0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

IMF sa opäť púšťa do kryptomien – najnovší report ničí jeden z najbežnejších krypto-naratívov

Kryptomeny nebudú mať od regulátorov pokoj asi nikdy. To určite nikoho nemôže prekvapiť, keďže sú tieto aktíva stále pomerne neregulované a preto sa inštitúcie ako IMF, SEC, World Bank, Bank for International Settlements či centrálne banky ako ECB a Fed, snažia neustále zmeniť to, ako sú kryptomeny vnímané najmä retailom. Práve retail investori, ale takisto aj inštitucionálni investori, vnímali kryptomeny viac ako 10 rokov najmä ako hedž či alternatívnu triedu aktív. Ako ale poukazuje nový výskum práve inštitúcie IMF (Medzinárodný menový fond), tak takýto prístup už asi nie je úplne vhodný.

Kryptomeny priveľmi korelujú s akciovým trhom

Kryptomeny nekorelujú so žiadnym trhom a práve v tom je jedna z ich výhod. Tak znel jeden z najčastejších argumentov, ktorý mal poukazovať na dôvody, kvôli ktorým by mali investori začleniť kryptomeny do svojich portfólií. Práve to, že kryptomenový trh sa zvykol správať úplne inak ako akékoľvek iné trhy malo spôsobiť, že malá alokácia časti portfólia práve do kryptomien by mala nielen zvýšiť jeho ziskovosť, ale takisto aj znížiť riziko.

Najnovší výskum inštitúcie IMF ale poukazuje na to, že čo platilo pred piatimi rokmi, už nemusí úplne platiť teraz. Podľa IMF totižto práve Covid-19 a absolútne bezprecedentné kroky centrálnych bánk zmenili vzťah medzi kryptomenovým trhom a tým akciovým.

Prečítajte si tiež: Mozilla ustupuje od darovania bitcoinov

Podľa International Monetary Fund sa totižto korelácia medzi týmito trhmi nielen objavila práve počas pandémie, ale takisto začala byť táto korelácia aj extrémne výrazná. Ešte v apríli roku 2020 bola korelácia medzi Bitcoinom, ako najväčšou kryptomenou, a indexom S&P 500 približne 0.01. Pri tejto hodnote ide o koreláciu poukazujúcu na nulový vzťah medzi aktívami.

Dnes je ale táto korelácia na hranici až 0.36, pričom bola už aj na hodnotách okolo 0.6. Práve obrovský nárast v podobnosti pohybov, na ktorý poukazuje práve korelácia medzi danými trhmi spôsobil, že IMF tvrdí, že kryptomeny by už ďalej nemali byť považované za hedž voči finančnému trhu. Podľa danej inštitúcie tento naratív stratil silu práve kvôli veľmi výraznej korelácii medzi S&P 500 a Bitcoinom. Tá dosiahla za obdobie 2020 až 2021 priemernú hodnotu 0.36. Toto číslo tak poukazuje najmä na fakt, že zatiaľ čo v rokoch 2017 až 2019 sa Bitcoin a S&P 500 hýbali úplne nezávisle, tak za posledné dva roky zvykli tieto aktíva spolu narastať či klesať.

Prekvapivý záver?

IMF samozrejme využil túto príležitosť na to, aby vyjadril svoj nesúhlas s kryptomenami. Aj v danom reporte sa totižto našli vyjadrenia, ktoré opätovne poukazujú na to, že kryptomeny by podľa tejto inštitúcie mali byť buď postavené mimo systém alebo by mali byť výrazne regulované.

IMF totižto varuje, že pokiaľ by sa korelácia medzi týmito triedami aktív zachovala, kryptomeny by sa mohli stať systemickou, globálnou finančnou hrozbou. Okrem iného sa napríklad v danom reporte na adresu kryptomien a akcií píše:

„Práve kvôli ich vysokej volatilite a valuácii, nárast v ich spoločných pohyboch môže znamenať potenciálny risk pre stabilitu špeciálne v krajinách s rozsiahlou kryptomenovou adopciou.“

To, či má IMF pravdu nám samozrejme ukáže asi až čas a aj to iba v prípade, ak by došlo ku silným korekciám v daných trhoch. Zástancovia kryptomien ale napríklad hovoria, že v štátoch, v ktorých je adopcia kryptomien rozsiahla, by vôbec nemuselo prísť ku väčšiemu negatívnemu dopadu na systém. A to práve kvôli tomu, že kryptomeny sú v daných štátoch úspešné hlavne kvôli nefunkčným vládam či zlým politickým rozhodnutiam. A tak by paradoxne tieto štáty mohli práve kvôli neregulovanému kryptomenovému trhu obstáť lepšie ako iné krajiny.

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

Mohlo by ťa zaujímať

cart