0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

13.10.21 Ťažba Bitcoinu sa presunula z Číny do USA

Nie je žiadnym tajomstvom, že Čína patrila dlhodobo ku kryptomenovej veľmoci minimálne čo sa týka ťažby. Samozrejme, že v Číne bolo toho s kryptomenami spojeného veľmi veľa, avšak najčastejšie sa spomínal tento štát v spojení s kryptomenami práve vďaka tomu, že sa v ňom nachádzalo najviac ťažiarov (minimálne na počet hashratu) na svete. Iba koncom roku 2019 pochádzalo viac ako 75 % hashratu práve z tejto krajiny, čo bolo podľa niektorých obrovským riskom pre Bitcoin. Dokonca hovorili o tom, že Bitcoin je kontrolovaný Čínou. To sa ale tento rok zmenilo.

Zo 75 % na 0 % za menej ako 2 roky

Celá situácia ohľadom Číny sa začala výrazne meniť začiatkom roku 2020, kedy sa hashrate v danej krajine začal pomaly, ale isto, znižovať. Posledným klincom do rakvy mal byť ale zákon, ktorý v niekoľkých provinciách v Číne úplne zakázal ťažbu, čím sa množstvo minerov, mining spoločností či poolov muselo presťahovať inde alebo s ťažbou skončiť úplne.

Podľa najnovších dát z Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF) sa ale aktuálne situácia na toľko zmenila, že Čína už nezodpovedá ani za jedno percento z celkovej ťažby Bitcoinu. Naopak svoju pozíciu si extrémne polepšila napríklad Amerika, ktorá má byť aktuálne zodpovedná za viac ako 35 % hashratu.

Bitcoin Mining Map by Countries. Source: Cambridge

Podiel ťažby podľa krajiny, Zdroj: cbeci.org

Prechod z Číny do USA ale nikoho neprekvapil. V procese, ktorý je v kryptomenovom svete známy ako „Veľká mining migrácia“ sa totižto postupne z Číny presúvali mineri nielen do USA, ale takisto aj do Kazachstanu, Ruska či Kanady. USA mala ale oproti iným krajinám niekoľko výhod, ako lacná cena elektriny (v istých štátoch), elektrina dostupná z rôznych typov obnoviteľných zdrojov, či prívetivé legislatívne podmienky a senátori naklonení mining biznisu, ako napríklad senátorka Lummis vo Wyomingu či senátor Cruz v Texase. O rovnako prívetivé podmienky pre minerov sa takisto pokúša napríklad aj primátor mesta Miami, Francis Suarez.

Prečítajte si tiež: Prečo treba mať FOMO pod kontrolou? 

Práve vďaka množstvu relatívne výhodných podmienok sa tak aktuálne USA môže tešiť viac ako 35 % hashratu. Nasleduje Kazachstan s približne 18 %, Rusko s 11 % a Kanada s 9,5 %. Amerika napríklad pritom iba od apríla zdvojnásobila svoj hashrate a to práve vďaka zákazu  ťažby kryptomien v Číne a následnej migrácii.

Veľmi slušné podmienky v USA

Na dôvod, prečo sa väčšina minerov presťahovala do USA, ale upozornil aj Darin Feinstein, spoluzakladateľ jednej z najväčších mining spoločnosti Core Scientific.

„Pokiaľ sa pozeráte po možnostiach, ako premiestniť stovky miliónov dolárov z Číny, chcete si byť istý, že budete mať geografickú, politickú či jurisdikčnú stabilitu. Takisto chcete mať istotu, že je dostatok vlastníckych práv na ochranu aktív, ktoré premiestňujete.“

A práve takéto podmienky má podľa neho USA spĺňať. Okrem toho ale povedal, že celková mining infraštruktúra sa v USA za posledného jeden a pol roka veľmi posunula vpred. Avšak práve vďaka množstvu pomerne pozitívnych zmien, vôbec nie je prekvapený, že sa do USA takto aktívne sťahujú aj mineri.

Prekvapením nemôže byť ani to, že druhým najväčším štátom aktuálne podľa hashratu je Kazachstan. Krajina s relatívne lacnou energiou (ale menej čistou), ktorá susedí s Čínou určite umožnila množstvu minerov presunúť svoje operácie práve sem. Avšak niekoľko expertov si myslí, že presun do Kazachstanu je iba prechodný a že čoskoro sa mineri budú ťahať viac a viac na západ, kde sa podmienky na ťažbu majú iba zlepšovať.

Zdroje: https://cryptopotato.com/, https://www.cnbc.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

 

Mohlo by ťa zaujímať

cart