0
 0,00 0 položiek
V košíku sa nenachádza žiadny produkt.

Vplyv FED na svetové trhy

eSkratka FED znamená v slovenskom transkripte Federálny rezervný systém z anglického The Federal Reserve System. Ide o obdobu centrálnej banky, ako ju poznáme z európskej pôdy. Americký ekvivalent je neziskovou spoločnosťou, ktorá je vlastnená americkou vládou prostredníctvom 12 neziskových Regionálnych federálnych rezervných bánk.

 

Vznik FED

Vznikol v roku 1913 po sérii ekonomických kríz nazvaných aj veľká depresia ešte pod patronátom amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Nezávislosť americkej centrálnej banky je riešená tak, že právomoci vlády USA spočívajú len v tom, že raz za 14 rokov zvolí vedenie spoločnosti. Je politicky, finančne, inštitucionálne a aj funkčne nezávislou súčasťou finančného systému USA.

Jerome H. Powell, Federal Reserve Chair.jpg

Zdroj: wikipedia.org

Aktuálnym predsedom FEDu je Jerome Powell už druhé funkčné obdobie. Pred ním to bola Janet Yellenová, Ben Bernanke, Allen Greenspan a legendárny Paul Volcker, ktorý proti inflácii bojoval zdvihnutím úrokovej miery až na 22,36%. Čo je dnes nepredstaviteľné.

Photo of Paul A. Volcker

Kompetencie a úlohy

Čo FED predstavuje v ekonomickom svete a vo svete investovania je najlepšie popísať cez ich kompetencie a právomoci. Centrálne banky využívajú na ovplyvňovanie ekonomiky a na dosiahnutie svojich cieľov nástroje monetárnej (teda menovej) politiky. Menová politika dnes spočíva iba v tom, že centrálna banka reguluje (riadi) krátkodobé úrokové miery domácej meny, aby nakoniec ovplyvnila infláciu, HDP a zamestnanosť. Tým, že je americký dolár svetová rezervná mena, má vplyv na celosvetovú ekonomiku. Takisto ovplyvňuje dianie na amerických trhoch, ktoré svojou veľkosťou majú dosah na svetové dianie.

Prečítajte si tiež: Prvý futbalový metaverse - Bude to stroj na peniaze?

BYBIT banner

Z nástrojov, ktoré FED musí využívať pre zachovanie cenovej stability v Spojených štátoch, sú kľúčové:

  • operácie na voľnom trhu,
  • sadzba federálnych fondov,
  • diskontné okno,
  • povinné minimálne rezervy,
  • devízové intervencie,
  • kvantitatívne uvoľňovanie,
  • limity úverov bánk,
  • limity úrokových sadzieb,
  • termínované vklady,
  • forward guidance.

 

Súčasná situácia FED

Pre zainteresovaných je jasné, že z pohľadu aktuálneho stavu trhu sú dôležité predovšetkým oblasti kvantitatívneho uvoľňovanialimitov úrokových sadzieb. Od roku 2008, teda od finančnej a dlhovej krízy, ktorá sa z USA rozšírila do celého sveta si centrálne banky uvedomili, že môžu podstatne ovplyvniť ekonomiku prostredníctvom tzv. kvantitatívneho uvoľňovania (quantitative easing). Ide o „pumpovanie“ novej likvidity do trhov, čo spôsobuje zotavovanie a rast. Rovnaký recept na ekonomickú stagnáciu a spomalenie použil FED aj v roku 2020 pri šoku spojenom s pandemickou situáciou vo svete.

Prečítajte si tiež: Powell potvrdil, že pravdepodobne dôjde k menšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb.

Akcia však vyvoláva aj reakciu. V tomto prípade je reakciou znehodnocovanie peňazí, ktorú poznáme pod termínom inflácia. Rekordné úrovne inflácie, ktoré vnímame v roku 2022 korešpondujú s rekordnými úrovňami kvantitatívneho uvoľňovania v predchádzajúcom období. To musí FED brzdiť prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb. Tie sú v porovnaní s minulosťou na pomerne nízkej úrovni, aj keď si trhy zvykli na nulové sadzby v rokoch 2010-2015.

Federal funds rate history and recessions.png

Zdroj: FRED, https://fred.stlouisfed.org/

Budúcnosť

Aktuálne je teda úlohou FEDu zabezpečiť cenovú stabilitu, ktorú môže dosiahnuť zvyšovaním úrokových sadzieb. Týmto spôsobom obmedzuje finančnú likviditu trhov po celom svete. Teda zhodnocujú samotné peniaze, zdražujú ich. Drahšie peniaze, drahšie požičiavanie znamenajú menšiu dostupnosť finančných prostriedkov. Investori to poznajú tak, že ich akcie strácajú na hodnote.

Pozícia FEDu vlastne spočíva v tom, že ak využije svoje kompetencie a bude potláčať infláciu razantne, budú padať akciové tituly, kryptomeny, dlhopisy a pod. Nebudú spokojní investori. Ak bude dvíhať úrokové sadzby pomaly alebo vôbec, budú síce trhy spokojné, inflácia však bude na takých úrovniach, že to vyvolá nespokojnosť spotrebiteľov v USA. Jedna aj druhá cesta znamená nespokojnosť.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Zdroje:

https://fred.stlouisfed.org/

https://www.federalreservehistory.org/

https://www.federalreserve.gov/

Mohlo by ťa zaujímať

cart