0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Znepokojujúci výsledok koronakrízy – bohatší sú ešte bohatšími

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]"The rich get richer, while the poor get poorer" (Bohatí sú bohatšími, zatiaľ čo chudobní sú chudobnejšími). Táto veta sa v médiách začína skloňovať čoraz častejšie. Nejde pritom o novodobý fenomén, kedže na rozdiely medzi najbohatšími a najchudobnejšími upozorňujú ľudia po celom svete od nepamäti. Avšak ako sa zdá, tak tento rozdiel sa stále zväčšuje a nové dáta poukazujú na to, že koronakríza tomu vôbec nepomohla.

Dvanásť amerických miliardárov = 1 bilión

Dňa 13. augusta 2020 sa vôbec po prvýkrát v histórii USA stalo, že 12 najbohatších ľudí v krajine malo dokopy majetok viac ako 1 bilión dolárov (1 trillion = 1 000 000 000 000). Dokopy sa tejto „Oligarchic Dozen,“ ako je nová skupina najbohatších ľudí v USA nazývaná, podarilo dostať hodnotu ich majetku na úroveň 1,015 bilióna dolárov.

Prvých päť členov tohto zoskúpenia netreba určite nikomu predstavovať. Jeff Bezos (189,4 miliardy), Bill Gates (114 miliárd), Mark Zuckerberg (95,5 miliardy), Warren Buffett (80 miliárd) a Elon Musk (73 miliárd) sú azda najznámejšími americkými podnikateľmi, investormi a vizionármi. Spolu s nimi sa v „Oligarchic Dozen“ ešte nachádzajú Steve Ballmer (71 miliárd), Larry Ellison (70,9 miliardy), Larry Page (67,4 miliardy), Sergey Brin (65,6 miliardy) Alice Walton (62,5 miliardy), Jim Walton (62,3 miliardy) a Rob Walton (62 miliárd).

Prečítajte si tiež: Chainlink stratil viac ako 20% za 2 dni - dochádza mu para? 

Začiatkom roka to však na také veľké nárasty na majetkoch ešte nevyzeralo ani zďaleka. Medi 1.januárom a 18.marcom sa týmto dvanástim osobám prepadol majetok dokopy o 100 miliárd dolárov. Avšak to, čo nastalo potom, je veľkým problémom. Od 18. marca až do 13.augusta si prilepšila dvanástka oligarchov až o 283 miliárd dolárov. Ide tak o kombinovaný rast vo výške až 40% len za 5 mesiacov.

Z pohľadu nárastu majetku je na tom najlepšie Elon Musk, ktorého Tesla robí divy. Aj vďaka tomu sa jeho majetok dostal 13.augusta na hodnotu 73 miliárd dolárov. V marci bolo toto číslo ešte podstatne menšie, kedy patrilo Elonovi Muskovi „len“ 24,6 miliardy dolárov. Od tej doby sa mu tak podarilo majetok takmer strojnásobiť.

Veľmi dobre sa darilo aj Jeffovi Bezosovi a Markovi Zuckerbergovi. Bezos si počas koronakrízy polepšil o viac ako 76 miliárd dolárov (nárast o 68% v porovnaní s 18.marcom). Zuckerbergovi narástol majetok približne o 40 miliárd dolárov, čo činí až 75% rast.

V porovnaní s minulým rokom je iba jedna z týchto osobností aktuálne chudobnejšia. Je ňou legendárny investor Warren Buffett, ktorý mal pred rokom o 2 miliardy dolárov viac, ako je tomu teraz. Všetci ostatní si oproti minuloročným číslam výrazne polepšili.

Koronakríza iba zvýraznila rastúci problém

Podľa mnohých analytikov ide o veľmi znepokojujúcu štatistiku, kedže len 12 osobností v USA vlastní majetok väčší ako GDP (Hrubý domáci produkt) Belgicka a Rakúska dokopy. Nejde pritom iba o majetok. Daných 12 osobností ma extrémnu politickú silu, pričom Chuck Collins, predstaviteľ Institute for Policy Studies, think-tanku z Washingtonu D.C., si myslí, že takáto moc môže viesť až ku ohrozeniu demokracie.

Bol to práve Inštitút pre politické štúdie, ktorý upozornil na tento rastúci problém. Omar Ocampo, výskumník na danom inštitúte, ktorý sa zaoberá práve touto problematikou, upozornil aj na iný fakt.

„Zatiaľ čo 12tim vyvolením rastie majetok, desiatky miliónov Američanov je nezamestnaných, žijú od výplaty k výplate a viac ako 170 000 ľudí zomrelo kvôli COVID-19 iba v USA.“

Napriek tomu, že mnohí poukazujú na tento problém, jeho riešenie nie je ani zďaleka jednoduché. Odobrať aktíva, zvýšiť dane alebo inak prinútiť tieto osobnosti k tomu, aby znížili hodnotu svojho majetku, by bolo nielen nedemokratické, ale pravdepodobne aj protiústavné.

Navyše, množstvo z nich je aktívnymi filantropmi, ktorí rozdávajú milióny až miliardy na šľachetné účely. Svedčí o tom aj fakt, že Gates, Buffett, Musk, Zuckerberg aj Ellison  sú členmi GivingPledge. Ide o sľub, ktorým sa všetci títo miliardári zaviazali, že do svojej smrti rozdajú aspoň polovicu svojho majetku. Z top 7 miliardárov z „Oligarchic Dozen“ sa tak až 5 rozhodlo, že bude hodnotu svojho majetku vo veľkom znižovať prostredníctvom charitatívnych udalostí, zbierok alebo iných dobrovoľníckych akcii.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/, https://inequality.org/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart