0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Prehľad krajín, ktoré v roku 2022 prijali kryptomeny

Rok 2022 nebol v oblasti kryptomien práve najúspešnejší. Ale aj napriek neľahkej situácií na trhoch sa našli krajiny, ktoré mali odvahu vydať sa na cestu k inováciám formou legalizácie digitálnych aktív. Krajiny ako Spojené arabské emiráty, či Salvádor pokračovali vo svojom dlhodobom úsilí presadzovania kryptomien. Spojené kráľovstvo sa snaží položiť základný regulačný rámec pre oblasť digitálnych aktív, zatiaľ čo Brazília a Stredoafrická republika už legálne uznali kryptomeny.

Brazília

Teraz už bývalý brazílsky prezident Jair Bolsonaro podpísal zákon, ktorý legalizuje používanie kryptomien, ako spôsobu platby v krajine. Tento zákon nedefinoval kryptomeny ako zákonné platidlo, ale určil právne vymedzenie digitálnych mien a zaviedol licenčný režim pre poskytovateľov služieb spojených s digitálnymi aktívami. V dôsledku toho počet spoločností, ktoré v Brazílii vlastnia digitálne aktíva dosiahol nové rekordné maximum. Brazílsky daňový úrad zaznamenal v auguste 2022 viac ako 12 000 organizácií, ktoré na svojich súvahách deklarovali kryptomeny.

Spojené Kráľovstvo

V júli 2022 britská vláda predstavila zákon o finančných službách a trhoch, ktorý potvrdil zámer Veľkej Británie stať sa celosvetovým centrom kryptomien. Vláda rozšírila reguláciu stablecoinov a vytvorila nový termín- Digital Settlement Assets (DSA). Návrh zákona hovorí o práve štátnej pokladnice regulovať DSA. Zahŕňa to platby, poskytovateľov služieb spojených s týmito aktívami a opatrenia v oblasti platobnej neschopnosti. Ďalším návrhom zákona britská vláda plánuje „vytvoriť právomoci na rýchlejšie a jednoduchšie zabavenie a obnovenie kryptografických aktív“ týmto chce pomôcť zmierniť riziká na trhu s kryptomenami. Najvyšší súdny dvor v Londýne právnym precedensom rozhodol, že nezameniteľné tokény (NFT) predstavujú súkromné vlastníctvo.

El Salvádor

Už v roku 2021 sa stal El Salvádor prvou krajinou na svete, ktorej zákonným platidlom je bitcoin. Prezident Nayib Bukele naďalej vytrvalo pracuje na adaptácií kryptomien vo svojej krajine. V roku 2022 jeho vláda odhalila plán vydať „bitcoinové dlhopisy“. V novembri 2022 ministerka hospodárstva Maria Luisa Hayem Brevé predstavila návrh zákona, ktorý potvrdil plán vlády získať 1 miliardu dolárov a investovať ich do výstavby „bitcoinového mesta“. Ministerka pre cestovný ruch Morena Valdezová potvrdila, že cestovný ruch v El Salvádore sa po prijatí bitcoinu zvýšil o 30%. El Salvádor sa stal vzorom pre rozvojové krajiny a na konferencií o bitcoine privítal centrálnych bankárov zo 44 rozvojových krajín z celého sveta.

Stredoafrická republika

V máji 2022 sa Stredoafrická republika stala prvou africkou krajinou, ktorá legalizovala používanie kryptomien na finančných trhoch. Zákon o kryptomenách, ktorý vláda schválila jednomyseľne, umožnil uskutočňovať platby v kryptomenách. Taktiež prostredníctvom oprávnených subjektov dovolil kryptomenami platiť dane. V júli centrálna banka Stredoafrickej republiky spustila svoju digitálnu menu (CDBC), s názvom Sango Coin, jej cieľom bolo v priebehu budúceho roka získať miliardu dolárov, no do teraz sa Sango Coin predal len za 1,66 milióna dolárov.

Prečítajte si tiež: Bitcoin Lightning Network pomáha v Afrike s remitenciami.

BYBIT banner

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty sa stávajú veľmocou v oblasti kryptomien. Neprestávajú pracovať na regulačných zákonoch týkajúcich sa digitálnych aktív a snažia sa prilákať investorov z celého sveta. V marci 2022 Dubaj predstavil právny rámec pre kryptomeny, zameraný na ochranu investorov a navrhnutie medzinárodných štandardov pre riadenie tohto priemyslu. V júli spustili Dubai Metaverse Strategy, ktorej cieľom je premeniť Dubaj na jednu z 10 najlepších metaverse ekonomík na svete. Spojené arabské emiráty vytvorili prvé metaverse mesto- Sharjahverse. Ide o „fotorealisticky fyzikálne presný“ metaverse, ktorý zahŕňa plochu emirátu s rozlohou 1000 štvorcových míľ.

Rok 2022 teda priniesol zaujímavé regulácie kryptomien v rôznych častiach sveta. No tie najväčšie zmeny nás ešte len čakajú. Možno sa už tento rok dočkáme komplexnej právnej úpravy digitálnych aktív v USA a necháme sa prekvapiť s čím príde Hong Kong či Južná Korea.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Zdroj: https://cointelegraph.com/

Mohlo by ťa zaujímať

cart