platformy prostredníctvom hlasovania. Staking SEFI je tiež k dispozícii.

 

Secret tokeny

Tokeny sú súkromné programovateľné tokeny podobné tokenom Ethereum ERC-20. Prichádzajú v niekoľkých formách a môžu predstavovať natívne aktíva Secret Network aj aktíva mimo reťazca. Secret tokeny hrajú v Secret aplikáciách rôzne úlohy a môže ich raziť ktokoľvek.

Hoci sú tokeny vo svojej podstate súkromné, ich razenie a spaľovanie sú verejne prístupné transakcie v reťazci. Okrem toho všetky transakcie Secret tokenov a priebežné zostatky zostávajú šifrované a anonymné. Na odhalenie základných hodnôt týchto transakcií musia používatelia vygenerovať kľúč na prezeranie.

Namiesto poskytovania úplnej transparentnosti v predvolenom nastavení majú účastníci siete kontrolu nad množstvom súkromia, ktoré si chcú zachovať.

Generovanie kľúčov na prezeranie pomáha overiť identitu účastníkov siete, ktorí sa zaujímajú o konkrétne účty. Na druhej strane je cieľom tohto procesu zefektívniť dodržiavanie predpisov a poskytovanie regulačných údajov pre audit.

Medzi najbežnejšie štandardy Secret tokenov patrí zameniteľný token SNIP-20. Štandard SNIP-20 voľne reprezentuje tokenové štandardy ERC-20 a ERC-777 spoločnosti Ethereum s vylepšenými funkciami ochrany osobných údajov.

Tokeny sú voľne obchodovateľné aktíva, ktoré možno použiť na razenie nezameniteľných tokenov (NFT), obchodovanie a investovanie do decentralizovaných aplikácií (dApps) na ochranu súkromia postavených na Secret Network a odblokovanie programovateľného súkromia prostredníctvom Secret Bridges.

SCRT Coin

Secret coin (SCRT) je natívna kryptomena Secret Network. Podobne ako Ethereum (ETH) a Bitcoin (BTC), SCRT coin je podmienkou účasti v celej sieti. Pri používaní aplikácií v sieti musia používatelia platiť poplatky za gas a výpočtové poplatky pomocou mince SCRT.

Účastníci môžu tiež využívať staking SCRT na zabezpečenie siete a získať odmeny SCRT v tomto procese. Okrem toho sa držitelia mincí SCRT môžu zúčastniť na riadení platformy hlasovaním o návrhoch na vykonanie zmien protokolu.

Secret node (uzly) musia stakovať mince SCRT, aby získali blokové odmeny. Držitelia mincí SCRT, ktorí neprevádzkujú uzly, môžu vložiť svoje mince do konkrétneho uzla ako typ dlhopisu tým, že sa stanú delegátom. Toto oprávňuje držiteľov SCRT na časť sieťových poplatkov. Navyše uzly môžu používať mince SCRT na účasť na správe protokolu.

SCRT Token

Zabalená verzia SCRT (WSCRT) je dostupná aj na rôznych centralizovaných kryptoburzách a decentralizovaných burzách (DEX) ako token Ethereum ERC-20 a token Binance Smart Chain (BSC) BEP-20 SCRT. To zahŕňa Binance, Uniswap a PancakeSwap. Token SCRT je, teda vysoko interoperabilným cross-chain aktívom.

Riadenie

Účasť v sieti umožňuje držiteľom mincí SCRT podieľať sa na správe siete. Riadenie v reťazci umožňuje komunite predkladať a hlasovať o návrhoch na zlepšenie ekosystému Secret Network a formovanie budúceho rozvoja platformy.

Secret Network Bridge

Most umožňuje externým blockchainovým sieťam pripojiť sa k Secret Network. Použitie Secret sieťového mosta umožňuje sieťam vytvárať špecifické verzie mince SCRT, známe ako tokeny SCRT.

Aktíva, ktoré prechádzajú cez Secret Network Bridge, môžu používatelia použiť v aplikáciách Secret Network DeFi. Secret Bridges tiež používa 3 z 5 multisig autorizačného procesu, ktorý odstraňuje akýkoľvek bod zlyhania. V súčasnosti podporuje súkromné ​​konverzie tokenov Ethereum ERC-20 a Binance Smart Chain BEP-20 SCRT.

Secret Network má v úmysle stať sa prechodovým multichainovým interoperabilným centrom súkromia pre všetky blockchainy.

Zdroj: https://academy.moralis.io/blog/exploring-secret-network-and-scrt-coin , https://messari.io/asset/secret-network/profile/technology , https://medium.com/coinmonks/what-is-secret-network-bad9a233c481

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart