navod na kucoin

Kucoin je relatívne nová kryptomenová burza fungujúca od septembra 2017, na trhu teda pôsobí v súčasnosti 5 rokov. Vzhľadom na jej prístup ku KYC sa stala v ostatnom čase pomerne populárnou. Kucoin je tradičná a overená burza, ktorú poznáme najmä vysokým počtom altcoinov.

V súčasnosti na KuCoine môžete obchodovať druhú najväčšiu ponuku rôznych kryptomien a predovšetkým ich párov. Vzhľadom na zložitosť celej platformy a spôsobu obchodovania a s tým súvisiacim pokročilým možnostiam nastavenia obchodovania, je však KuCoin určený primárne pre skúsenejších traderov. To však neznamená, že by táto burza bola nevhodná aj pre začínajúcich obchodníkov či investorov.

Burza ponúka niekoľko možností obchodovania:

 • pákové obchodovanie v pomere až 100:1 (v rámci platformy KuMEX),
 • priamy trading z vlastnej peňaženky,
 • možnosť podielu na ťažbe ERC-20 tokenov (Pool-X) a
 • prevádzky nodov (KuCoin Soft Staking);
 • na svojich digitálnych aktívach môžete zarobiť aj ich zapožičaním (staking).

Obchodovanie na Kucoin

Burza KuCoin je jednou z najlikvidnejších búrz, čo vyplýva z jej užívateľskej základne, čo je v súčasnosti viac ako 20 miliónov aktívnych užívateľov z viac ako 200 krajín sveta. Support ponúka v súčasnosti vo viac ako 20-tich svetových jazykoch.

Samotné menové páry máme rozdelené do dvoch sekcií: KuCoin Plus a Main Market. V KuCoin Plus máme zaradené páry ponúkané v rámci kryptomenového trhoviska, ktoré považujeme za tradičné, overené a do istej miery aj za menej riskantné pre obchodovanie.

Do tejto sekcie sa zaradzujú kryptomeny na základe viacerých kritérií, ktoré pomáhajú užívateľovi zorientovať sa v ponuke. Ako hlavné kritériá pre zaradenie do tohto oddielu môžeme uviesť:

 • obchodovanie daného páru v dostatočnom objeme,
 • prítomnosť jednej z kryptomien v páre medzi štyridsiatkou virtuálnych mien s najvyššou trhovou kapitalizáciou.

Ostatné (z pohľadu burzy riskantnejšie) páry nájdeme v sekcii Main Market (kde končí aj väčšina novo zalistovaných tokenov).

Platforma

Obchodná platforma KuCoin je spracovaná pomerne komplikovaným spôsobom a nie je vo viacerých oblastiach užívateľsky prívetivá pre začiatočníkov. Je to dané tým, že je určená pokročilým používateľom. Na druhej strane však predstavuje jej komplikovanosť určitú výzvu pre užívateľov. Aj začiatočník zvládne základné pokyny, ktoré potrebuje pre obchodovanie. Postupne sa naučí aj ďalšie nastavenia a tak sa pre neho táto burza stane jednak zrozumiteľnejšou, poskytne mu aj viaceré možnosti nastavenia, ktoré na ostatných burzách absentujú.

Základné nastavenie zobrazuje tradične štandardný sviečkový graf menového páru. Rozmedzie je možné zmeniť pod grafom v spodnej časti, časové intervaly a teda timeframy zas zmeníte nad grafom. V spodnej časti grafu zobrazujúceho aktuálne hodnoty nájdete zobrazený objem obchodovania vo zvolenom časovom období. Podobne ako ostatné veľké burzy aj platforma KuCoin ponúka množstvo základných aj pokročilých indikátorov, ktoré pomáhajú užívateľom v tradingu.

Používanie platformy

V tomto návode si prejdeme procesom registrácie, zabezpečením svojho účtu, rozdelením účtov main trading a futures, rozdiel medzi futures a spot obchodovaním, ako nastaviť nákupne a predajné príkazy. Ďalej si objasníme aké sú poplatky, ako si vložiť peniaze na účet a ako funguje lending a staking.

 V prípade že sa na Kucoin chcete registrovať, môžete tak spraviť cez tento link a získate tak zľavu z poplatkov.

Rozloženie burzy by sme mohli opísať ako tradičné. Ľavá časť obrazovky je venovaná zoznamu všetkých dostupných trhov a môžeme v tomto priestore nastaviť aj upozornenia na dosiahnutie určitej hodnoty danej kryptomeny (formou price alert, teda upozornenie na dosiahnutie určitej ceny).

V pravej časti je umiestnený order book, teda zoznam posledných obchodov (recent trades) a takisto je znázornená aj hĺbka trhu (market depth).

Pre obchodovanie máme k dispozícií 4 okná v strede obrazovky. Pre nákup a predaj tokenov máme určené dve okná:

 • limit order – voľba vlastnej ceny,
 • market order – okamžitý nákup či predaj za najlepšiu trhovú ponuku.

Ďalšie dve okná určené na obchodovanie zabezpečujú funkcie zadávania príkazov:

 • stop-limit (predaj a nákup pri presne definovanej cene, ktorú určujeme predom) a
 • stop-market (predaj a nákup za najlepšiu trhovú ponuku).

Obchodovať na KuCoine môžeme aj prostredníctvom mobilných aplikácií, ktoré zahŕňajú operačné systémy Android aj iOS. To sa dnes pri jednotlivých burzách považuje za štandard.

Založenie účtu na Kucoin

Registrácia je v rámci burzy Kucoin spracovaná jednoduchým spôsobom a je užívateľsky prívetivá. Trvá len niekoľko minút. Po zadaní e-mailovej adresy do registračného formulára a kliknutí na tlačidlo „send code“ vám do schránky príde kód, ktorý skopírujete do príslušného políčka. Potom už stačí len zaškrtnúť súhlas s užívateľskými podmienkami a kliknúť na tlačidlo pokračovať.

Tieto kroky Vám umožnia začiatok obchodovania. Burza však pristúpila k určitým obmedzeniam. Pre obchodovanie od určitých úrovní potrebujeme účet autentifikovať. Je to nutné predovšetkým preto, aby ste mohli obchodovať s vyššími čiastkami a predovšetkým tokeny prevádzať do vlastnej peňaženky. Tieto kroky sú kryptokomunite nepopulárne, sú však implementáciou európskej a svetovej legislatívy na obranu proti praniu špinavých peňazí alebo financovaniu extrémistických organizácií.

Platforma umožňuje dva stupne verifikácie:

 1. stupeň (KYC1) zahŕňa oznámenie mena, krajiny pôvodu a čísla dokladu (občianskeho alebo vodičského preukazu, príp. pasu).
 2. stupeň (KYC2) vyžaduje doplnenie adresy pobytu, dátumu narodenia a odfotenia sa s predpísaným textom a dokladom totožnosti.

Bezpečnosť

Bezpečnosť je pre kryptoburzy veľmi dôležitou oblasťou. Korešponduje s ich dôveryhodnosťou u retailu, a teda istým spôsobom aj s ich úspechom medzi neinštitucionálnymi investormi. Dá sa predpokladať, že veľkí inštitucionálni investori neinvestujú prostredníctvom kryptobúrz, ale u menších inštitúcií to nie je vylúčené. Pre všetky strany je bezpečnosť kľúčová.

Kucoin v rámci bezpečnostných opatrení ponúka: 

 • Dvojfaktorové overenie
 • Overenie e-mailom
 • Telefonické overenie
 • Zabezpečenie obchodovania
 • Bezpečnostná fráza proti phishingu.

Záver

Vo všeobecnosti považujeme Kucoin za bezpečnú burzu aj vzhľadom na využívané nástroje. Existuje niekoľko podozrení aj potvrdení tzv. nabúrania sa do účtu užívateľov na jednotlivých krypto burzách. Často ide o chyby užívateľov, čo však súvisí aj s ponukou burzy v danom smere. Kucoin ponúka všetky relevantné možnosti týkajúce sa bezpečnosti. Do veľkej miery je teda bezpečnosť účtov na samotných užívateľoch.