0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Spotreba energie na ťažbu BTC medziročne vzrástla o 41%. Zvyšujú sa regulačné rizika?

Napriek tomu, že Európska únia začiatkom tohto roka odmietla návrh na zákaz ťažby kryptomien, čoskoro by sa mohli zaviesť ďalšie predpisy na zmiernenie jej environmentálnych dopadov.

Nárast spotreby energie pri ťažbe Bitcoinu

Ťažba Bitcoinu zaznamenala medziročný nárast spotreby energie o 41 %. Napriek výraznému zlepšeniu energetickej účinnosti a udržateľnejšiemu energetickému mixu, existujú stále obavy, že v dôsledku rastu spotreby by regulačné orgány mohli ťažbu zakázať.

Dáta o náraste spotreby reportuje Bitcoin Mining Council (BMC), ktorá zastupuje 51 najväčších BTC ťažobných spoločností.

Z reportu vyplýva, že ťažba BTC spotrebuje 0,16% globálnej produkcie energie a vyprodukuje 0,1% svetových emisií uhlíka. BMC považuje hodnoty týchto dát za zanedbateľné.

Prečítajte si viac: Inflácia naša každodenná! – Blog od Michala

Michael Saylor sa k reportu od BMC vyjadril: „V treťom štvrťroku 2022 sa efektivita ťažby Bitcoinu medziročne zvýšila o 23%. Udržateľný energetický mix tvoril 59,4%. Sieť je medziročne o 73% bezpečnejšia a spotrebovala len o 41% viac energie.“

Spoločnosť Glassnode, ktorá sa zaoberá analýzou blockchain dát, zastáva názor. „Nárast spotreby energie Bitcoinu, ide ruka v ruke s rastom hashratu a neustálym vývojom efektívnejších ťažobných zariadení“

Zvyšujú sa regulačné rizika?

Aj keď z reportu je jasné, že efektívnosť ťažby za posledných osem rokov medziročne rastie o 23%, ďalšie zvýšenie spotreby energie môže vyvolať hnev regulačných orgánov, ktoré tento problém skúmajú.

Tiež prichádza tlak zo strany ekológov, ktorí tvrdia, že spotreba energie pri ťažbe je škodlivá pre životné prostredie. Greenpeace dokonca vedie kampaň s posolstvom „Zmeňte kód, nie klímu“. Povzbudzuje BTC komunitu, aby po vzore Etherea, prešla z proof of work na proof of stake konsenzus.

Aby toho nebolo málo. EÚ zverejnila dokumentáciu, ktorá načrtáva akčný plán na implementáciu Európskeho Green Dealu. Plánujú pozorne sledovať aktivity ťažby kryptomien a ich vplyvu na životné prostredie. Snaha o prísnejšiu reguláciu prichádza aj napriek tomu, že v marci EÚ odmietla návrh, ktorý by presadil úplný zákaz ťažby kryptomien.

Zaujímavosť a zamyslenie na záver. Z reportu od BMC vyplýva, že hraním počítačových hier, vzniká veľmi podobná celosvetová spotreba energie, ako je to pri ťažbe BTC.

Zdroj pre tento článok: https://cointelegraph.com

Mohlo by ťa zaujímať

cart