0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Ktoré štáty pracujú na vlastných CBDC?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Dva články na tému CBDC už máme za sebou a ešte dva nás čakajú. Už sme sa pozreli na to, čo to CBDC sú a ako sa používajú a tiež aj na ich najväčšie výhody a nevýhody. Dnes sa pozrieme na to, ktoré štáty na ich vývoji pracujú a ako sa im zatiaľ darí.

Čína

Samozrejme prvou krajinou, ktoré musíme v tomto ohľade spomenúť, je Čína. Tá na svojom digitálnom yuane pracuje už od roku 2014, pričom aktuálne nesie celý program názov DC/EP (digital currency, electronic payment). Vo vývoji vlastnej CBDC je táto krajina nepochybne najviac popredu, kedže už istý čas prebieha testovanie CBDC v 4 čínskych mestách. To malo byť dokonca iba nedávno rozšírené o ďalších 5 regiónov, čo nasvedčuje tomu, že PBoC (centrálna banka Číny) s vývojom tejto meny určite nezaháľa.

Prečítajte si tiež: Ako rozoznať investičný podvod

Rovnako bolo iba nedávno neoficiálne oznámené, že digitálny čínsky yuan by mal byť pravdepodobne masovo testovaný na zimných olympijských hrách v Pekingu 2022. Pokiaľ by toto testovanie prebehlo úspešne, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočkáme digitálneho yuanu krátko po olympijských hrách. Guvernér PBoC ale zatiaľ nevydal presný časový harmonogram spustenia tejto digitálnej meny.

Japonsko

Ani ďalšia ázijská veľmoc sa nechce nechať zahanbiť. Napriek tomu, že Bank of Japan (Japonská národná banka) dlho s vývojom CBDC nepočítala, posledné kroky jasne ukazujú na to, že prístup tejto inštitúcie ku digitálnym menám sa zmenil. Podľa najnovších správ má aktuálne centrálna banka Japonska vytvárať tím ekonómov a odborníkov na digitálne meny, ktorí majú spoločne začať pracovať na vývoji digitálneho jenu.

Problémy však pre Japonsko predstavujú najmä niektoré nerozvinuté oblasti, ako aj regióny s veľkou početnosťou tsunami a zemetrasení. Práve kvôli týmto sťaženým podmienkam je možné, že vývoj digitálneho jenu bude trvať dlhšie ako je tomu v prípade iných krajín.

USA

Rovnako ako Japonsko, tak aj USA pomerne dlho váhalo s tým, či sa bude zaujímať o CBDC. Všetko sa začalo meniť približne pred dvoma rokmi, kedy sa o digitálnom doláre začínalo hovoriť viac medzi politikmi, ekonómami, právnikmi alebo bankármi v krajine. Posledný rok je pritom dá sa povediac „najbohatší,“ čo sa noviniek o vývoji CBDC v USA týka.

Dňa 28.mája bol oficiálne publikovaný až 30 stranový dokument s názvom Digital Dollar Project, ktorý sa zameriava na potenciálne aplikácie tejto CBDC. Ide o white paper, ktorý má poukazovať na to, ako by mal prebiehať vývoj digitálneho doláru, ako by mala byť takáto digitálna mena používaná a kto všetko by mal z takejto zmeny benefitovať.

Na digitálnom dolári je však pozoruhodné aj to, z akého dôvodu sa na ňom tak rýchlo začína pracovať. Podľa množstva politikov a ekonómov musí USA vyvinúť svoju vlastnú digitálnu menu preto, aby znemožnila Číne ovládnuť trh tou svojou. Správy o tom, ako sa digitálny yuan môže postarať o zosadenie doláru ako svetovej rezervnej meny sa v USA šíria pomerne rýchlo a tak sa politici a aktuálne aj ekonómovia a bankári snažia zasiahnuť.

Rozvoj CBDC v iných krajinách

Samozrejme, že na CBDC sa pozerajú aj v iných štátoch. Za zmienku stoja napríklad krajiny ako Bahamy, Filipíny, Veľká Británia, Thajsko, Švédsko alebo Švajčiarsko, ktoré určite treba sledovať bližšie. Všetky tieto štáty tvrdo pracujú na tom, aby sa čoskoro mohla práve ich CBDC testovať vrámci ich územia, pričom v niektorých štátoch sa to už aj deje (napríklad Thajsko).

Možno ste si všimli, že sme sa venovali digitálnemu doláru, digitálnemu jenu a takisto digitálnemu yuanu, ale opomenuli sme digitálne euro. To sa však zmení. Na to, ako to vyzerá v našich končinách, a teda na vývoj digitálneho eura, sa pozrieme v samostatnom článku v nedeľu. Tým aj zakončíme náš týždeň o CBDC, v ktorom sme si pozreli a predstavili tie najdôležitejšie koncepty spojené s touto rastúcou kategóriou digitálnych mien.

Zdroj: https://cointelegraph.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart