trading

Stať sa profesionálnym traderom je pre mnoho ľudí na celom svete vysnívanou kariérou. Treba však mať na pamäti, že platí pravidlo 80/20 a teda skutočnosť, že väčšina traderov peniaze stráca a získava ich skúsenejšia menšina.

Obchodovanie nie je konzistentný alebo spoľahlivý spôsob zarábania peňazí. Obchodujte výlučne na svoje vlastné riziko, články na stránke trader20.sk, nie je možné brať ako investičné doporučenie alebo poradenstvo. Jedná sa len o názory a skúsenosti, ktoré by mali slúžiť len k vzdelávaniu.

Mojim cieľom je poskytovať rozumný pohľad na trading, a ak vás teda skutočnosti napísané vyššie neodrádzajú, v tomto článku vám pomôžem zorientovať sa v tomto vzrušujúcom a zároveň riskantnom svete krypto obchodovania.

Čo je to Trading kryptomien?

Trading kryptomien alebo ak chcete obchodovanie kryptomien je vďaka vysokej volatilite na digitálnych aktívach čím viac obľúbenejší. Jedná sa prevažne o špekulatívne predávanie alebo nakupovanie aktív s cieľom zarobiť na krátkodobých pohyboch kurzu. Ide teda o niečo úplne iné, ako je klasický HODL, teda nákup kryptomien s investičným horizontom 5 a viac rokov. Obchodník nie je investor. Investori budujú portfólia pre dlhodobú návratnosť. Obchodník alebo špekulant sa snaží zhodnotiť svoj účet na základe krátkodobých pohybov. Podľa dĺžky daného obchodu by sme ešte traderov vedeli rozdeliť napríklad na scaleperov, kde obchody trvajú pár minút alebo swingových traderov, kde obchody trvajú aj niekoľko dní.

Čo je technická analýza?

Technická analýza nám pomáha určiť najlepší čas na kúpu alebo predaj aktíva. Pre určovanie budúceho vývoja využíva analýzu minulých cien a súvisiacich ukazovateľov. Pozornosť sa zameriava najmä na cenový graf, jeho tvar, ako aj na pomocné indikátory. Patterny a indikátory sú konštruované najmä na základe minulých cien podkladového aktíva a objemu uskutočnených obchodov. Pomáhajú traderovi v rozhodovaní.

Technická analýza vychádza z predpokladu, že všetky dôležité informácie sú v každej chvíli odrazené v cene, a preto sama o sebe neberie do úvahy fundamentálnu stránku ani makroekonomické údaje. Najčastejšie sa pre analýzu kryptomien používa portál Tradingview, na ktorý som napísal aj samostatným vzdelávací článok.

Výhodou technickej analýzy je, že sa dá naučiť. Ako ďalšie pozitívum je, že každý trader na svete vidí pred sebou ten istý graf. Cenovú históriu bitcoinu nemôžeme zmeniť a preto vidí každý trader na svete tie iste pohyby.

Kurz technickej analýzy nájdete tu. 

Čo je fundamentálna analýza?

Fundamentálna analýza sa zameriava na analyzovanie verejne dostupných ekonomických indikátorov alebo špecifických správ, ktoré súvisia s aktívom, ktoré chceme obchodovať. Na rozdiel od technickej analýzy môže mať teda každý trader iné informácie a preto je fundamentálna analýza aj oveľa subjektívnejšia.

Ako fundamentálnu analýzu v kryptomenách môžeme brať nejaké zásadné výroky centrálnych bankárov alebo konkrétne kroky regulátorov či štátov. Do fundamentálnej analýzy môžeme zaradiť aj rôzne kľúčové udalosti, updaty či aktivitu na danom projekte.

