V septembri minulého roka sa o mňa len obtrela informácia, že krajina El Salvador chce zaviesť Bitcoin ako štátne platidlo. Keďže som vtedy bol ešte väčší kryptonováčik, ako som dnes, nevenoval som tomu zvláštnu pozornosť. Čítal som názory skúsenejších a vnímal (aspoň okrajovo), aké to môže mať pozitíva a negatíva. No nedávno som videl príspevok na kryptonovinkách (odkaz uvediem nižšie), v ktorom porovnávali klady a zápory a napadlo mi, že by sme si k tomu mohli niečo povedať…
Najväčšie negatíva možno zhrnúť do piatich slov: „Škoda, že je to verejné!“
El Salvador je štát, a teda všetky jeho kroky boli pod drobnohľadom viacerých hráčov. Vrátane USA, ktoré sú jedným z hlavných politických a ekonomických partnerov tejto krajiny. To sa preukázalo v tom, že ratingová agentúra Fitch Ratings zo Spojených štátov krajine znížila rating. USA vypracovalo legislatívu, ktorou chcelo zmierniť riziká súvisiace s prijatím Bitcoinu v El Salvadore. To v preklade znamená len toľko, že keďže El Salvador už viac ako 20 rokov používa americký dolár ako štátnu menu, USA si chce na tomto poli zachovať dominantnú pozíciu aj naďalej, a preto musí používateľom Bitcoinu hodiť polienka pod nohy. Dokonca aj Medzinárodný menový fond a Svetová banka sa na tento krok pozerali veľmi krivým okom.
Vyskúšajte si členstvo na 9 dní úplne zdarma. Stačí kliknút na tento baner a vyplniť formulár
El Salvador mal okrem toho aj veľké plány s BTC dlhopismi, ktoré sú zatiaľ v nedohľadne a podľa mňa ani neuzrú svetlo sveta. Veď ako môže krajina niečo také úspešne riadiť a spravovať? Nedokážem si ani len predstaviť!
No najzákladnejšou chybou zo všetkých bolo centralizované riadenie! V tomto prípade to mala byť vzdelávacia kampaň, ktorá krajinu pripraví na prijatie Bitcoinu, ako štátneho platidla. Samozrejme, že neuspela. Dokonca odmenu 30 dolárov, ktorú mohol každý dospelý občan získať v podobe Bitcoinov, si väčšina len vybrala v hotovosti z bankomatov a viac o Bitcoin ani nezakopla.
Ďalší háčik sa skrýva v tom, že Bitcoin má byť oficiálna štátna mena krajiny El Salvador. Síce najvyšší predstavitelia na sociálnych sieťach ľudí upokojovali, že všetko bude dobrovoľné, no nielen mne ale dokonca mnohým a podstatne väčším odborníkom sa to vôbec nechcelo veriť. Už vidím premotivovaných štátnych úradníkov, ako budú chodiť po malých obchodoch, krčmách a podobných pohostinstvách, kde vám konečnú cenu vyrátajú na batériou napájaných kalkulačkách alebo nebodaj prastarých mechanických pokladniach a budú ich pokutovať, lebo neprijímajú platby v Bitcoine.
Bitcoin má byť odpoveď na centralizované Fiat meny, aby si každý mohol spravovať to svoje podľa seba. Jeho prijatie na takejto plošnej úrovni nemohlo dobre dopadnúť, ani nikdy dobre nedopadne!
El Salvador sa teší, že s prijatím Bitcoinu sa občania vyhnú vysokým poplatkom za transakcie a remitencie, ale to mohli docieliť aj omnoho jednoduchším spôsobom. Stačilo by nebrániť používaniu kryptomien v krajine. Nezdaňovať a neregulovať ich. Nech všetko zostane v rukách slobodného trhu a všetky ostatné pozitíva, ako je napr. nárast turizmu sa dostavia automaticky, beztrestne a bez zbytočnej buzerácie a výdavkov.
Nechcem ani pomyslieť na to, ako by štát sliedil nad používateľmi Bitcoinu! Nad prevodom každého jedného Satoshi pri takejto „masovke“! Finančná polícia bude musieť pracovať nadčasy. A kto bude na to všetko dozerať? Lebo keď sa im nepodarilo edukovať priemerných občanov, nepodarí sa im to ani so štátnymi úradníkmi. Totiž štátny úradník nie je nič iné ako priemerný občan, len má k tomu ešte aj pečiatku.
Bitcoin alebo akákoľvek iná kryptomena je nástroj, ktorý môže každý jednotlivec používať tak, ako sa mu zachce a podľa jeho vlastných zručností bude pre neho tento prostriedok prínosný.
Nechcem sa moc opakovať ani rozpisovať, ale podľa mňa individualita a krypto idú ruka v ruke. Sú to neoddeliteľné časti jedného celku a za svoje krypto nie je zodpovedný nik iný, len jeho vlastník. Ten s ním môže narábať podľa uváženia, má ho plne vo svojich rukách a v prípade potreby môže k nemu dať prístup aj iným osobám, aby bolo možné ich využívať v rámci väčšej alebo menšej skupiny. Ale ak má krypto slúžiť len štátnej mašinérii, aby mala pod dohľadom nielen každý jeden cent ale aj Satoshi svojich občanov, výsledok bude rovnaký ako pri Fiat peniazoch a bankách.
Prečítajte si tiež: Mám vyskúšať členstvo Trader 2.0 ZDARMA? Čo ma čaká a na čo sa tešiť?
Na kryptomenách je osobné vlastníctvo skvelá vec, lebo nepatria nám, vám, všetkým, tamtým ani oným! Sú moje a ja sám som za ne zodpovedný. Skvelý systém, tak načo ho przniť verejnou centralizáciou a reguláciou?
Za inšpiráciu ďakujem: https://www.kryptonovinky.sk/rok-od-adopcie-bitcoinu-v-el-salvador-co-sa-podarilo-a-co-nie/