0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

FED včera zvýšil úrokové sadzby o 0,5% a dal tak zelenú pomalšiemu tempu zvyšovania úrokových sadzieb.

V USA sa včera (Streda 14.12.2022) konalo posledné zasadanie FEDu v roku 2022. Federálny rezervný systém síce spomalil tempo zvyšovania úrokových sadzieb, no tiež naznačil, že finálna výška úrokových sadzieb sa zrejme bude musieť posunúť vyššie, ako sa pôvodne plánovalo.

Zvýšenie sadzieb o 0,5% a pomalšie tempo ich zvyšovania.

Údaje o inflácií z USA nám v Utorok (13.02.2022) priniesli pozitívne výsledky. Trhy sa pomaly začali naceňovať na fakt, že FED by konečne mohol zmierniť svoju monetárnu politiku. Po štyroch po sebe idúcich zasadaniach, kde sa úrokové sadzby dvíhali agresívnym tempom o 75 bázických bodov, priniesli tieto správy pozitívnu náladu na trhy.

Toto prudké tempo zvyšovania sadzieb bolo v USA najrýchlejšie od 80. rokov 20. storočia a teda prinieslo výsledky vo forme jemného narúšania rýchlo rastúcej inflácie.

Včerajšie zasadenie, ale prinieslo aj zopár nelichotivých správ, keďže inflácia v USA zostáva výrazne nad cieľom.

Zatiaľ čo výsledky z utorka poukazujúce na spomalenie inflácie boli povzbudivé, Fed verí, že sú potrebné ďalšie zvýšenia úrokových sadzieb, aj keď pomalším tempom. Fed chce jednoducho naplniť svoj cieľ – teda dostať infláciu na hodnotu 2%.

Fed zmenil svoju prognózu na finálnu výšku úrokových sadzieb zo Septembra, čo teraz naznačuje cieľový rozsah 5 % – 5,25 %, alebo inak povedané ďalšie navýšenie úrokových sadzieb o približne 75 bázických bodov. Na tlačovej konferencii, ktorá nasledovala po vyhlásení rozhodnutia o zvyšovaní sadzieb, Jerome Powell povedal, že politika Fedu sa pomaly približuje k úrovni, o ktorej si myslia, že je dostatočne reštriktívna.

Americká centrálna banka sklamala aj vyjadrením, že pravdepodobne ponechá vyššie sadzby dlhšie počas roku 2023. To nenaplnilo očakávania investorov, ktorí volali po znižovaní úrokových sadzieb v druhej polovici budúceho roka. Fed predpovedá zníženie až v roku 2024 - na 4,1 %, ale aj to je viac, ako predtým predpokladaných 3,9 %.

Podľa projekcií Fedu sa očakáva, že miera nezamestnanosti v roku 2023 dosiahne úroveň 4,6 %. To je opäť vyššie číslo, ako zo Septembrovej prognózy 4,4 %. Ekonomický rast v roku 2024 je teraz predpovedaný na úrovni 1,6 %, čo je pokles oproti predchádzajúcej projekcii 1,7 %.

Prečítajte si tiež: Hrozí burze Binance insolventnosť? Alebo len ďalší FUD

BYBIT banner

Fed sa teda pripravuje na pomalšiu cestu zvyšovania sadzieb. Investori však zostávajú obozretní pred rizikom, že centrálna banka zvýši úrokové sadzby postupom času až príliš. Investori vítajú prvé spomalenie, keďže doterajšie zvyšovanie sadzieb potrebuje čas, aby plne ovplyvnilo ekonomiku.

„Myslím si, že už urobili dosť. Nemusia robiť nič iné, stačí len čakať. Znaky, že inflácia sa zmierňuje, umožňujú Fedu nadýchnuť sa a nechať svoju neuveriteľne agresívnu politiku šíriť sa ekonomikou,“ povedal pred rozhodnutím Eric Diton, výkonný riaditeľ The Wealth Alliance.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo

Zdroje:

https://www.investing.com/

https://www.cnbc.com/

 

 

Mohlo by ťa zaujímať

cart