0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Powell potvrdil, že pravdepodobne dôjde k menšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb.

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell v stredu potvrdil, že pravdepodobne dôjde k menšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb. Varoval však, že menová politika pravdepodobne zostane nejaký čas reštriktívna, kým sa neobjavia skutočné známky pokroku v oblasti inflácie.

Jerome Powell o stave inflácie

Po nedávnych vyhláseniach iných predstaviteľov centrálnej banky a komentároch na novembrovom zasadnutí Fedu Powell povedal. ″Čas na zmiernenie tempa zvyšovania sadzieb môže prísť už na decembrovom stretnutí.”

Varoval však, že menová politika pravdepodobne zostane nejaký čas reštriktívna, kým sa neobjavia skutočné známky pokroku v oblasti inflácie.

“Napriek určitému sľubnému vývoju máme pred sebou ešte dlhú cestu k obnoveniu cenovej stability,” povedal Powell v poznámkach prednesených v Brookings Institution.

Predseda poznamenal, že politické kroky, ako je zvyšovanie úrokových sadzieb a znižovanie držby dlhopisov Fedu, si vo všeobecnosti vyžadujú čas, kým sa dostanú cez systém.

Wall Street týmto poznámkam zatlieskala. Priemyselný index Dow Jones uzavrel +2,18 %. Technologickým akciám sa darilo ešte lepšie, pričom index Nasdaq Composite vzrástol o 4,41 %.

Zníženie rastu sadzieb už budúci mesiac?

Podľa údajov CME Group trhy už počítali s asi 65-percentnou pravdepodobnosťou, že Fed v decembri zníži zvýšenie úrokových sadzieb na polovicu percentuálneho bodu po štyroch po sebe idúcich pohyboch o 0,75 bodu. Toto tempo zvyšovania sadzieb je najagresívnejšie od začiatku 80. rokov.

Po Powellovom prejave sa pravdepodobnosť pohybu o pol bodu zvýšila na 77 %.

Trhy prevzali z Powellovho prejavu viac holubičieho tónu, pričom najvyššia sadzba bola do mája 2023 stanovená len na necelých 5%.

„Vzhľadom na náš pokrok v sprísňovaní politiky je načasovanie tohto zmiernenia oveľa menej významné ako otázky, o koľko ďalej budeme musieť zvyšovať sadzby, aby sme kontrolovali infláciu, a ako dlho bude potrebné držať politiku na reštriktívnej úrovni. “ povedal Powell.

„Je pravdepodobné, že obnovenie cenovej stability si bude vyžadovať určitý čas držať politiku na reštriktívnej úrovni. História dôrazne varuje pred predčasným uvoľnením politiky,“ dodal. “Zostaneme v kurze, kým nebude práca hotová.”

Powell o mzdách, nezamestnanosti a inflácií

Začiatkom tohto mesiaca index spotrebiteľských cien naznačoval rast inflácie, ale menej, ako odhadovali ekonómovia. Samostatné správy v stredu ukázali, že rast súkromných miezd bol v novembri oveľa nižší, ako sa očakávalo, pričom počet voľných pracovných miest tiež klesol.

Powell však povedal, že krátkodobé údaje môžu byť klamlivé a potrebuje vidieť konzistentnejšie dôkazy.

Prečítajte si tiež: Proof of Reserve - nejaká záruka je lepšia ako žiadna - Blog od Michala

BYBIT banner

“Bude to vyžadovať podstatne viac dôkazov, aby sme sa uistili, že inflácia skutočne klesá,” povedal Powell. “Podľa akéhokoľvek štandardu zostáva inflácia príliš vysoká.”

Vyjadril sa aj o raste miezd. „Aby bolo jasné, silný rast miezd je dobrá vec. Ale aby bol rast miezd udržateľný, musí byť konzistentný s 2 % infláciou,“ povedal.

Napätý trh práce viedol k veľkému nárastu miezd pracovníkov, ktoré však nedokázali držať krok s infláciou.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Zdroj: https://www.cnbc.com

 

Mohlo by ťa zaujímať

cart