0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

NFT – budúcnosť alebo fabrika na peniaze?

Téma NFT je prijímaná veľmi kontroverzne. Mnohí v nej vidia technológiu budúcnosti, iní vnímajú ich predaj tak, že si niekto kúpi obyčajný obrázok za niekoľko tisíc či miliónov dolárov. V každom prípade sú NFT veľmi sledovanou témou. Aj z toho dôvodu sa týmto fenoménom zaoberáme. Medzi najznámejšie platformy pre obchodovanie s NFT patria v súčasnosti OpenSea, Rarible a Coinbase NFT.

Technológia NFT

Kryptomeny, rovnako ako NFT, sú formou coinov a tokenov. Vzájomne sa však líšia pravidlami a princípmi, ktoré sa na ne vzťahujú a charakterizujú ich. Kryptomeny ako také radíme k zameniteľným mincám, to znamená, že ich hodnota je v rámci jedného druhu meny rovnaká. Naopak je to u nezameniteľných tokenov – teda NFT. Každý z nich má unikátnu hodnotu a nemožno ich tak vzájomne vymieňať.

Tokenové štandardy vymedzujú špecifikáciu pre inteligentné kontrakty. Definujú podmienky, akými budú pre daný token v kontrakte zapísané. S tokenmi sú spojené najmä ERC (Ethereum Request for Comment) štandardy. Tvoria ich vopred určené pravidlá toho, ako sa bude konkrétny token správa a fungovať a ako s ním môžu užívatelia nakladať.

Medzi najpoužívanejšie patria tri nasledujúce tokenové štandardy:

  • ERC-20
  • ERC-721
  • ERC-1155.

Štandard ERC-20  definuje zastupiteľné tokeny. Definuje ich takým spôsobom, že hodnota je vzájomne zameniteľná a porovnateľná. Medzi takéto tokeny radíme primárne kryptomeny.

ERC-721 slúži  pre tvorbu nezameniteľných tokenov, ktorých hodnota je unikátna. Dá sa povedať, že tokeny môžu reprezentovať digitálne, ale aj fyzické predmety.

ERC-1155 je štandardom, ktorý je ich kombináciou a  umožňuje do smart kontraktu vkladať kombinácie podmienok pre rôzne tokeny. Dá sa tu pracovať so zameniteľnými aj nezameniteľnými tokenmi.

Prečítajte si tiež: Kryptomeny vs. tokeny 

BYBIT banner

Ako to funguje v praxi

Nezameniteľný token je zápis v databáze blockchainu prepojený a predstavujúci nejakú reálnu položku, ktorou môže byť napríklad digitálne, ale aj fyzické umenie alebo napríklad zberateľské a herné položky. NFT slúži ako digitálny preukaz vlastníctva položky, na ktorú bol zápisom v blockchaine prepojený.

Zápis nezameniteľných tokenov je na blockchaine uvedený vo forme identifikačného kódu. Keďže je blockchain transparentný, je možné si tu dohľadať a overiť pravosť držiteľa konkrétnych položiek napríklad v prípade, že chceme takúto položku zakúpiť.

Základným rozdielom oddeľujúcim NFT od kryptomien je to, že ich nemôžeme navzájom vymieňať jeden za druhý, pretože predstavujú úplne odlišné položky líšiace sa svojou hodnotou.

Inak povedané, užívateľovi je jedno, ktorý Bitcoin vlastní. S malými výnimkami je možné vymeniť jeden za druhý a užívateľ nepozná rozdiel. Pretože tam žiaden rozdiel nie je (abstrahujeme tu od toho, že niektoré konkrétne kryptomeny sú na tzv. čiernom zozname napríklad preto, že boli použité pri trestnej činnosti).

Rovnako ako pri kryptomenách, cenu NFT určuje najmä ponuka a dopyt, prípadne súvisiace kolísanie hodnôt kryptomien, za ktoré sa nezameniteľné tokeny kupujú. Dá sa očakávať, že sa budú správať podobne ako kryptomeny v bearmarkete aj v bullmarkete.

NFT a umenie

S príchodom technológie blockchainu sa postupne vymedzovalo a rozvíjalo nové umelecké hnutie zvané CryptoArt. Do CryptoArtu spadajú digitálne umelecké diela založené na kryptografickom zápise na blockchaine, čo znamená, že sa stále jedná o nezameniteľné tokeny. Sú však špecifické svojím vzťahom k  umeleckému prostrediu.

Token slúži, tak ako pri iných položkách zapísaných na blockchaine, ako preukaz vlastníctva a vyjadruje, že sa jedná o jedinečné dielo, s ktorým smie ďalej manipulovať iba jeho tvorca, resp. vlastník súvisiacich práv.

Presah NFT medzi digitálnou a fyzickou podobou môžeme dokladovať udalosťou z roku 2021. Išlo o spálenie diela s názvom Morons (White), ktorého autorom je umelec Banksy. Dielo zakúpila spoločnosť Injective Protocol za 95 000 dolárov a previedla ho do digitálnej podoby. Následne kupci originálny fyzický obraz spálili. Dielo sa potom predalo ako NFT za 380 000 dolárov.

CryptoPunks

Rok 2017 môžeme označiť ako počiatok nových  blockchainových projektov s tým, že si začali získavať pozornosť médií aj širšieho publika. Pozornosť spôsobila, že sa do odvetvia dostalo viac peňazí, čo recipročne vyvolalo vznik a vývoj ďalších a ďalších projektov.

Práve v roku 2017 prišli so svojím projektom tvorcovia a zakladatelia spoločnosti Larva Labs John Watkinson a Matt Hall. Prostredníctvom generátora postupne vytvorili 10 000 rôznymi detailmi líšiacich sa pixelových postáv.

V súvislosti so svojím vzhľadom boli označené ako CryptoPunks. Boli sputené na blockchaine Etherea. Vo veľkosti 24 x 24 pixelov sú spracované tváre s odlišným vzhľadom, čo zabezpečuje ich jedinečnosť. Zároveň vzhľadom na rovnaký štýl je zabezpečená príslušnosť k tejto kolekcii.

Podobne ako kryptomeny, dosiahli aj NFT svoj hype v roku 2022, kedy sa začal aj ich strmý pád. Ďalší vývoj nedokážeme predikovať s istotou. Existujú však dohady, že ďalší bullrun prinesie oživenie aj do tohto odvetvia.

Podvody s NFT

To, že trh s NFT existuje pomerne krátko, súvisí aj s tým, že sa bezpečnostné prvky v ňom zavádzajú postupne. Takáto situácia prirodzene priťahuje podvodníkov.

Jednou z praktík, ktorá má za úlohu zmiasť užívateľa a vyvolať tak u neho iracionálne konanie, je tzv. wash trading.  Je to postup, kedy predávajúci odošle token sám sebe iba na inú existujúcu adresu kryptomenovej peňaženky a tým simuluje predaj. Chce tým vyvolať ilúziu, že je o token veľký záujem, a teda je aj cennejším artiklom.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Zdroje:

BARBER, Robin. NFT Statistics, Facts & Trends in 2022: All You Need to Know About NonFungible Tokens. 2022. https://www.cloudwards.net

CALMA, Justine. THE CLIMATE CONTROVERSY SWIRLING AROUND NFTS. The
Verge. 2022. https://www.theverge.com

CONTI, Robin, SCHMIDT, John. What Is An NFT? Non-Fungible Tokens Explained. Forbes. 2022. https://www.forbes.com/

CRIDDLE, Cristina. Banksy art burned, destroyed and sold as token in 'money-making stunt'.
BBC. 2021. https://www.bbc.comhttps://www.bbc.com/news/technology56335948

Mohlo by ťa zaujímať

cart