0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Wirecard sa priznala, že sporných 1,9 miliardy eur v hotovosti zrejme neexistuje.

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Nemecká finančná spoločnosť Wirecard dnes uviedla, že účty s chýbajúcou sumou zhruba 1,9 miliardy eur, kvôli ktorým audítori EY minulý týždeň odmietli podpísať účtovnú závierku, zrejme vôbec neexistujú. Suma predstavuje asi štvrtinu celkovej bilancie firmy.

Pridala sa aj Bank of China

Bank of China (BoC) diskutuje o ukončení úverového rámca pre nemeckú finančnú a technologickú spoločnosť Wirecard AG, ktorú zasiahol účtovný škandál, čo jej skomplikuje boj o prežitie. Wirecard sa v pondelok priznala, že sporných 1,9 miliardy eur v hotovosti, uvedených v bilancii za rok 2019, čo predstavuje zhruba štvrtinu jej aktív, zrejme neexistuje.

​BoC, štvrtý najväčší poskytovateľ pôžičiek v Číne, môže odpísať väčšinu dlhu vo výške 80 miliónov eur a nepredlžovať úverový limit nemeckej firme, uviedli zdroje oboznámené s touto záležitosťou pod podmienkou zachovania anonymity, pretože diskusie sú súkromné.

Prečítajte si aj : Kde obchodujem FOREX, komodity a akcie?

Bank of China, jedna zo skupiny najmenej 15 komerčných bánk, ktoré poskytli úvery Wirecard, plánuje najať externý právny tím, aby preskúmal, ako môže minimalizovať straty.

Ak dlžník poruší podmienky revolvingového úverového rámca, veritelia sa môžu rozhodnúť obnoviť dohodu. Ale toto rozhodnutie si zvyčajne vyžaduje jednomyseľný súhlas, čo znamená, že ak jedna banka odmietne podpísať obchod, dlžník bude musieť splatiť celú pôžičku. Banky, ktoré odmietnu predĺžiť dohodu, sa môžu tiež pokúsiť predať úver inej strane, zvyčajne obchodníkom s úvermi, čím sa rozhodovacia právomoc prenesie na novú stranu.

Väčšina bánk sa prikláňa k predĺženiu povinnosti splácania. Podľa zdrojov rokovania medzi spoločnosťou Wirecard a jej veriteľmi prebiehajú a čínsky veriteľ ešte neurobil konečné rozhodnutie. Nemecký finančný regulačný úrad označil škandál Wirecard za „úplnú katastrofu“.

Extrémny pokles akcií

Akcie spoločnosti Wirecard minulý týždeň klesli o viac ako 70 percent, v piatok potom rezignoval generálny riaditeľ Markus Braun. Pátranie po peniazoch na Filipínach sa dostalo do slepej uličky. Filipínske finančné ústavy Bank of Philippine Islands (BPI) a BDO Unibank uviedli, že dokumenty, ktoré majú preukázať, že u nich Wirecard uložila peniaze, sú falošné.

Obe banky zhodne vyhlásili, že Wirecard nie je ich klientom. Tiež filipínska centrálna banka uviedla, že zrejme žiadne peniaze do krajiny nevstúpili. BPI však agentúre Reuters povedala, že suspendovala jedného zamestnanca na pozícii asistenta, ktorého podpis sa zrejme objavil na jednom z falošných dokumentov. BDO potom centrálnej banke oznámila, že jeden z marketingových úradníkov zrejme podvodne vytvoril bankový certifikát.

Spoločnosť Wirecard

Spoločnosť Wirecard spracováva platby a poskytuje finančné služby, založená bola v roku 1999. V minulých rokoch bola v Nemecku dávaná za vzor domáceho úspechu a označovaná za hviezdu nemeckého technologického sektora.

V roku 2018 bola dokonca začlenená do hlavného akciového indexu DAX, a to na úkor Commerzbank. V tom čase jej trhová hodnota predstavovala 24 miliárd eur. Po prepade v minulom týždni klesla na menej ako tri miliardy eur, upozornil portál BBC.

Záver

Myslím si, že toto je jedne z prvých veľkých škandálov a bude ich ešte viac. V ťažkých časoch vyjde na povrch veľa špiny. Táto udalosť môže spustiť ,,domino efekt", kde si banky a spoločnosti začnú preverovať pohľadávky a záväzky u svojich obchodných partnerov. Zatiaľ je veľmi ťažko súdiť. Uvidíme čo prinesie budúcnosť.

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Ponúkame predaj fyzického zlata. Predaj bude formou pravidelného mesačného sporenia. Pre viac informácii klikni TU.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart