0
 0,00 0 items

No products in the cart.

Rozhovor s Ľubomírom Kraľovanským : ,,Podnikanie beriem ako svoje celoživotné poslanie."

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

V nadväznosti na včerajší článok vám dnes predstavím nového redaktora. Ing. Ľubomír Kraľovanský bude prispievať do magazínu každú nedeľu.

Nedele budú venované  finančnej gramotnosti a užitočným tipom a trikom, ktoré viete využiť aj v bežnom živote. Najskôr si však predstavme nášho nového redaktora. Ako je aj z mena jasné, tak sa jedná o môjho otca a som veľmi rád, že sme spojili svoje sily pre dobrú vec a prinesieme teda čitateľovm aj informácie z iného súdka. Poďme na otázky.

1. Povedz našim čitateľom niečo viac o sebe a o tvojich záľubách?

Ako bolo spomenuté, tak moje meno je Ľubomír Kraľovanský mám 53 rokov, žijem v Martine a venujem sa finančnej gramotnosti. Vo voľnom čase rád športujem (futbal, hokej tenis) ako aktívne, tak aj pasívne. Okrem toho milujem cestovanie a dá sa povedať, že mám aj také malé rodinné cestovateľské združenie ako hobby. Už dlhé roky robím zájazdy do Paríža, Londýna, Monte Carla, Amsterdamu, Ríma a budúci rok sa chystáme napríklad do Moskvy a Petrohradu.  Medzi moje záľuby samozrejme patrí rodina a čas strávený s ňou.

2. Teraz poďme už trochu do profesijného života. Bol si úspešným manažérom v rôznych inštitúciách. Prečo si sa rozhodol už v relatívne zrelom veku vydať sa na podnikateľskú dráhu?

Každú prácu som vykonával na maximum. Každú moju prácu som vykonával ako som najlepšie vedel, vo väčšine prípadov sa moje zamestnanie stalo mojím koníčkom alebo naopak, z môjho koníčka sa mi stalo zamestnanie. Zamestnanie má svoje výhody (dovolenka, stravné lístky, garancia príjmu) ale i svoje nevýhody. Plníte sny svojich šéfov, ste obmedzovaní vo svojom myslení  a čase. Môžete byť najlepším pracovníkom, ale mnohokrát sa zásluhy merali na základe iných parametrov a to ma vedelo veľmi rozčúliť. No v podstate na záver aj potešilo, keď som sa rozhodol byť sám sebe pánom.

3. Pracoval si prevažne v kultúrnych inštitúciách. Čo ťa viedlo presedlať do finančného sektora?

V kultúrnych inštitúciách som pracoval na postoch vrcholových manažérov a súčasťou moje práce bolo zabezpečenie financií na chod inštitúcií ako aj vzdelávanie pracovníkov. Ja som sa vždy rád vzdelával. Nové výzvy, informácie boli pre mňa príležitosťou posunúť sa vpred. Keď prišla príležitosť pracovať alebo podnikať v oblasti vzdelávania finančnej gramotnosti, hneď ma to oslovilo. Ja moje podnikanie beriem ako svoje celoživotné poslanie – pomáhať ľuďom a učiť ich pracovať so svojimi rodinnými financiami. Ak niekto povie, že peniaze sú až na prvom mieste, tak má pravdu.

Ako to myslíš...až na prvom mieste...?

Jednoduché vysvetlenie. Keď sa človeka spýtaš, čo si v živote najviac cení, jeho odpoveď sú väčšinou zdravie a rodina. Aby človek vôbec mohol žiť, musí pracovať a mať príjem, aby zabezpečil stravovanie, bývanie a bežné výdavky pre rodinu. Skús sa spýtať hociktorého človeka: Keď je pre teba dôležité zdravie  a rodina – čo si robil v pondelok? Do 16.00 som bol v práci, potom som si prečítal noviny, najedol, pozrel televízor a šiel spať.

A čo si robil v utorok? Do 16.00 som bol v práci, potom sme s kamarátmi išli na pivo, Večer som bol unavený a išiel som spať.

A čo si robil v sobotu? Doobeda som pomáhal upratovať, potom sme išli na návštevu.