Technická vs. Fundamentálna analýza

Často sa hovorí, že technická analýza a fundamentálna analýza spolu príliš nekamarátia a tí, ktorí používajú jednu, nepoužívajú druhú. Nie je to tak úplne pravda. Technická analýza môže byť vhodným doplnkom Fundamentálnej analýzy. Záleží vždy na jednotlivcovi, či viac verí technike alebo informáciám, ktoré prídu na trh.

Naučiť sa technickú a fundamentálnu analýzu chce svoj čas a dokonca to nie je ani tá najťažšia časť obchodovania. Najťažšou úlohou obchodníkov je kontrolovať si vlastné emócie a byť dostatočne disciplinovaní na to, aby postupovali podľa svojej stratégie a nie podľa impulzov, ktoré sú založené na emóciách.

Chcem začať tradovať kryptomeny

Moje prvé kroky v tradingu?

Poďme si teda zhrnúť niekoľko základných krokov. Čo potrebujem a čo mám urobiť ak chcem začať tradovať kryptomeny?

1. Musím si nájsť burzu

V prvom rade si musím nájsť platformu na ktorej budem dané kryptomeny tradovať. Aj na našej stránke máme napríklad návody na Binance, Bybit či Kucoin. Ako prvé si teda musím nájsť platformu na trading kryptomien.

vyššie spomínané burzy majú aj svoje vlastné recenzie a návody. Tie môžete nájsť napríklad TU : Recenzia na Binance. Recenzia na Bybit.

2. Zoznámenie sa s Tradingview

Ak nechcem používať len čisto fundamentálnu analýzu, tak potom by som sa mal zoznámiť s aplikáciou – Tradingview. Aj na tú máme návod na našej stránke.

3. Stanoviť si obchodný plán

Aký budem mať plán? Čo idem obchodovať? Koľko chcem zarobiť? Koľko si môžem dovoliť prerobiť? Akú idem mať stratégiu? Ako budem používať RRR? Aký budem mať money management? Koľko kapitálu vložím na jeden obchod? Budem používať páku? Toto sú len základné otázky, ktoré by ste sa samy seba mali spýtať. Rozdiel medzi gamblovaním a tradovaním je práve v obchodnom pláne. Technická analýza aj fundament sa dá naučiť a dokonca to nie je ani tak zložité. To čo však zložité je mať obchodný plán a dodržiavať ho. Ak si netrúfate zostaviť svoj vlastný obchodný plán, tak sa môžete inšpirovať mojou psychológiou.

4. Naučiť sa obchodné príkazy

Na úvod je určite dobré pozrieť si návody a vysvetlivky na burzách. Ak chceš začať naozaj tradovať, tak potrebuješ si byť na milión percent istý v pojmoch a v tom čo robíš a čo daný obchodný príkaz znamená. Pri samotnom tradingu už nie je čas ani priestor na chyby.

5. Trader 2.0 ti podá pomocnú ruku.

Toto je len absolútny základ toho čo by si mal mať prípadne vedieť. Trading je oveľa zložitejší a náročnejší na čas a informácie. Skupina Trader 2.0 podáva pomocnú ruku traderom už od roku 2018 skrz VIP členstvo. Práve tu máme tím odborníkov, ktorý sa vďaka svojím radám a analýzam snažia pomáhať začínajúcim ale aj pokročilým obchodníkom. V tíme máme niekoľko odborníkov na rôzne segementy trhu a všetky informácie zdieľame verejne do Discordu.

Chcem si vyskúšať VIP členstvo.

Záver

Podľa štatistiky len 20% obchodníkov dokážu byť trvalo ziskový. Trading naozaj nie je jednoduchá vec. Pri tradingu je treba mať plán, pevné nervy a neustále nasávať informácie. Ja osobne sa tradingu aktuálne venujem už viac ako 5 rokov FULL time a stále sa mám čo učiť a stále prichádzam na nové stratégie a chyby, ktoré robím. Ak si chcete tradingom privyrábať prípadne sa živiť, tak vaša cesta bude plná učenia sa a informácií, pretože bez toho to nejde.