0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

FED neprekvapil! Úroková sadzba sa zvyšuje o 0,75%

Powell oznámil, že Federálny rezervný systém zvyšuje základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu, čím ju zvýšil na najvyššiu sadzbu od začiatku roka 2008. FED dúfa, že zvýšenie nákladov na pôžičky ochladí ekonomiku a zníži cenovú infláciu.

Jarome Powell varuje

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell varoval, že sadzby sa pravdepodobne opäť zvýšia, pričom uviedol, že špekulácie, že by sa mohli pozastaviť, sú „predčasné“.

fed a powell zvysuje urokove sadzby

Mesiace po prvom zvyšovaní úrokov. Zdroj: Federálny rezervný systém

"Stále máme pred sebou dlhú cestu. Držte sa kurzu" povedal na tlačovej konferencii po oznámení.

Tiež dodal: „Obnovenie cenovej stability je kľúčom k udržaniu zdravej ekonomiky. Zatiaľ nie je jasné, aké vysoké sadzby nakoniec budú musieť byť. Pravdepodobne sa dostaneme vyššie, ako sme pred tým očakávali. Zostaneme v kurze, kým nebude práca hotová.“

Takéto kroky znižujú pravdepodobnosť, že ľudia budú kupovať domy, autá alebo že budú expandovať svoje podnikania. Očakáva sa, že tento pokles dopytu obmedzí rast cien.

Ako je na tom Inflácia?

Mnohí analytici však tvrdia, že ak sa má inflácia vrátiť na úroveň 2 %, ktorá sa považuje za zdravú, je potrebné ďalšie spomalenie ekonomiky.

"Vždy existuje nádej na bezbolestnú, nepoškvrnenú dezinfláciu," povedal ekonóm Willem Buiter, bývalý člen Výboru pre menovú politiku Bank of England, ktorý je teraz nezávislým ekonomickým poradcom. "Bohužiaľ existuje len veľmi málo historických epizód, ktoré zodpovedajú tomuto obrazu." "Nebude to príjemný rok," dodal.

Prečítajte si tiež: Čo je Aptos? "Solana Killer" vytvorený developermi Diem

Inflácia dosiahla minulý mesiac v USA 8,2 %. To je pokles oproti júnu, keď vzrástla na 9,1 %. Pokles cien energií pomohol zmierniť tlaky, ale náklady na potraviny, účty za lekársku starostlivosť a mnohé ďalšie položky stále rastú.

To znamená pridávanie stoviek dolárov k mesačným výdavkom typických domácností, hoci mzdy sa sa zvyšujú, no nedržia s infláciou tempo.

Reakcie trhov.

Akciové trhy spočiatku vyskočili a interpretovali tieto správy ako znamenie, že rast sadzieb sa môže spomaliť alebo dokonca pozastaviť v nasledujúcich mesiacoch. Počas tlačovej konferencie však opäť klesli, keď Powell negatívne čeliť týmto očakávaniam.

Dow Jones skončil deň v mínuse 1,5 %, zatiaľ čo S&P 500 klesol o 2,5 % a Nasdaq o 3,3 %. Bitcoin sa celkom drzí a do tohto momentu odpísal len necelé 1%.

BYBIT banner

V skutočnosti sa toho veľa nezmenilo. Ale keďže preteky o porážku inflácie pokračujú, otázka znie: Udrží Powell a jeho kolegovia z FOMC toto tempo zvyšovania sadzieb a aké budú reakcie trhov?

Zdroj: https://www.bbc.com/

Mohlo by ťa zaujímať

cart