0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Inflácia naša každodenná! - Blog od Michala

Včera bol pre mňa významný deň! Pozrel som si živú diskusiu brokerskej spoločnosti XTB na tému inflácia v USA a snažil sa z toho vysomáriť. Nie som žiaden expert ani po tomto dychberúcom zážitku, ale môžem sa s vami podeliť o svoje postrehy.

Inflácia je dočasne večná

Už od roku 2021 poriadne nepočúvam o ničom inom, ako o inflácii. A keďže som sa tomu chcel lepšie pozrieť na zúbok, pozrel som si vyššie zmieňovanú diskusiu a hoci som mnohému neporozumel, prinajmenšom som sa aspoň dozvedel, že v USA headlinová inflácia dosiahla 8,2 % a jadrová 6,6 %. Nikto ma teda už neogabe a s istotou viem povedať, že inflácia má stúpajúcu tendenciu minimálne od začiatku roka 2021! Kto mi neverí, pozrite sa SEM . Žiaľ, netýka sa to len USA, ide o celosvetový úkaz.

Čo teraz s týmito informáciami? Za prvé sa hlavne musím priznať, že nie som broker, trader, ani investor! Som živnostník, ktorý fandí kryptu, vzácnym kovom a poriadnej drine až do smrti. Živého ma na dôchodok nedostanete! Musím teda zložiť klobúk pred účastníkmi diskusie za to, ako dokážu brázdiť a nestratiť sa v spleti grafov a tabuliek s toľkými číslami. Ale samozrejme, že vždy je priestor aj na spravodlivú kritiku.

Ako prvé by som chcel povedať, prečo si myslím, že táto inflácia bude omnoho dlhodobejší faktor, ako sa mnohí nazdávajú. V tomto ohľade ma ovplyvnil (podľa mňa) skvelý slovenský ekonóm Juraj Karpiš. Ak chcete, môžete si na Trader 2.0 prečítať aj recenziu na jeho knižku TU.

Vo veľmi podnetnom rozhovore, ktorý poskytol pre týždenník Trend /link nájdete TU/ hovorí o súčasnej inflácii skladajúcej sa z troch zložiek: monetárnej, fiškálnej a ponukovej. A keďže centrálne banky tlačia peniaze ako divé, fiškálnu zodpovednosť drvivá väčšina vlád (vrátane tej našej) vyhodila z okna, a tak veselo míňajú a zadlžujú sa, a v neposlednom rade, že sme si na dva roky zmrzačili dodávateľské reťazce, neexistuje, aby táto inflácia len tak rýchlo prehrmela! Bol to obrovský zásah pre trhy, ktoré teraz krvácajú z viacerých rán (výrobnej, spotrebnej, cenovej, akciovej...). Osobne si myslím, že kým sa tieto rany zahoja, bude to trvať ešte 2-3 roky.

Rozkážeme vetru, vode aj inflácii!

Poďme teraz na tú kritiku. Opakujem, nie som odborník, preto berte moje vyjadrenia s nadhľadom. Ale osobne si myslím, že robiť presné predpovede týkajúce sa vývoja ekonomiky, trhov a cien je absolútne nemožné! Môžete sledovať trendy, vývoje a grafy a na základe toho robiť celkom dobre podložené odhady, ale vždy to bude krok do prázdna. A ešte ma dosť mykalo pritom, keď som počúval, ako majú centrálne banky riadiť a krotiť infláciu. Najprv ju spôsobia, len tak nás mimochodom uvrhnú do depresie, a potom nás idú zo všetkej svojej neutíchajúcej lásky zachraňovať! S najväčšou pravdepodobnosťou sa osoby v diskusii však len snažili pochopiť a rozumne predvídať ďalšie kroky centrálnych bánk za daných okolností. I tak ma štve, ako sa toto v rámci širokej verejnosti ukotvilo až natoľko, že väčšina ľudí čaká na to, ako nás vlády a centrálne banky, ktoré pod tieto vlády spadajú, budú zachraňovať!

Ekonomika krváca, je veľmi otrasená a ešte potrvá, kým sa ustáli. Určite nám však nepomôžu žiadne stimuly, záchranné balíčky ani rozriedené peniaze, ak sa chceme vrátiť ku konkurencieschopnej a stabilnejšej ekonomike. Banky budú nútene dvíhať úrokové sadzby a poplatky, to je viac ako isté. Mohli by sa však vykašľať na tlačenie nových peňazí a vlády by mohli trochu krotiť svoje výdavky a zadlžovanie a takisto by konečne mohli prestať ľuďom brániť v podnikaní.

Ešte by som však chcel spomenúť a pochváliť, že v rámci diskusie zaznelo aj to, aký nesmierne volatilný priebeh má aktuálna inflácia. Zaznelo to jasne a bez ostychu aj na príklade, že akciový index S&P 500 behom okamihu vzrastie a znovu klesne aj o 2-3 %. Ide o nesmierne dôležitý ukazovateľ! Okrem toho, že indikuje závažnosť súčasnej inflácie, zároveň indikuje, že si ešte počkáme kým sa všetko upokojí.

Trocha svetla na záver

Nikto nevie, ako to dopadne. S najväčšou pravdepodobnosťou to dopadne všelijak. Žijeme však v relatívne dobrej dobe, kde máme viaceré možnosti, ako sa pripraviť alebo chrániť.

Ak chcete, pozrite si videá od Karpiša alebo jemu podobných. Mne sa osobne sa ešte veľmi páči Josef Šíma, ktorý spolu s Monikou Ryobovou vydal skvelú knihu rozhovorov CESTA PROTI PROUDU. Ak chcete, tu si môžete pozrieť diskusiu o danej knihe.

Nesmierne sa mi páči aj Karpišov prístup „trojnožky“ (to som si ho len ja tak nazval, negooglite to). V skratke, je dobré mať časť majektu v krypte, vzácnych kovoch aj akciách. Ak vám jedno praskne, vždy sa môžete oprieť o ďalšie dva body.

A na úplný záver ja odporučím sústrediť sa na aktíva, na ktoré nemajú centrálne banky dosah (ako napr. spomínané krypto a kovy). A držať fiat menu v značnej časti aj v hotovosti. Z digitálneho vám ľahšie ukroja, ako z fyzického. Hoci znehodnocovanie peňazí (inak povedané aj inflácia) ide vo všeobecnosti centrálnym bankám na výbornú!

Kto chce vidieť celú diskusiu, nech sa páči: https://www.youtube.com/watch?v=L8jvMsE_AUo

Mohlo by ťa zaujímať

cart