0
 0,00 0 items

No products in the cart.

22.03.20 Stablecoiny

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

Tether, TrueUSD, Dai a mnoho ďalších. Určite ste spoznali, že sa jedná o príklady tzv. stablecoinov. Máte však aspoň zbežnú predstavu, k čomu tieto špecifické kryptomena vlastne sú? Aký majú úlohu, a prečo do nich niekto investuje, keď ich hodnota nevykazuje prakticky žiadny pohyb? Tieto a ďalšie možné otázky odpovie tento článok.

Ako vzniká stablecoin a na čo slúži?

Medzi typické charakteristiky kryptotrhu bezpochyby patrí volatilita. Pohyby hore a dole v rádoch niekoľkých desiatok percent nie sú u Bitcoinu a jeho nasledovníkov ničím zvláštnym. Takáto kolísavosť robí z kryptomien lákavú príležitosť pre špekulantov, ale rovnako obmedzuje možnosť ich širšieho presadenia na finančnom trhu.

Pre zaistenie aspoň čiastočnej stability trhu bolo nutné prísť s riešením, ktorého kurz by bol fixovaný na stabilnejšie fiat meny alebo komodity. A tak sa zrodili stablecoiny. Na rozdiel od klasických kryptomien býva zvyčajne ich zásoba krytá existujúcimi komoditami. Zaisťuje sa tým ich stabilita a priama korelácia s naviazanou komoditou. V naprostej väčšine prípadov zohráva úlohu istiny americký dolár. Hodnota jedného stablecoinu teda zvyčajne zodpovedá cene jedného dolára.

Vďaka tomu, že hodnota stabilných kryptomien neskáče v desiatkach, dokonca ani jednotkách percent, slúži ako ideálne spojenie medzi klasickými fiat a kryptomenami. Ich prostredníctvom je možné investovať do kryptomien bez obáv zo znehodnotenia vložených prostriedkov v priebehu niekoľkých dní, či dokonca hodín.

Čím sú stablecoiny kryté?

Keď sme v predchádzajúcej kapitole spomínali, že stablecoiny sú vždy kryté inou komoditou, dopustili sme sa mierneho zjednodušenie reality. V praxi sa rozlišujú tri základné skupiny stabilných mincí:

  • Stablecoiny kolateralizované (zaistené) fiat menami alebo komoditami

  • Stablecoiny kolateralizované inými kryptomenami

  • Stablecoiny nekolateralizované

Zaistenie fiat menami alebo komoditami

Zďaleka najväčšej obľube sa teší najjednoduchší spôsob zaistenia meny, teda kolateralizácie prostredníctvom klasickej fiat meny alebo komodity. Pre úspešné vytvorenie mince je potrebná vložiť na viazaný bankový účet zodpovedajúci jednotku krytia (dolár, euro, yen, zlato, striebro alebo ropa). Medzi fiat a kryptomenou možno týmto spôsobom vymieňať bez väčších ťažkostí, čím dochádza ku vztýčeniu spomínaného mostu medzi oboma svetmi. Či je táto myšlienka v súlade s prvým postulátom kryptomien - decentralizáciou, ponecháme na zvážení každého z vás.

Zaistenie kryptomenou

Možno vám teraz nie je jasné, ako môže byť stablecoin krytý kryptomenou, ktorá je vysoko volatilná? Jednoducho, mnohé spoločnosti sa snažia s masívnymi pohybmi svojich projektov vysporiadať tým, že skupujú stablecoiny a ako protiváhu vkladajú kryptomenu v dvojnásobnej hodnote. Za krypto v hodnote 2 doláre teda dostanú jednu dolárovú stabilný mincu. Hlavným problémom zostáva vysoká finančná náročnosť tohto riešenia a nevyhnutná centralizácia kryptomeny.

Stablecoiny bez zaistenia

V 21. storočí je možné všetko, preto sa nemožno čudovať ani tomu, že vznikajú stablecoiny bez zaistenia. Pre výpočet a udržanie ich hodnoty sa využívajú špeciálne algoritmy. Ich prostredníctvom sa zásoba stablecoinov mení podľa výkyvu komodity, na ktorú je virtuálne naviazaná. Toto riešenie pomáha čiastočne vyriešiť problém s nedostatočnou decentralizáciou, pretože funguje na princípe smart kontraktov.

Stablecoiny sú všade, kam sa pozriete

V posledných rokoch sa s najrôznejšími stablecoinami doslova roztrhlo vrece. S vlastným riešením sa okrem nadšencov túžiacich po odstránení najväčšej boliestky kryptotrhu snažia prísť aj banky a ďalšie finančné inštitúcie. Bezpochyby ich láka predstava, že by prostredníctvom funkčného systému získali prístup na masívny trh s nemalým počtom aktívnych investorov.

Kontroverzii sa nevyhýbajú

Ani cez všetky pozitíva a slová o stabilite nemožno povedať, že by sa stablecoinom vyhýbali kontroverzie viac než ostatným projektom. Asi najväčšiu pozornosť si na tomto poli vyslúžila súčasná štvorka v trhovej kapitalizácii, Tether. Štúdia vydaná v roku 2018 potvrdila, že USDT poslúžil pri masívnom raste v roku 2017 k manipulácii cien kryptomien. V priebehu toho istého roka sa tiež riešilo, či má na účtoch dostatočné rezervy na pokrytie všetkých vydaných mincí. Spoločnosť neposkytla žiadne záruky, aby toto obvinenie vyvrátila a ďalej pokračovala v "razbe" nových coinov.

Za zmienku tiež stojí niekoľko skrachovaných projektov, ktoré neboli schopné plniť svoje ambície. Za zmienku stojí napríklad NuBits. Podobný osud stretol koncom roka 2018 tiež projekt dekolateralizovaného stablecoinu Basis, ktorý ukončenie činnosti zdôvodnil pochybnosťami o pripravovaných reguláciách zo strany amerických úradov.

Príklady stablecoinov

Tether (USDT) - krytý dolárom
TrueUSD (Tsuda) - krytý dolárom
LBXPeg (LBX) - krytý librou
DigixGold (DGX) - krytý zlatom
TiberiusCoin (TCX) - krytý 7 vzácnymi kovmi používanými na výrobu moderných technológií
Dai - krytý Ethereom

Aká je budúcnosť stablecoinov?

Skúsime si malé veštecké okienko? Aký osud čaká stablecoiny? Vzhľadom k pripravovaným regulačným opatreniam zo strán vlád a kontrolných inštitúcií možno očakávať, že sa stablecoiny stanú nevyhnutnosťou. Ich schopnosť udržiavať hodnotu aj v rozbúrených vodách trhu iste ocenia veľa veľkých investorov, ako dokazuje aj zapojenie veľkých bánk a nimi oznámené plány na vytvorenie vlastných mien.

Masové rozšírenie stablecoinov môže v konečnom dôsledku poslúžiť ako mostík pre následný rozvoj kryptomien. V silne sa globalizujúcom svete budú stablecoiny slúžiť ako univerzálne platidlo, ktoré zamedzí zbytočným poplatkom za výmenu fiat meny v klasických zmenárňach alebo za prevod prostriedkov v rámci cezhraničných platieb.

Zdroje: btctip.cz, kryptoportal.sk, wikipedia.org

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart