0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Predsedníčka IMF: Digitálne meny neohrozia americký dolár

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

Preteky o prvú vlastnú národnú kryptomenu sú v plnom prúde. Čína sa bude snažiť spustiť digitálny yen už tento rok, pričom jej sekundujú štáty ako Švédsko, Maršalove Ostrovy alebo dokonca celá Európska únia s digitálnym eurom. Aj keby sa tieto digitálne meny spustili už v dohľadnej dobe, veľa by toho nezmenili. Minimálne taký je názor predsedníčky IMF Gity Gopinath.

Americký dolár bude stále neohrozený

Minimálne to si myslí jedna z najvplyvnejších osobností vo finančnom sektore. Predsedníčka Medzinárodného menového fondu (International Monetary Fund), Gita Gopinath sa vyjadrila, že aj napriek tomu, že digitálne meny ponúkajú zaujímavé možnosti, stále majú čo zlepšovať.

Najväčšími problémami by mala byť nielen nedostačujúca infraštruktúra, ale takisto aj veľmi nízke percento využitia a akceptovania na globálnej škále. Problémom pre digitálne meny by mal byť aj akýsi pomyselný monopol, ktorý má americký dolár ako globálna rezervná mena.

Až 60% celkového medzinárodného obchodu bolo tvorené práve americkým dolárom (podľa štatistík z Q3 2019), pričom toto číslo narástlo zhruba o 100 miliárd dolárov oproti predošlému roku. Pre porovnanie, druhá najpoužívanejšia mena, euro, tvorí iba niečo viac ako 20% celkového globálneho medzinárodného obchodu.

Práve kvôli extrémnej závislosti na americkom doláre je nepravdepodobné, že by digitálne meny mohli ohroziť jeho pozíciu niekedy v blízkej budúcnosti. Aj napriek tomu, že niekoľko známych ekonómov volá po zmene, tá sa aktuálne javí ako veľmi nepravdepodobná

Napríklad Mark Carney, predseda Bank of England sa vyjadril, že CBDC (Central bank digital currency), by mohla pomôcť v procese globalizácie. Sám navrhol digitálnu menu, ktorá by mohla byť krytá hneď viacerými národnými menami a celkovo by tak mohla patriť medzi najstabilnejšie meny vôbec. Jeho návrh však aktuálne zostal bez povšimnutia a tak je otázne, či sa vôbec niekedy niečo podobné začne skúmať alebo testovať.

Nateraz je preto stále isté iba to, že akákoľvek digitálna mena nebude konkurovať americkému doláru ako rezervnej globálnej mene. Ak by k tomu vôbec niekedy malo dôjsť, tak by sa najprv musela takáto digitálna mena (pravdepodobne by išlo o národnú digitálnu menu) osvedčiť najprv na území nejakého štátu a až potom by sa dalo premýšľať ďalšom využití takejto meny.

Zdroj:

https://www.coindesk.com/digital-currencies-wont-replace-us-dollar-any-time-soon-imf-chief-economist

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

???? Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/?hl=sk
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart