Bitcoin

Bitcoin je nezávislá internetová open-source kryptomena, ktorou sa dá platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Jedinečnosť Bitcoinu je jeho úplná decentralizácia. Ponuka bitcoinov je obmedzená na 21 miliónov a doteraz sa ich vyťažilo 19 milionov. Zakladateľ bitcoinu bol doteraz známy len pod pseudonymom Satoshi Nakamoto.

Ethereum

Ethereum je druhá najväčšia kryptomena. Podľa trhovej kapitalizácie je hneď za Bitcoinom. Ethereum sieť umožňuje vytvárať decentralizované aplikácie. Tieto aplikácie môžu zahŕňať bezpečnostné programy či spôsoby platby a rovnako ako Bitcoin, aj Ethereum funguje decentralizovane a preto nepodlieha žiadnemu bankovému dohľadu či dohľadu iných finančných inštitúcií.

Tether

Tether (USDT) je známy aj ako “stablecoin”. Ide o kryptomenu, ktorá je navrhnutá tak, aby vždy ponúkala stabilnú cenu. Kryptomenu USDT vytvorila spoločnosť Tether Limited. Každý token má hodnotu 1 USD a je krytý 1 USD vo fyzickej rezerve.

BNB

BNB je kryptomenový coin poháňajúci ekosystém burzy Binance. Ako jeden z najpopulárnejších coinov na svete, má BNB širokú škálu výhod napríklad: redukcia poplatkov na burze Binance alebo s ňou môžete obchodovať ako s kryptomenou.

XRP

XRP je decentralizovaná kryptomena so zdieľanou sieťou a s verejne dostupným zdrojovým kódom, slúžiaca na medzištátne prevody z a do fiat mien.

Cardano

Cardano je blockchainová platforma so smart kontaktmi, vytvorená IOHK a Charlesom Hoskinsonom. Platforma sa začala vyvíjať v roku 2015 a bola uvedená na trh v roku 2017.

Solana

Solana, pôvodne známa ako Loom Network, je vysoko výkonný open source decentralizovaný blockchain. Bol navrhnutý tak, aby ponúkal vysokorýchlostnú sieť spracovania na podporu aplikácií s vysokým dopytom a poskytoval pokročilé funkcie pre decentralizované aplikácie (Dapps).

Dogecoin

Dogecoin je kryptomena známa ako meme, ktorú nikto, ani jej autori, neberú vážne. Vznikla ako paródia na Bitcoin a vtip. Vtip, ktorý ale neprestáva byť vtipom ani 9 rokov od svojho vzniknutia a stále je jednou z najväčších kryptomien.

Polkadot

Polkadot je open source blockchain platforma a kryptomena. Poskytuje vzájomnú prepojenosť a interoperabilitu medzi blockchainmi tým, že umožňuje nezávislým reťazcom bezpečne vymieňať správy a vykonávať transakcie medzi sebou, bez dôveryhodnej tretej strany.

Polygón Network

Polygón Network, ktorý sa najskôr volal Matic Network, je platforma zameraná na škálovanie Etherea a vývoj novej infraštruktúry. Ambície Polygonu sú skutočne vysoké. Polygón zastrešuje mnoho svojich projektov, ktorých finálny efekt má prispieť k rýchlejším a lacnejším transakciám na sieti Etherea a k ešte väčšiemu zlepšeniu bezpečnosti. To všetko pri zachovaní vysokej miery decentralizácie.

Shiba Inu

Shiba sa radí medzi tzv. psie coiny, podobne ako DogeCoin, ktorému mediálne pomohol okrem iného aj Elon Musk. Tento coin sám seba popisuje ako „DOGECOIN KILLER“, teda zabijak DogeCoinu, pričom je možné ho dnes nakúpiť aj na decentralizovanej burze ShibaSwap.

Tron

Tron je jedným z predstaviteľov WEB 4.0 ekosystému. Pomocou blockchainu chce vytvoriť globálnu bezplatnú platformu zameranú na zábavný priemysel. Víziou TRONu je byť akousi peer to peer verziou iTunes alebo Google Play Store.

Avalanche

Avalanche je samostatná a nezávislá Layer 1 platforma pre smart kontrakty, rovnako ako napr. Ethereum či Solana. Avalanche by sme mohli zaradiť medzi ďalšie tzv. „Ethereum killery“, ktoré sa snažia stať sa primárnym blockchainom pre DeFi, GameFi, NFTs, Metaverse, DAOs a tokenizáciu dát.

Ethereum Classic

ETC alebo Ethereum Classic vznikla po hackerskom útoku na Ethereum v roku 2016, keď sa jeho komunita nevedela dohodnúť, či dotknutých používateľov na sieti odškodniť. Pôvodný blockchain bol rozdelený na dve časti. ETC zostal „nezmeniteľným“ pôvodným reťazcom a Ethereum pokračoval ako hard fork pod vedením Vitalika Buterina.

Uniswap

Uniswap je jednou z prvých decentralizovaných búrz kryptomien. Táto DEX rieši niektoré z problémov centralizovanej výmeny, ako je likvidita (s automatizovanými riešeniami). Obchodníci, ktorí poskytujú likviditu v sieti, získavajú provízie prostredníctvom procesov, ako je vklad.

Litecoin

Litecoin je internetová kryptomena, pomocou ktorej je možné platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Vznikol 7. októbra 2011 a jeho maximálny počet mincí je 84 miliónov.

Cosmos

Cosmos, má skratku ATOM, je to decentralizovaná sieť nezávislých paralelných blockchainov. Cieľom Cosmosu je kompatibilita medzi rôznymi blockchain sieťami. Sieť Cosmosu je schopná integrovať do seba iné siete kryptomien, aj s ich prípadnými dApps.

FTT

FTT je natívny token krypto-platformy na obchodovanie s krypto-derivátmi FTX, ktorá bola spustená 8. mája 2019. Za FTX údajne stojí tím profesionálnych krypto-traderov, ktorí boli nespokojní s ponukou ostatných futures búrz.

Chainlink

Chainlink je decentralizovaná blockchain oracle sieť postavená na Ethereu. Sieť je určená na uľahčenie prenosu údajov odolných voči neoprávnenej manipulácii zo zdrojov mimo reťazca do inteligentných zmlúv v reťazci.

Monero

Monero je open-source kryptomena vytvorená 18. apríla roku 2014. Jej hlavnou prednosťou je anonymita, decentralizácia a nízke poplatky.

Ako nakúpiť kryptomeny?

Ohľadne nákupu rkyptomien tu máme aj samostatný článok : ,,Ako nákúpiť kryptomeny?“ Odporúčame vám, aby ste zvolili pre prvý nákup najjednoduchšiu a zároveň bezpečnú cestu, ktorou je burza Binance. Jedná sa o najlepšie zabezpečenú a najdôveryhodnejšiu burzu, ktorá je široko využívaná a mnohými považovaná za najlepšiu.

Nákup kryptomien na Binance

Chcem nakúpiť Bitcoin či iné kryptomeny na Binance a mať ZĽAVU -10% na poplatky

Video návod na Binance

Aby váš nákup prebehol jednoduchšie a bez zbytočných komplikácií, tak využite tento video návod. Na našom webe rovnako nájdete aj recenziu na burzu Binance.

Nákup kryptomieny na Bybit

Aby ste mali na výber, tak druhá burza, ktorú môžete využiť na nákup ako Bitcoinu, tak aj iných altcoinov je burza Bybit. Prečítajte si recenziu na burzu Bybit. 

Chcem nakúpiť Bitcoin a iné kryptomeny a využiť -10% ZĽAVU na poplatky na burze Bybit

Video návod na Bybit

Ďalšími odporúčanými možnosťami, sú Crypto.com alebo NO KYC burzy , Kucoin, Okex,