0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

08.09.21 Bude Panama nasledovať Salvádor?

Kryptomenový trh nám teraz dokazuje, že je jedno aké správy sa dostanú do obehu, ceny si žijú svojím vlastným životom. Svedčí o tom aj fakt, že iba za posledných pár dní nám pribudlo niekoľko extrémne pozitívnych správ ohľadom adopcie, implementácie či využitia Bitcoinu a iných kryptomien, no aj napriek tomu sme včera zaznamenali pád na cene o takmer 15 % (ktorý navyše ešte pokračuje). To ale samozrejme vôbec nevadí, keďže z dlhodobého hľadiska takéto prepady určite nebudú podstatné. Čo ale naopak podstatné bude je fakt, že ďalšia krajina sa pokúsi o to, aby sa kryptomeny stali legálnym platidlom. Ide o Panamu, ktorá sa ale evidentne pokúsi naučiť z chýb Salvádoru a plánuje pripraviť zákon, ktorý na prvý pohľad vyzerá určite lepšie ako Bitcoin Law v Salvádore.

Ďalšia krajina z Latinskej Ameriky poškuľuje po Bitcoine

Iba včera sme sa dočkali nielen toho, že sa Bitcoin Law v Salvádore dostal do platnosti, ale aj novinky, ktorá by tejto správe mohla bez problémov konkurovať. Bolo ňou oznámenie Gabriela Silvu, politika z Panamy, ktorý predložil do parlamentu návrh, ktorého cieľom bude uzákonenie kryptomien ako platobných možností. A v tomto prípade pritom nepôjde iba o Bitcoin, ale malo by ísť aj o Ethereum.

„Našim cieľom je spraviť z Panamy krajinu, ktorá bude kompatibilná s blockchainom, kryptomenovými aktívami či internetom samotným. Má to pre nás potenciál na vytvorenie tisícok pracovných príležitostí, prilákanie investícii a dokonca to môže pomôcť s transparentnosťou vlády.“

Aj tak znelo oficiálne vyjadrenie daného politika, ktorý taktiež informoval o niekoľkých ďalších novinkách, ktoré by tento zákon mohol priniesť. Jednou z nich by bolo napríklad možnosť platiť dane prostredníctvom kryptomien, čo má byť aj možnosť, ktorú zaviedli v Salvádore.

Na rozdiel od Salvádoru, sa ale Panama poučila v niekoľkých ohľadoch. Jedným z nich je fakt, že pokiaľ by došlo ku schváleniu daného zákona, tak obchodníci nebudú nútení prijímať kryptomeny, ako je tomu v Salvádore (aj napriek tomu, že prezident Salvádoru Nayib Bukele tvrdí, že to tak nie je). V niekoľkých vyjadreniach či komentároch sa práve Gabriel Silva už vyjadril, že cieľom tohto zákona má byť umožnenie využívania kryptomien tým, ktorí tak robiť chcú.

Prečítajte si tiež: Veľký deň pre Salvádor - je však veľký aj pre Bitcoin? 

Aj priamo v danom zákone pritom stojí, že jeho uplatnenie by malo umožniť „dobrovoľné používanie kryptomenových aktív ako Bitcoin a Ethereum ako platobnými možnosťami občanmi, na akúkoľvek civilnú alebo komerčnú operáciu, ktorá nie je zakázaná legálnym systémom Panamy.“ V porovnaní so Salvádorom sa tak Panama má pokúsiť vyhnúť jednému z najväčších problémov, ktoré bol s daným Bitcoin Law spojený.

Panama chce posunúť hranice úplne inde

Podľa daného návrhu sa ale Panama pozerá oveľa ďalej ako Salvádor. Okrem Etherea sú v ňom totižto popísané aj možnosti na to, ako by sa dali rôzne DAO (decentralized autonomous organizations) využiť nielen v legislatíve, ale takisto aj vo verejnej správe. Smart kontrakty a DAO by mali pomôcť občanom, ale takisto aj právnym subjektom, ku nastoleniu lepšieho, transparentnejšieho a dôveryhodnejšieho systému.

Aj tieto návrhy spojené s novým zákonom v Paname tak poukazujú na to, že zatiaľ čo Salvádor priniesol prvý Bitcoin Law do praxe, Panama sa pozerá na oveľa viac ako iba na najväčšiu kryptomenu. Rovnako je podľa odborníkov aj z daného návrhu cítiť, že sa Panama poučila z chýb Salvádoru a nikomu nebude Bitcoin vnucovať.

To sa malo udiať aj na základe toho, že Panama mala dlho pracovať na prvotnom návrhu nielen s profesionálmi z IT odborov či technologickými expertami, ale takisto aj so širokou verejnosťou. Pre ňu mala byť dokonca zriadená aj Telegram skupina v ktorej mohli všetci občania vyjadriť svoje návrhy a názory na to, ako by mohol daný zákon o Bitcoine vyzerať. Je tak možné, že aj práve vďaka takto otvorenému prístupu sa v Paname dočkáme oveľa lepšej verzie „Bitcoin Law“ ako tomu bolo v Salvádore.

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://bitcoinmagazine.com/, https://cryptopotato.com/, https://cryptobriefing.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

Mohlo by ťa zaujímať

cart