Predstavitelia Federálneho rezervného systému sa na septembrovom zasadnutí obávali pretrvávajúcej sily inflácie. Vyplýva to zo zápisnice zasadnutia. Mnohí zdôraznili, že riziko, že sa na kontrolu rastu cien urobí príliš málo, prevažuje nad rizikom, že sa urobí príliš veľa.
Centrálni bankári v tomto roku päťkrát zvýšili základnú úrokovú sadzbu v snahe spomaliť spotrebiteľský dopyt a znížiť rýchlu infláciu. Vrátane výrazného zvýšenia o trištvrte bodu na každom z posledných troch zasadnutí. Na svojom poslednom zasadaní tvorcovia politík predpokladali, že do konca roka zvýšia úrokové sadzby o ďalších 1,25 percentuálneho bodu. Agresívne kroky Fedu - a tieto prognózy - prišli v čase, keď sa centrálni bankári obávali pretrvávajúcich rizík, ktoré by mohli udržať zvýšenú infláciu.
Predstavitelia Federálneho rezervného systému sa zhodli. Na splnenie svojho cieľa znížiť "neprijateľne vysokú" infláciu musia zvýšiť úrokové sadzby na reštriktívnejšiu úroveň. Potom ich na nej nejaký čas udržať, ukázal stredajší záznam z minulomesačného zasadnutia.
Mnohí predstavitelia americkej centrálnej banky zdôrazňovali. "Náklady na prijatie príliš malých opatrení na zníženie inflácie pravdepodobne prevažujú nad nákladmi na prijatie príliš veľkých opatrení", uvádza sa v zápisnici zo zasadnutia z 20. a 21. septembra. Mnohí z nich tiež zdôrazňovali, že je dôležité pokračovať v boji proti inflácii, aj keď sa trh práce spomalil.
Na minulomesačnom zasadnutí predstavitelia Fedu tretíkrát za sebou zvýšili úrokové sadzby o trištvrte percentuálneho bodu v snahe znížiť infláciu zo 40-ročných maxím. Predseda Fedu Jerome Powell po ňom prisľúbil: "budeme pokračovať, kým nebudeme presvedčení, že práca je hotová".
Zápisnica však obsahovala aj náznak zníženia tempa budúceho sprísňovania menovej politiky. Viacerí tvorcovia politiky uviedli. "Bude dôležité optimalizovať tempo ďalšieho zvyšovania sadzieb, aby sa znížilo riziko významných nepriaznivých účinkov na ekonomiku.
"Niektorí účastníci upozornili na rastúce pracovné napätie, nové kolo globálneho rastu cien energií, ďalšie narušenie dodávateľských reťazcov a väčšie než očakávané premietnutie rastu miezd do rastu cien ako na potenciálne šoky, ktoré by v prípade ich realizácie mohli prehĺbiť už aj tak náročný problém inflácie," uvádza sa v zápisnici.
Wall Street pozorne sledovala akýkoľvek náznak toho, kedy a ako veľmi centrálni bankári spomalia zvyšovanie sadzieb. Zo septembrových prognóz úradníkov vyplývalo, že centrálni bankári by mohli na novembrovom zasadnutí zvýšiť úrokové sadzby o ďalšie tri štvrtiny percentuálneho bodu. V decembri očakávajú spomalenie tempa o pól percentuálneho bodu.
Pred zverejnením zápisnice ceny na trhu naznačovali, že investori zväčša očakávajú, že Fed na svojom najbližšom zasadaní, ktoré sa uskutoční 1. a 2. novembra, zvýši úrokové sadzby o tri štvrte percentuálneho bodu.
Predstavitelia Fedu sa jasne vyjadrili, že aj keď prestanú sadzby zvyšovať, plánujú ich ešte nejaký čas ponechať na úrovni obmedzujúcej ekonomiku, kým sa inflácia jednoznačne nevráti k ich cieľu.
Prečítajte si tiež: Binance chain je opäť online. Hackeri ukradli 80 miliónov dolárov.
Zároveň "niekoľko" tvorcov politiky prikývlo aj na prípadnú potrebu zmiernenia. Poznamenali, "s prechodom politiky do reštriktívneho pásma sa riziká stanú viac obojstrannými, čo odráža vznik rizika, že kumulatívne obmedzenie agregátneho dopytu prekročí mieru potrebnú na návrat inflácie na 2 %".
Medzi tými niekoľkými boli aj taký, ktorí sa domnievali, že riziko poklesu sa zvyšuje v dôsledku potenciálneho protivetra vyplývajúceho z prísnejšej menovej politiky a slabšieho rastu vo svete.
Zdá sa, že podpredseda Fedu Lael Brainard začiatkom tohto týždňa trochu prijal tento názor. Bez okolkov hovoril o potrebe zvýšiť sadzby dostatočne vysoko a udržať ich tam dostatočne dlho, aby sa znížila inflácia. Čo bolo okorenené určitou opatrnosťou v súvislosti s rastúcimi rizikami v dôsledku zvyšovania sadzieb ostatnými globálnymi centrálnymi bankami.
"Hovorili o tom, že sú ochotní riskovať recesiu, aby dostali infláciu opäť pod kontrolu. Je možné, že s rastúcim rizikom recesie môžu trochu stratiť nervy." Povedal Chris Zaccarelli, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Independent Advisor Alliance.
Prečítajte si tiež: Google Cloud v partnerstve s Coinbase umožní používateľom platiť v BTC
Podľa projekcií politikov zverejnených na zasadnutí minulý mesiac sa cieľová sadzba Fedu zvýši zo súčasných 3% - 3,25% na úroveň 4,25% - 4,5%. V roku 2023 sa vrchol očakáva na úrovni 4,5% - 4,75%.
Nedávne údaje o inflácii, napriek najrýchlejšiemu tempu zvyšovania sadzieb za posledných 40 rokov nevykazujú takmer žiadne zlepšenie. Trh práce zostáva robustný, pričom solídne rastú aj mzdy.
Po stredajšom zverejnení zápisnice, finančné trhy naďalej odrážali očakávania, či Fed bude zvyšovať úrokové sadzby. Investori však zároveň vsádzajú na to, že koncom roka 2023 Fed zmení kurz a začne sadzby znižovať.
Zdroje: https://www.nytimes.com/2022/10/12/business/federal-reserve-minutes-september.html, https://www.reuters.com/markets/us/fed-officials-worried-about-ending-inflation-battle-prematurely-minutes-show-2022-10-12/, https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-10-12/fed-officials-commit-to-restrictive-rates-but-calibration-needed