Ako kupit bitcoin
Ako kúpiť Bitcoin


Vo všeobecnosti vzhľadom na rozširovanie užívateľskej základne v kryptomenách ako takých, je logickým dôsledkom zvyšovanie záujmu o nákup bitcoinu a jeho predaja. Obchodovanie a výmeny prebiehajú prostredníctvom búrz a zmenární, prípadne priamymi obchodmi, v bitcoinových bankomatoch.

Dôležité je rozlišovať, či si kupujeme samotný bitcoin (teda spot) alebo si kupujeme niečo, čo bitcoin určitým spôsobom zastupuje, resp. sa len riadi jeho cenou a je to aktívum, nie je to však samotná kryptomena. Výborným príkladom je kúpa bitcoinu u nejakého brokera ako CFD kontrakt. Takýto bitcoin si nemôžete vybrať a vy vlastníte len kontrakt. V tomto článku však budeme hovoriť o tom ako si kúpiť skutočné bitcoinové mince.

Kryptomenové zmenárne a burzy

Tým najjednoduchším a asi aj najbezpečnejším spôsobom, akým sa v súčasnosti dajú získať kryptomeny, je využitie kryptomenovej zmenárne alebo burzy. V ďalších článkoch sa podrobnejšie venujeme niektorým možnostiam.

Zmenárne obvykle umožňujú nákup, predaj aj výmenu z jednej kryptomeny na druhú. Výhodou je, že do určitej výšky výmeny, je u nich potrebné uviesť o sebe len tie najnutnejšie údaje. To súvisí s problematikou KYC.

Tuzemské zmenárne navyše komunikujú v češtine a slovenčine. Na druhej strane treba počítať s tým, že za sprostredkovanie si zmenáreň účtuje poplatky vo výške jednotiek percent a často pracuje aj s menej výhodnými kurzami.

Ako príklad môžeme uviesť nasledujúce zmenárne:

  • Kriptomat,
  • Coinmate,
  • Simplecoin,
  • Changelly.

Ako ďalšiu a pomerne využívanú možnosť je potrebné uviesť burzy a špecializované kryptomenové burzy. Príkladom môže byť Binance, Kucoin či Bybit. Burzy vo všeobecnosti pri porovnaní so zmenárňami, účtujú nižšie poplatky.

Kryptomenové burzy, aj všeobecne zamerané burzy a brokeri vyžadujú schválenie a verifikáciu účtu, čo sa u časti komunity považuje za negatívum. Treba uviesť, že nie všetci s takýmto postupom nesúhlasia. Vo všeobecnosti, verifikácia účtu určitým spôsobom vnáša do procesu istotu spočívajúcu predovšetkým vo zvyšovaní dôvery samotných búrz k svojim klientom, ale aj inštitúcií a retailu k daným burzám.

Podmienkou nákupu na burze je, aby mal klient vopred vložené vlastné prostriedky. Až potom je možné s kryptomenami obchodovať. Napriek vyhláseniam a ubezpečeniam jednotlivých búrz, je potrebné myslieť na bezpečnosť. Takýto účet je možné napríklad hacknúť, čím by útočník mohol získať osobné údaje klientov, ale aj jeho investície. Aj tu však existuje druhá strana mince, a to, že bezpečnosť nie je len vizitkou samotnej kryptomenovej burzy, ale aj klienta. Neopatrné narábanie s prihlasovacími údajmi, ich fotografovanie a ukladanie, umožňuje útočníkom do účtov preniknúť.

Ako príklad môžeme uviesť nasledujúce známe kryptoburzy:

 

  • Kraken,
  • Coinbase,
  • Bitfinex,
  • Bitstamp,
  • Huobi,
  • Bittrex,

Chcem nakúpiť Bitcoin či iné kryptomeny na Binance a mať ZĽAVU -10% na poplatky

Vekslovanie

Medzi tie menej používané formy získania kryptomien, patrí výmena cez rôzne kryptomenové komunity, kde sa schádzajú majitelia kryptomien. Po vzájomnej dohode realizujú obchod a to či už výmenou jednotlivých kryptomien alebo výmenou kryptomien za fiat menu. Tento spôsob obchodovania je však trochu riskantný.

Dnes však už existuje česko-slovenská appka Vexl. Pozrieť si ju môže TU. 

Bitcoinmaty – Bitcoinmat.sk

Oveľa bezpečnejší a obvyklejší spôsob nákupu kryptomien je pomocou tzv. bitcoinmatu. Ide o podobnú schému ako je bežný bankomat, jeho úlohou je však umožniť zmenu fiat meny za kryptomeny a opačne. Bitcoinmaty sú v Českej a Slovenskej republike na mnohých miestach, predovšetkým vo veľkých mestách.

Chcem si pozrieť MAPU Bitcoinmatov.

Pri nákupe cez Bitcoinmat.sk môžeš využiť aj zľavu na poplatky ak použiješ zľavový kód : TRADER20 

Určitým problémom je, že ani pri bitcoinmatoch sa už dnes nevyhneme KYC, teda preukazovaniu totožnosti a to od určitej sumy. Aktuálne je to od 950€ na jednu transakciu.

Záver

Toto sú tri najbežnejšie spôsoby ako sa môžete dostať ku bitcoinu či iným kryptomenám. Záleží len na vás, ktorý si vyberiete.