0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

12.06.21 MakerDAO a DAI

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Je príjemné vedieť, že môžete držať kryptomeny bez rizika, že sa ich cena zrúti cez noc. Spravidla to môžete urobiť, pretože účtovná jednotka sľubuje vyplatenie každého vášho tokenu za pevnú dolárovú sumu. V podstate je to fiat mena portovaná na blockchain. Áno hovorím o stablecoinoch. Ak by sme chceli mať ten istý systém bez sprostredkovateľa, ktorému musíme dôverovať, mohli by sme použiť DAI.

Úvod

Stablecoiny sa vyvinuli ako niečo medzi prostredím starých finančných trhov a rodiacim sa digitálnym kryptotrhom. Tieto tokeny založené na blockchaine napodobňujúce hodnotu fiat mien boli spočiatku atraktívne pre obchodníkov ako spôsob „uzamknutia“ ich ziskov.

K dnešnému dňu boli najpopulárnejšími druhmi stablecoinov fiat-backed. Spravidla sú kryté USD . Udržiavajú si svoju hodnotu, pretože pre každý vydaný token je niekde v trezore uložená dolárová bankovka. Inými slovami, každý token má hodnotu 1 dolár a mal by byť schopný kedykoľvek ich vymeniť za hotovosť. Medzi najobľúbenejšie stablecoiny patria USDT, USDC, BUSD a PAX.

V tomto článku sa pozrieme na protokol s názvom Maker (alebo MakerDAO). Tento inovatívny systém stablecoinu sa zameriava na to, čo nazývame krypto-kolateralizácia. Odstraňuje potrebu trezoru, ktorý sme práve opísali.

Čo je MakerDAO?

Maker je systém založený na Ethereum, ktorý umožňuje používateľom vytvárať DAI. Čiže token, ktorý úzko sleduje cenu v amerických dolároch. Zodpovedný nie je žiadny subjekt. Namiesto toho majú účastníci token riadenia, ktorý im udeľuje hlasovacie práva pri zmenách, ktoré sa majú vykonať v protokole. Odtiaľ pochádza aj časť názvu DAO (decentralizovaná autonómna organizácia). Protokol je efektívne riadený distribuovanou sieťou zainteresovaných strán, ktoré sú držiteľmi tokenov.

V tomto decentralizovanom ekosystéme umožňujú inteligentné zmluvy a teória hier spoločnosti DAI udržiavať relatívne stabilnú hodnotu. Okrem toho sú funkčne identické so svojimi bratrancami s fiatovou podporou. Môžete ich poslať priateľom a rodine, použiť ich na nákup tovaru a služieb alebo ich zapojiť do farmárstva.

Prečo je DAI „krypto-kolateralizovaný“?

Keď poskytnete kolaterál, zamknete niečo hodnotné výmenou za pôžičku. Po splatení pôžičky (plus poplatok) dostanete svoju položku späť. Použijete záložňu, kde môžete odovzdať svoje šperky (kolaterál) výmenou za hotovosť. Dostanete periódu, v ktorej môžete šperky spätne odkúpiť vrátením hotovosti (a niečo navyše).

Ak peniaze nevrátite, záložňa môže vaše šperky jednoducho predať, aby sa im vrátila strata. Týmto spôsobom im kolaterál poskytuje ochrannú sieť. Rovnaký princíp, ktorý uplatňujú banky.

Podobne je stablecoin stabilizovaný pomocou fiat peňazí. Používateľ odovzdá svoju hotovosť (kolaterál) a na oplátku dostane tokeny. Tieto tokeny môže vrátiť emitentovi ak chce, ale ak nie, má emitent stále hotovosť.

Krypto-kolateralizovaný stablecoin ako DAI, robí niečo funkčne podobné, až na to, že ako kolaterál použijete kryptomeny a emitent je iba inteligentná zmluva. Zmluva vo svojom jadre hovorí niečo ako vydanie X množstva tokenov za každé Y vložené množstvo ETH. Po vrátení tokenov vráťte Z sumu ETH.

Prekolateralizácia a CDP

Určite ste si všimli, že kryptotrh je dosť volatilný. Ceny BTC, ETH a ďalších kryptomien sa často rýchlo menia. Vaše podiely môžu mať hodnotu 4 000 dolárov keď idete spať, a 3 000 dolárov, keď vstanete nasledujúci deň. Pre veriteľa je to dosť riskantné. Minimálne pri zlatých šperkoch môže očakávať, že zostanú relatívne stabilne hodnotovo zachované. Ak nesplatíte svoju pôžičku, veriteľ môže vaše šperky jednoducho predať a získať späť svoje peniaze.

Ak by ste si vzali pôžičku vo výške 4000 dolárov (zaistenie 1 ETH v hodnote 4000 dolárov ako kolaterál) a cena ETH sa znížila na 3000 dolárov, veriteľ by nebol spokojný. Mohol by vás požiadať, aby ste mu poskytli viac ETH ako kolaterál, alebo by to mohol zlikvidovať a zjednať stratu 1000 dolárov.

Preto spoločnosť Maker používa koncept nadmerného zabezpečovania (overcollateralization). Je to jednoduchá myšlienka: Keď chce dlžník DAI stablecoin, poskytne viac kolaterálu ako je suma, ktorú chce vziať. Takto by mala byť pozícia krytá, aj keď cena klesne.

V praxi používatelia uzamknú svoje Ethereum (alebo iné podporované aktíva) v niečom, čo sa nazýva zaistená dlhová pozícia (CDP). V čase písania tohto článku musia poskytnúť kolaterál vo výške najmenej 150% hodnoty DAI, ktorú si požičiavajú. Inými slovami, ak by ste chceli vyťažiť 400 DAI (nezabudnite, že každý má hodnotu 1 dolár), budete musieť poskytnúť 1,5-násobok tejto hodnoty ako kolaterál - v tomto prípade ETH v hodnote 600 dolárov.

Používateľ môže pridať viac, ak chce. To v skutočnosti robí väčšina používateľov pre svoju bezpečnosť. Ak však výška kolaterálu klesne pod 150%, bude im účtovaný mastný pokutový poplatok. Užívateľ nakoniec riskuje likvidáciu, ak nezaplatí svoje DAI s úrokmi (tzv. poplatok za stabilitu).

Prečítajte si aj : Čo je Taproot a aký bude mať prínos pre Bitcoin

Ako zostáva hodnota DAI stabilná?

1 DAI = 1 USD (viac alebo menej). Ale prečo?

Scvrkáva sa to na stimuly a inteligentné zmluvy. Keď DAI poklesne pod fixnú cenu, systém robí atraktívnym pre používateľov, aby uzavreli svoje CDP splatením svojich dlhov. Konkrétne preto, že sa zvyšujú úrokové sadzby. Tým sa zníži celková ponuka DAI, pretože splácaná suma sa zničí. Ak cena prekročí dolár, nastane pravý opak. Používatelia sú motivovaní k otváraniu CDP pri znižovaní úrokových sadzieb. To vytvára nové DAI a zvyšuje celkovú ponuku.

Prípady použitia DAI

Ako už bolo spomenuté vyššie, DAI môžete používať ako každý stablecoin. Obchodujete ho s inými kryptomenami alebo používate ho na platby za veci.

MakerDAO bol pravdepodobne jedným z prvých protokolov decentralizovaného financovania (alebo DeFi). Napokon, DAI je decentralizovaný stablecoin a DeFi je predovšetkým o budovaní „finančného systému, ale na blockchaine“.

Rastie zoznam produktov a služieb, ktoré akceptujú DAI. Možno ste si všimli niektoré decentralizované aplikácie zamerané na DeFi, kde sa dajú použiť. Príklady zahŕňajú PoolTogether a SushiSwap, ako aj nespočetné množstvo systémov yield farmingu.

Na záver

Ako dominantný krypto-kolateralizovaný stablecoin sa DAI ukázal ako úspešný experiment pri vytváraní tokenu, ktorý úzko sleduje cenu v amerických dolároch. Tento systém zmierňuje volatilitu zaznamenanú v tradičných digitálnych menách (všetko bez fiat kolateralizácie), A to od pôvodného finančného systému k natívnemu digitálnemu.

Zdroje: academy.binance.com, makerdao.com, decrypt.co, en.wikipedia.org

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart