co su akcie

Akcia je certifikát alebo cenný papier pomocou ktorého si kúpite podiel v spoločnosti. Čím viac akciu vlastníte, tým väčší podiel v spoločnosti máte. Ich vlastníctvo je zaznamenané nie len u brokera, ale aj u konkrétnej spoločnosti, čo tvorí vlastne bezpečnostné opatrenie proti zneužívaniu tohto nástroja. Akcie môžeme nakupovať alebo predávať. Pokiaľ chceme s akciami obchodovať a slušne sa s tým živiť, tak budeme potrebovať pomerne veľký kapitál, pretože tu nemáme žiadnu páku, čo je dané základným princípom toho, čo to akcie vlastne sú.

Pre koho sú určené

Akcie sú primárne určené pre obchodníkov, ktorí sú konzervatívni, majú veľký kapitál a zároveň chcú investovať dlhodobo. Teda na niekoľko rokov, čo tvorí ich investičný horizont.

Z obchodovania s akciami môžeme benefitovať. V prípade, že Vaša investícia vsadí správny smer vývoja hodnoty a pokiaľ sa firme darí, tak vám vypláca dividendy. Nie všetky spoločnosti ale dividendy vyplácajú. Dividendy sa môžu vyplácať a pohybovať podľa toho, ako sa danej spoločnosti darí.

To už súvisí so základným rozdelením akcií na:

  • rastové
  • dividendové

Ako fungujú?

Ako majiteľ akcií alebo držiteľ akcií a teda čiastočný vlastník spoločnosti, má obchodník a investor podiel na majetku a zárobkoch.

Príkladom môže byť situácia začínajúcej spoločnosti. Pri jej založení a rozbehnutí podnikania potrebujeme 100 000 EUR. Zakladateľ si však požičia od deviatich investorov po 10 000 a jeho vlastníctvom tak predstavuje len 10 %. Všetci ostatní investori tiež majú podiel po 10 %.

Táto pôžička musí byť oficiálne potvrdená certifikátom, ktorý vlastne predstavuje ekvivalent akcie. Takýto certifikát vlastne predstavuje 10% hodnoty z majetku firmy a budúcich zárobkov.

Ak sa spoločnosti darí dobre a celková hodnota spoločnosti vzrastie na 200 000 EUR, zdvojnásobí sa hodnota podielu všetkých účastníkov. Ich hodnota už nie je 10 000 EUR, ale 20 000. V prípade predaja takejto akcie by teda investor zarobil 100 % a svoj podiel by mohol predať inému záujemcovi. Akcie sa kupujú a predávajú každý deň na hlavných burzách po celom svete.

Akciové indexy

Akcie vďaka tomuto princípu prinášajú veľké možnosti obchodovania. V prípade, že ste konzervatívnejší obchodník alebo investor, môžete obchodovať aj akciový index, ktorý tvorí súhrn výkonnosti jednotlivých akcií, ktoré sú v ňom obsiahnuté a predstavujú jeho aktíva. Akciový index je tvorený výkonom spoločností, ktoré sú do neho zaradené a sú jeho súčasťou.

co sú akcie

Medzi najznámejšie akciové indexy, ktoré je možné obchodovať, patrí index Standard and Poors 500 (S&P 500). Ide o index obsahujúci akcie 500 najväčších spoločností v Spojených štátoch amerických. V prípade nákupu tohto indexu, sa vlastne obchodník stáva vlastníkom ekvivalentnej časti akcií všetkých obsiahnutých spoločností.

Akciové indexy vzhľadom na svoju veľkosť dokážu výsledkovo ovplyvniť celé trhy a sentiment obchodníkov.

Kde nakúpim akcie?

Ak máte záujem nakupovať akcie, tak odporúčam overeného brokera XTB. Na našom webe si môžete prečítať recenziu na XTB.

XTB