Vo svete kryptomien existuje mnoho možností a smerov, ktorými sa môžeme vybrať, a práve sloboda držať sa toho, čo dáva najväčší zmysel, podporila finančne kryptomenových investorov. Predstavme si hlavné kategórie kryptodržiteľov.
Pod týmto pojmom si predstavíme najmä bitcoin maximalistov. V mnohých prípadoch môžeme povedať, že ide o kategóriu ľudí, ktorí sa v krypto svete pohybujú už od jeho začiatkov. Inak povedané, boli to ľudia, ktorí neinvestovali za rýchlym účelom výberu zisku. Práve skutočnosť, že bitcoin má byť náhradou za fiat, sa zdala byť dovtedy nepredstaviteľnou. Postupom času maximalisti bitcoinu radili ľuďom, aby zainvestovali v čase, keď je trh výkonnostne najslabší - počas bear marketu. Môžeme vidieť, že tým, ktorí zainvestovali za posledné desaťročie, sa to naozaj vyplatilo.
Maximalizmus sa rozšíril aj do iných kryptosystémov, do skupiny altcoinov. Tie pri správnom výbere a načasovaní niekoľkokrát prekonali aj bitcoin. Aj napriek tomu, že sú rizikovejšie, investori v mnohých prípadoch investujú veľkú časť portfólia práve do altcoinov, pretože očakávajú vysokú ziskovosť.
Tento typ investorov verí v dlhodobé investície. Sú známi najmä tým, že sa neboja volatilných trhov, skôr naopak, dokupujú dno, a tak hromadia kryptomeny, ktorým dôverujú. Dôvodom ich pravidelných nákupov je ich predstava, že im niekedy tieto investície v budúcnosti prinesú návratnosť vysokých ziskov. Tento ich sen sa zdá byť dosiahnuteľný vzhľadom na to, že investori môžu nahromadiť veľké množstvo kryptomien s využitím porovnateľne nižších finančných prostriedkov. Za hodlerov považujeme investorov, ktorí držia kryptomeny minimálne dva roky. Mnohí z nich majú za cieľ naakumulovať aspoň jeden bitcoin. Ak ste sa ale rozhodli stať bitcoin hodlerom v roku 2021, v časoch, keď dosahoval nové maximá, zrejme si na nové ATH budete musieť ešte chvíľku počkať.
Prečítajte si tiež: 5 altcoinov, ktoré zažívajú bear market rally
Ak chcete vedieť niečo o kategórii investorov, ktorí robia najväčšie chyby pri investovaní, ste tu správne. V preklade tejto skratky ide o “strach z premeškania”. Práve FOMOeri majú tendenciu reagovať nepriaznivo na každú situáciu trhu, najmä keď ide o ich volatílnosť. Keď ceny kryptomien stúpajú, majú tendenciu ich nakupovať, pretože predpokladajú, že ceny budú rásť aj naďalej. Postačí, ak niekto zverejní informácie, ktoré s trhom pohnú a týmto investorom sa podarí nakoniec nakúpiť vrcholy a popredať spodnú, už klesajúcu časť trhu, pretože chytajú FOMO. Aby sme sa sami nestali súčasťou tejto kategórie investorov a mohli sa jej tak vyhnúť, mali by sme si dôkladne preštudovať trh a vyvarovať sa tak zbytočným chybám.
Pomerne známou kategóriou investorov sú traderi, ktorých určite poznáme veľmi dobre. Sú to aktívni a pre trhy zapálení obchodníci, ktorých cieľom nie je len rýchla vidina zisku. Obchodujú v krátkodobom, aj v dlhodobom horizonte, pozorujú náladovosť na trhu či jeho celkový vývoj, aby zistili, ako trhy reagujú. Vytvoria si vlastnú obchodnú stratégiu a často hľadajú nové príležitosti investície. Dôležitou súčasťou je poznať princípy trhu, pretože v tomto prípade sa dá úspešne zarobiť aj vtedy, ak trh klesá. Snažia sa tak využiť jeho maximálny potenciál. Na druhej strane si ale trader uvedomuje, že aj týmto typom investície podstupuje určitú mieru rizika. Každopádne, k investovaniu pristupuje systematicky.
Ak vás tento typ kategórie zaujal, aj vy máte príležitosť stať sa úspešným traderom. A nielen to. Ak sa chcete v oblasti kryptomien vzdelávať, naučiť sa princípy tradingu, stať sa hodlerom alebo byť pri tých najdôležitejších novinkách, VIP členstvo vám to umožní. Kedy je ten najlepší čas na vzdelávanie ak nie v bear markete ?
DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.
Zdroj : https://cointelegraph.com/