Svet je hore pumpkom! Kryptoburza FTX je na pokraji bankrotu, čo sa výrazne odzrkadlilo aj na hodnote mnohých kryptoaktív vrátane Bitcoinu. Mnohí nechápu a kričia: „PREČOo?“, veľa ľudí sa pýta: „Ako?!“, no hlavne viacerí chcú vedieť: „Čo teraz?“.
Čo sa však stane, a ako to pôjde ďalej nikto presne nevie a ja nemám dostatočnú autoritu na to, aby som sa hral na jasnovidca. Čo však dokážem, je zamyslieť sa! Napr. nad tým, aké opatrenia by nám bežným smrteľníkom mohli pomôcť. Nech v budúcnosti nenaletíme na nástrahy tretích strán. Poslúžiť nám k tomu môžu napr. Proof of Reserve alebo uchovávanie seedov.
Touto témou som sa začal zapodievať len nedávno, preto sa nechcem pasovať do pozície TOP odborníka. Množstvo informácií som čerpal okrem iného z tohto veľmi informatívneho článku. Niečo som sa predsa len dozvedel aj priučil. Dozvedel som sa, že Proof of Reserve (skrátane „PoR“) je dokladovanie rezerv. Ide teda o formu dokazovania s použitím podkladov (najčastejšie z blockchainu), ktorými daná strana preukáže, že jej isté komodity, akcie, aktíva a pod. skutočne patria.
Príklad z praxe: Vyberiete si burzu alebo sprostredkovateľa, prostredníctvom, ktorého nakúpite ľubovoľné množstvo požadovanej kryptomeny. Aby ste mali istotu, že ste neposlali peniaze len na dajaký scam, mala by sa táto strana preukázať transakciou, prostredníctvom ktorej, vám krypto kúpila alebo inak zabezpečila.
Viacerí argumentujú, že takéto PoR by malo byť vykonávané v pravidelných intervaloch. Čítal som dokonca také názory, že PoR by mal spadať pod audit ďalšej nezávislej strany (napr. nezávislého kontrolného orgánu). Ten by v prípade potreby mohol vykonať ďalšie hĺbkové analýzy pre dokázanie stavu a vlastníctva rezerv. Takto by sa predišlo tomu, čo sa stalo napr. v prípade FTX, kde začali prostriedky, ktoré im poskytli ich klienti, používať na svoju vlastnú záchranu. Ako to nakoniec dopadlo, aj tak všetci vieme. Zachrániť sa nezachránili, prostriedky minuli a ich klienti ich už nikdy nedostanú naspäť.
Proof of Reserve je pre mňa relatívne nový koncept. Hoci znie pekne, nie je úplne blbuvzdorný. PoR sa dá oklamať viacerými spôsobmi. Základný problém spočíva už v samotnom vykazovaní transakcie. Doložením transakcie z blockchainu sa toho veľa nedozviete. Stále nebudete tušiť, kto krypto drží, kde je uložené, kto má k nemu prístup a už vôbec nie, že na čo ho mieni použiť. Takéto slušné gesto sprostredkovateľa vám teda veľmi nepomôže.
A myšlienka externých auditov a nezávislých kontrolných orgánov ma rovnako napĺňa skepsou. Ako keby nezávislé strany boli imúnne voči úplatkom, korupcii a manipulovaniu. Stačí sa pozrieť na ľubovoľnú vládu, monarchiu alebo iné zákonodarné zriadenie na svete a hneď nás všetkých napadne všeličo, len nie istota a dôveryhodnosť.
Osobne si myslím, že PoR by bolo celkom solídne riešenie, len by sa zišlo o niečo doplniť.
Podľa mňa by PoR by malo byť samozrejmosťou, nech si každý pre seba môže skontrolovať, kde jeho investované prostriedky v skutočnosti skončili. Zišlo by sa to však ešte o niečo doplniť. Na sociálnych sietiach orientovaných na krypto sa často stretávam s frázou: „not your seed, not your coins“. To jednoducho znamená, kto vlastní seed phrase (vstupnú frázu pre krypto peňaženku, ktorá sa často skladá z 12 až 24 náhodne vygenerovaných slov) vlastní aj zakúpenú kryptomenu. Neviem prečo v dnešnej dobe, kde už aj banky vám umožnia po jednoduchom prihlásení pristupovať priamo k vašim prostriedkom a ľubovoľne ich využívať, to s kryptom ešte stále akosi škrípe.
Ja osobne by som každému odporučil, nech si spraví alebo kúpi vlastnú peňaženku! Na ňu nech si pošle kryptomeny, ktoré si zakúpil prostredníctom NON-KYC transakcie a má vystarané. Viem však, že na svete sú ľudia takí, aj onakí. Nie každý si verí natoľko, aby si sám spravoval vlastné krypto. Ale keď sa už rozhodnete využiť službu sprostredkovateľa alebo burzy na krypto, uistite sa, že máte zabezpečené PoR ako aj sprístupnený seed. Nech sa môžete do peňaženky prihlásiť priamo vy! Tak vždy presne viete, čo sa s vašimi kryptoaktívami deje. Inak hrozí, že dopadnete, ako nešťastníci z FTX. Vaše kryptomeny využije niekto iný bez vášho vedomia a vám zostane len trpká spomienka.
Ak máte záujem o NON-KYC riešenia pre kryptomeny, pri ktorých budete mať kryptomeny skutočne pod svojou kontrolou, prečítajte si o tom niektorý z článkov tu na platforme Trader 2.0. Napr. tento odo mňa.
Znova pripomínam, že tu s vami zdieľam len svoje myšlienkové pochody. Nič z toho, čo tu spomínam, nie sú odporúčania, ako investovať, ani žiadna forma finančného poradenstva.