Daňové zaťaženie spojené s predajom virtuálnych mien by sa mohlo zmierniť. Navrhujú to poslanci SaS Peter Cmorej a Marián Viskupič v novele zákona o dani z príjmov, ktorú predložili na najbližšiu riadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR so začiatkom od 18. októbra.
Poslanci navrhujú vyňať z dane z príjmov príjmy z výmeny tovaru, služieb a inej virtuálnej meny, s výnimkou výmeny virtuálnej meny za stablecoiny. Zdaňovaniu príjmov by preto mali podliehať len príjmy z výmeny virtuálnej meny za peniaze alebo z výmeny virtuálnej meny za stablecoiny.
Zároveň navrhujú zmierniť daňové zaťaženie fyzických osôb v prípade príjmov z predaja virtuálnej meny, tzv. časový test.
Pri predaji virtuálnej meny po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia sa navrhuje zdaňovať príjem sadzbou 7 %. Naopak, ak sa počas roka vyskytne príjem z predaja virtuálnej meny alebo výmeny virtuálnej meny za stablecoiny, tento príjem sa zahrnie do základu dane spolu s ostatnými príjmami.
Predkladatelia petície tiež chcú, aby fyzické osoby boli oslobodené od platenia zdravotného poistenia z príjmov získaných z predaja virtuálnej meny. Pokiaľ virtuálna mena nebola súčasťou ich obchodného majetku, bez ohľadu na tzv. časový test.
Cieľom návrhu je tiež výrazne zjednodušiť investovanie a sporenie pre bežných občanov vrátane dlhodobého investičného sporenia alebo plánovaného celoeurópskeho dôchodkového sporenia. Súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov je podľa poslancov EP v príkrom rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné dôchodkové sporenie.
Do definície finančnej inštitúcie v zákone o cenných papieroch by sa mali doplniť nové subjekty. Obchodníci s cennými papiermi a pobočky zahraničných obchodníkov s cennými papiermi, čím by sa definícia tohto pojmu zosúladila s ostatnými sektorovými zákonmi. Autori návrhu chcú tiež zmeniť koncepciu dlhodobých investičných úspor.
Prečítajte si tiež: Akciové portfólio Tomáša Vranku / Živé vysielanie ohľadne inflácie z USA / TOP 10 dividendových titulov
Cieľom návrhu je uľahčiť investovanie a sporenie pre bežných občanov, a to aj v súvislosti s dlhodobým investičným sporením alebo plánovaným celoeurópskym dôchodkovým systémom. Súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov je podľa poslancov Európskeho parlamentu v značnom rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné dôchodkové sporenie.
Do definície finančnej inštitúcie v zákone o cenných papieroch by mali pribudnúť nové subjekty. Obchodníci s cennými papiermi a pobočky zahraničných obchodníkov s cennými papiermi. V takom prípade sa definícia doplní do iných sektorových zákonov. Autori návrhu chcú tiež zmeniť koncepciu dlhodobých investičných úspor.
Prečítajte si tiež: Binance chain je opäť online. Hackeri ukradli 80 miliónov dolárov.
Všetky uvedené návrhy sú rozumné a predstavujú krok správnym smerom. Doteraz legislatíva výrazne zaostávala a kryptomeny sa nepovažovali za menu, ale skôr za špekulatívne nosiče hodnoty.
Možností nákupu kryptomien je obrovské množstvo a Slováci okrem "klasických" brokerských aplikácií využívajú aj špeciálne kryptopeňaženky, kde sú virtuálne meny uložené. Väčšina našich krajanov však viac inklinuje k obchodovaniu, a preto nakupuje kryptomeny a následne ich predáva, keď ich cena stúpa. Ak ste si však mysleli, že takéto príjmy sú na Slovensku oslobodené od daní a poplatkov, nie.
"Virtuálnou menou sa rozumie prostriedok digitálnej hodnoty, ktorý nie je vydaný alebo garantovaný centrálnou bankou alebo orgánom a nie je nevyhnutne spojený so zákonným platidlom, ktorý nemá právny status meny alebo peňazí, ale je prijímaný ako platobný prostriedok všetkými fyzickými alebo právnickými osobami a môže byť elektronicky prenášaný, uchovávaný alebo obchodovaný," definuje zákon kryptomeny.
Za predaj virtuálnej meny sa potom považuje akákoľvek výmena. Napríklad výmena virtuálnej meny za majetok alebo peňažnú hodnotu, výmena virtuálnej meny za poskytnutie služby alebo jej odplatný prevod vrátane výmeny za inú.
Pri predaji kryptomeny alebo kúpe nehnuteľnosti či inej kryptomeny za ňu teda vždy platíte dane.
Zdroje: https://fontech.startitup.sk/, https://openiazoch.zoznam.sk/, https://www.youtube.com/watch?v=i6klVLk-apI