[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Ďalší uznávaný, celosvetovo známy a hlavne extrémne vplyvný investor, Ray Dalio, sa pridal na stranu Bitcoinu. Aj napriek tomu, že ešte nepovedal, že premýšľa, že by do Bitcoinu investoval alebo že by dokonca nejaký už vlastnil, sa po prvýkrát vyjadril pozitívne o tejto kryptomene. Napriek tomu sa jeho postoj výrazne zmenil, pretože ešte pred menej ako 3 týždňami vyhlásil, že Bitcoin je stále riskantnou investíciou a dostal sa do krátkeho „Twitter sporu“ s CEO Twitteru, Jackom Dorseym. Rovnako sa ale už v tom čase vyjadroval, že možno sám úplne Bitcoinu ešte nerozumie a že preto možno nevidí jeho investičný potenciál.
Po extrémnom množstve nie príliš pozitívnych vyjadrení sa Ray Dalio konečne pozrel na Bitcoin aj v lepšom svetle. Doteraz patril ku tradičným kritikom, ktorí sa na Bitcoin dokopy ani nepozreli a keď už aj sa o ňom vyjadrili, tak išlo o negatívne stanoviská. Spravidla takto robili (a stále aj robia) najmä ekonómovia, tradiční investori, bankári alebo politici. Dlho medzi nich patril aj spomínaný Ray Dalio, ktorý je okrem iného CEO najväčšieho hedžového fondu, Bridgewater Associates. Táto spoločnosť má pod správou takmer 140 miliárd dolárov a preto sú vyjadrenia jej CEO tak veľmi sledované.
Prečítajte si tiež: Bežné podvody na mobilných zariadeniach
Iba tento týždeň sa na Reddite, v jednej z AMA (Ask Me Anything) častí, Ray Dalio vyjadril, že Bitcoinu sa podarilo si za posledných 10 rokov vybudovať status veľmi zaujímavého aktíva, ktoré má podobné vlastnosti ako zlato. Rovnako sa tento miliardár vyjadril, že Bitcoin, ale rovnako aj iné kryptomeny, majú potenciál na to, aby sa vďaka svojej limitovanej ponuke stali či už náhradou alebo minimálne konkurenciou zlata. Podľa neho si investori budú vyberať túto investíciu preto, aby si uchránili svoje bohatstvo pred infláciou alebo chaosom a neistotou na trhoch.
Ray Dalio tak opäť čiastočne prispel do debaty, ktorá sa začína viac a viac šíriť nielen kryptomenovým sektorom, ale dokonca už aj celým investičným svetom. Porovnávanie Bitcoinu so zlatom nie je ničím novým, avšak aj tu sa začínajú rôzniť názory. Podľa niektorých sa Bitcoin so zlatom stanú rovnako dôležitými aktívami na ochranu majetku a portfólií investorov. Investovanie do oboch tak bude vnímané približne rovnako.
Na druhú stranu sú tu investori, analytici a finanční poradcovia, ktorí si myslia, že investovanie do Bitcoinu a do zlata sa nedá zlúčiť. Myslia si, že najmä vplyvom mileniálom a ich „záľube“ v kryptomenách sa zlato pomaly dostane na vedľajšiu koľaj. Títo podporovatelia si tak myslia, že Bitcoin si nielenže pomaly uhryzne časť trhovej kapitalizácie zlata, ale že sa postupne dostane pred zlato ako investícia, ktorá bude predstavovať „bezpečný prístav.“
Ray Dalio sa tak týmito svojimi vyjadreniami pridal do stále rastúceho „klubu“ podporovateľov Bitcoinu, ktorí majú na účte niekoľko miliárd. Tento rok totižto zmenili rétoriku ohľadom Bitcoinu okrem Raya Dalia aj také kapacity ako Stanley Druckenmiller alebo Paul Tudor Jones. Spomedzi všetkých investorov, hedž fond manažérov alebo správcov portfólií, ktorí majú toľko skúseností a vplyvu na trhu, ako práve vyššie spomínaní páni, snáď chýba v tomto „klube“ už iba Charlie Munger a Warren Buffett.
Ich názory na Bitcoin ale poznáme. Ani jeden z nich nepatrí ku podporovateľom kryptomien, pričom by sa dalo povedať, že sú kritikmi tohto sveta. Ako sa však ukázalo v prípade Buffett, tak aj on je schopný zmeny vo svojej investičnej stratégii, keď tento rok vôbec po prvý krát nakúpil akcie spoločnosti, ktorá sa zaoberá ťažbou zlata. Buffett sa dlhodobo takýmto spoločnostiam a investíciám vyhýba, ale práve koronakríza a neistota na trhoch ho evidentne prinútili zmeniť svoju stratégiu. Určite je tak možné, aj keď nepravdepodobné, že by Warren Buffett mohol zavítať aj do kryptomenového sveta.
Zdroje: https://finbold.com/, https://dailyhodl.com/, https://btcmanager.com/, https://www.coindesk.com/
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]