0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

MiCA - kladivo na normálny život - Blog od Michala.

Pred mesiacom som napísal príspevok na tému MiCA (Markets in Crypto Assets), čo je regulačný rámec Európskej únie na kryptomeny. Článok si môžete prečítať tu. Rok 2024, keď tento rámec s najväčšou pravdepodobnosťou vstúpi do platnosti, je už za dvermi. A vedeli ste, komu všetkému skríži cestu životom? Napr. aj takým influencerom.

Zlí, zlí influenceri a ich krypto podfuky!

Začnem pekne zhurta. MiCA bude podľa mňa neprehľadná katastrofa napísaná európskou úradničtinou, v ktorej sa vyzná akurát tak besný pes! Ale miešať sa do života bude každému, kto na krypto čo i len pomyslí pred spánkom. Dnes ráno som sa napríklad dozvedel, že MiCA má za cieľ zabrániť kryptoinfluencerom, aby zneužívali svoje publikum. Skopírujem vám základnú myšlienku, a potom sa k tomu vyjadrím.

Ako na kryptonovinkách píšu, cieľom jednej časti MiCA má byť (citujem): „Zabrániť obchodovaniu s využitím dôverných informácii, nezákonnému zverejňovaniu dôverných informácii a manipulácii s trhom súvisiacim s kryptoaktívami, aby sa zabezpečila integrita trhov s kryptoaktívami“. Jednoducho povedané, ak ste kryptoinfluencer a vlastníte nejakú kryptomenu alebo aktívum na ňu naviazané, musíte najprv verejne priznať toto vlastníctvo, v opačnom prípade nemôžete na sociálne média uverejniť nič, lebo by to mohlo spôsobiť zvýšenie jej hodnoty. Inak povedané, ju nemôžete ani len spomenúť. Ak by ste vlastníctvo nepriznali a hodnota kryptomeny by stúpla a vy by ste z toho mali akýkoľvek zisk, bolo by to považované za manipuláciu s trhom.

Prečítajte si tiež: Používatelia Instagramu budú môcť vytvárať a predávať NFT

V danej chvíli musím vynaložiť nemalé úsilie, aby ma nezachvátili najnižšie ľudské pudy a nevylial som zo seba spŕšku trpkej nenávisti. Osobne považujem túto časť za mimoriadnu blbosť! Typický EÚ predpis, ktorý nikomu nepomôže, je riadne mätúci a navyše sa dá veľmi ľahko obísť. Stačí, aby kryptomenu miesto vás držal niekto iný. Vy si zatiaľ môžete písať, čo sa vám len zachce a manipulovať s trhom od nevidím do nevidím. Ale v opačnom prípade, ak ste človek aktívny na sociálnych sietiach a zároveň kryptofanúšik a používate hoci aj najbežnejšiu kryptomenu zo všetkých, Bitcoin, musíte neustále vypisovať, že Bitcoin aj vlastníte (aj keď vám to nikto nedokázal). Ak tak neurobíte a nedajbože hodnota Bitcoinu trochu stúpne, hneď ste sa dopustili manipulácie s trhom! Ani nechcem vedieť, ako budú takýchto „delikventov“ trestať.

Všetko len kvôli niekoľkým šmejdom!

Najviac zo všetkého ma však zarazilo, že vraj kryptokomunita berie túto pasáž prevažne optimisticky. Totiž mnohí kryptoinfluenceri v minulosti propagovali zavádzajúce či rovno podvodné kryptomeny len s cieľom vlastného zisku. Odmeny potom dostávali za túto propagáciu, ku ktorej sa vôbec nepriznali. Dúfam, že nie som jediný, komu tu niečo nehrá. Za prvé, odmeňovať ich mohli rôznymi spôsobmi, nemusela to byť priamo cez danú kryptomenu. Za druhé rovnako ich budú odmeňovať v budúcnosti, akurát pomocou iných klamstiev a cez iné kanály.

A za tretie, čo je to za kryptoinfluencera, ktorý na svoje publikum tlačí zavádzajúce alebo podvodné kryptomeny? Odpoveď je až moc jednoduchá, nie je to kryptoinfluencer! Je to obyčajný podvodník a odporný darebák! Či už propaguje falošné kryptomeny, prípravky na chudnutie alebo všelieky!

Potom je tu ešte druhá strana mince a síce tí, čo sa oklamať nechali. Tento predpis sa zas tvári, že má chrániť zraniteľných a potenciálne obete. Myšlienka pekná, žiaľ nerealizovateľná. Nikdy nebude možné ochrániť úplne všetkých. Chabé pokusy so sebou prinášajú akurát hromady zbytočnej byrokracie a nevinné obete. A dovolím si ešte jednu ostrú kritiku. Ak ste umožnili niekomu, aby zbohatol na sfušovanej kryptomene len preto, lebo vás na to nahovoril influencer, dobre vám tak! Nechali ste sa oklamať, neboli ste skeptickí a hlavne ste sa NEDOVZDELALI! Za tie dve tisícročia, by sa už ľudia mohli konečne naučiť, ako pracovať s informáciami a pýtať si dôkazy.

Našťastie, či už podrazákov alebo podrazených býva proporcionálne veľmi malá vzorka. Ani preto mi nedáva tento predpis rámca MiCA zmysel, pretože zbytočne zaťažuje všetkých ostatných.

Krypto v osobnom vlastníctve je najlepšia poistka

A čo teda urobiť, aby ste sa nestali obeťou podvodu, a aby sa rámec MiCA nemuseli rozšíriť o ďalších dvesto odsekov? Držať krypto v osobnom vlastníctve! Čo to znamená?

Krypto si kupujte z overených zdrojov, alebo ho investujte na NON-KYC burzách. Jednu takú som spomínal v tomto článku. Keď si už krypto kúpite, uchovávajte ho na softvérovej alebo (ideálne) hardvérovej peňaženke, od ktorej si odložíte všetky prístupové informácie (recovery seed phrase, password, PIN) a s nikým ich nezdieľajte! A bezhlavo neskáčte po každej kryptomene, ktorá vám prijde do cesty!

BYBIT banner

Ja viem, že v dnešnej dobe je krypto veľmi lákavá ponuka. Všade sa skloňuje, každý by na ňom chcel zbohatnúť a mnohí si na krypte budujú svoj spoločenský (i keď často otázny) status. Ja sám sa riadim veľmi praktickým prístupom. Ak tým kryptom nebudem môcť platiť za služby, tak ho nepotrebujem! Ja viem, že je to veľmi úzkoprsý prístup, ale nevidím zmysel v tom kupovať rôzne podivné kryptomeny len preto, aby som ich mohol rýchlo predať, keď dosiahnu svoj „peak“. Pre mňa musí mať daná kryptomena uplatnenie aj v bežnom živote. To je podľa mňa veľmi dôležitá podstata krypta, praktickosť a využiteľnosť!

Zas a znova opakujem, že toto všetko sú moje postrehy a myšlienky. Netreba ich brať doslovne a nejde o žiadnu formu finančného poradenstva.

Ako inšpirácia poslúžil tento príspevok od kryptonoviniek.

Mohlo by ťa zaujímať

cart