0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Vitalik Buterin – Príbeh tvorca Etherea

Vitalik Buterin je pôvodom Rus. Narodil sa v Kolomne v roku 1994. Svoj nasledujúci život a štúdiá už strávil v Kanade, kde pôsobí dodnes. Je zakladateľom druhej najvýznamnejšej kryptomeny súčasnosti – Ethereum. V tomto článku sa venujeme jeho ceste k decentralizácii a dnešnej podobe kryptomeny, resp. do istej miery aj históriou samotného Etherea.

Vitalikova cesta k decentralizácii

Počiatky cesty k Ethereu naznačil sám Vitalik takto: „Narodil som sa v roku 1994 v Rusku a v roku 2000 som sa presťahoval do Kanady, kde som odišiel do školy. S radosťou som hral World of Warcraft v rokoch 2007-2010, ale jedného dňa Blizzard odstránil dôležitý komponent z kúzla Siphon Life môjho milovaného Warlocka. Plakal som, aby som zaspal, a v ten deň som si uvedomili, aké hrôzy môžu priniesť centralizované služby. Čoskoro som sa rozhodol s tým skončiť.“ Dôležitá je tu teda jeho motivácia k decentralizácii ako takej. To súvisí aj s jeho vzťahom k problematike kryptomien.

V roku 2014 kanadský programátor ruského pôvodu Vitaly Dmitriyevich „Vitalik“ Buterin publikoval whitepaper nazvaný Ethereum: A Next-Generation Smart Contract and Decentralized Application Platform.  Ako dnes už vieme, aj pri kryptomenách je možné postupovať dvoma cestami. A to centralizovaným a decentralizovaným spôsobom. Oba spôsoby majú svoju výhody. Koncept Bitcoinu, ktorý tu však vnímame ako pôvodnú myšlienku, však stojí na ceste decentralizácie.

„Keď Satoshi Nakamoto prvýkrát uviedol do pohybu bitcoinový blockchain v januári 2009 súčasne zavádzal dve radikálne a nevyskúšané koncepty. Prvým je „Bitcoin“, decentralizovaná peer-to-peer online mena, ktorá si udržiava hodnotu bez akejkoľvek podpory, vnútornej hodnoty alebo centrálneho emitenta. A teraz sa pozornosť rýchlo začína presúvať smerom k tejto druhej časti technológie Bitcoinu a k tomu, ako blockchainový koncept sa dá využiť na viac ako len na peniaze.“ Uvádza v krátkej biografii Buterin. Túto skutočnosť vlastne Buterin využil pri programovaní Etherea.

Prečítajte si tiež: Vitalik Buterin radí kryptoinvestorom

zľava na členstvá

 

Buterinovo Ethereum

Pri Ethereu Buterin postupoval mierne odlišne. Hoci Ethereum je možné obchodovať na burzách a používať ho ako prostriedok zmeny, na rozdiel od Bitcoinu sa jedná o platformu pre decentralizované aplikácie. Nie je to teda primárne  digitálna mena. Medzi tzv. zakladateľov sa okrem Vitalika Buterina radí aj Gavin Wood, Charles Hoskinson, Anthony Di Iorio a Joseph Lubin.

Títo ľudia stoja za radom významných projektov, Gavin Wood je tvorcom kryptomien PolkaDot a Kusama, Charles Hoskinson zas v roku 2017 uviedol na trh Cardano, ktoré sa zaradili medi najvýznamnejšie kryptomeny.

Rovnako ako Bitcoin, aj Ethereum využívalo pôvodne technológiu blockchainu a princíp proof-of work. V roku 2013, v čase, keď neexistovala rozsiahla infraštruktúra pre blockchainové projekty tak ako ju poznáme dnes, bol Bitcoin pre všetky technológie východiskovým bodom.

Na rozdiel od Bitcoinu Ethereum obsahuje Turing-complete programovací jazyk, v tomto prípade nazvaný Solidity. Dnes prešlo Ethereum na odlišný konsenzus, a to proof of stake, a to v septembri 2022. Ethereum sa tak stalo tzv. zelenou alternatívou v oblasti kryptomien.  

Budúcnosť kryptomien

Vitalik Buterin sa často považuje za vizionára v oblasti kryptomien. Nedávno uviedol príklady, ako by sa mohli kryptomeny presadiť v budúcnosti a akým spôsobom by mohli zasiahnuť naše životy. Podľa nášho názoru podstatný je však to, v čom vidí hlavnú podmienku. Dôležité je sprístupniť kryptomeny pre širokú verejnosť.  Podľa Buterina je cestou práca na dosiahnutí podstatného vývoja na infraštruktúre peňaženiek. Považujeme za nutné, aby sa kryptomeny vyvinuli smerom jednoduchšej využiteľnosti pre bežných ľudí. Musia mať schopnosť  prijať na palubu miliardy používateľov.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Zdroje:

https://vitalik.ca/

https://www.forbes.com/

https://www.webnoviny.sk/

Mohlo by ťa zaujímať

cart