Koľko si vlastne celý týždeň venoval svojmu zdraviu a rodine? Zarábal si peniaze, aby tvoja rodina žila.  Mnohí hovoria, že peniaze kazia človeka. Nie je to tak – peniaze odhaľujú charakter.

4. Zaujímavý názor a myslím si, že aj dosť pravdivý. Majú ľudia chuť sa v tejto oblasti vzdelávať?

Vzdelávanie v  tejto oblasti neznamená, že sa človek naučí  niečo o peniazoch. To je ako aj v iných oblastiach. Napríklad urobíš si vodičský preukaz a keď dlhšie nejazdíš, tak budeš vedieť jazdiť?

To isté je aj v oblasti finančného vzdelávania. Ak to nezavedieš do praxe, tak to pre Vás nemá význam. Mnoho ľudí v živote sníva, ale nikdy si sny nesplní. Lebo sen nepremietol do reality. Ak ku snu pridá dátum realizácie  a postupné kroky, tak sen sa môže premeniť na skutočnosť. Mne pomáha plniť sny kamarát IMRO .

I – informácie. Ak chceš zmeniť život, niečo dosiahnuť, musíš mať informácie.

M – myslenie . Ak budeš stále myslieť rovnako a pritom sa ti nedarí, tak aj o 5 rokov budeš stále

prešľapovať na tom istom mieste. Musíš zmeniť myslenie.

R – realizácia. Ak zmeníš myslenie na základe nových informácií, tak realizácia tvojich činov bude

iná. Ak urobíš ČIN, tak si na správnej ceste. Ak opačne neurobíš NIČ, tak si stále tam, kde si

bol. Informácie  a vzdelávanie  je zbytočné.

O – osobnosť. Ak zmeníš realizáciu svojich činov, tak sa s teba stane iná osobnosť. Taká, akú si

mal vo svojom sne. Ak si si vysníval dovolenku, auto, dom, chatu a dosiahol si to, tak vo

svojom vnútri si sa zmenil a zmenil si sa aj navonok. Okolie to spozoruje.

 

Otázka na záver, čo je to vlastne tá finančná gramotnosť?

Mať svoje peniaze pod kontrolou, rozumieť im. Nevytvárať pasíva ale aktíva. Nechať pracovať a zarábať svoje peniaze tak, aby zisk z nich  som mal ja  a nie finančné inštitúcie. Rozumieť svojim peniazom  a nadstaviť si ch  tak, aby ma ochránili v čase krízy a doviedli k finančnej slobode. Základnými princípmi finančnej  gramotnosti je vedieť prečo a ako sa postarať o svoju budúcnosť, efektívne zabezpečiť svoj majetok, vytvoriť dostatočné finančné zdroje na dôchodok a v neposlednom rade byť zodpovedný voči svojej rodine  a ochrániť svoje rezervy prostredníctvom zaistenia životných rizík (poistenie života a zdravia). Finančná gramotnosť na Slovensku je cca 10%. 90% ľudí si necháva iba radiť, lebo je to jednoduchšie. Radšej budú prijímať ľahké rozhodnutia, ale budú mať ťažký život. My ľudí vedieme k ťažkým rozhodnutiam a ľahkému životu.

Vzdelávaniu v oblasti finančnej gramotnosti, rozvoja osobnosti  a myslenia sa aktívne venujem od júla 2015. Som špecialistom na dôchodkový systém SR a zároveň lektororm v tejto oblasti. Žijeme v informačnej dobe, kde  človek by sa mal rozhodovať na základe informácii a v oblasti financií zvlášť. Pochopil som a mnohí ľudia tiež, že je rozdiel si nechať radiť alebo získať informácie a na základe nich sa rozhodnúť.

Kontakt:
e-mail – lubokralo@gmail.com
Facebook - https://www.facebook.com/lubomir.kralovansky
WEB : www.kralo.sk

Táto analýza je iba orientačná a neslúži ako odporučenie k nákupu či predaju. Situácia na trhu sa môže kedykoľvek zmeniť. Špekulatívne obchody sú na krypto trhoch veľmi rizikové.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

 

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart