[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]
Keďže rýchle, bezpečné a lacné vykonávanie platieb medzi subjektmi patrí medzi základné podmienky pre fungujúcu trhovú ekonomiku, tak bezhotovostný platobný styk sa stal prevládajúcou formou z dôvodu pohodlnosti a rýchlosti pri presunoch finančných prostriedkov.
Bezhotovostný platobný styk predstavuje systém, ktorý umožňuje bankám a finančným inštitúciám vykonávať bezhotovostné finančné presuny v rámci platobných systémov. Čiže to znamená, že akýkoľvek presun elektronických peňazí medzi finančnými inštitúciami v rámci určitého územia sa vykonáva cez určitý platobný systém.
Napríklad u nás na Slovensku vývoj platobných systémov čiastočne zaostával, ale postupne sa začal približovať ostatným krajinám. Prelom nastal prijatím do Európskej únie a Eurozóny. V rámci ekonomickej integrácie v Európe prevzala Slovenská republika do svojej pôsobnosti jednotné peňažné pravidlá a rovnako zahrnula do svojej legislatívy viacero dôležitých nariadení a usmernení Európskej centrálnej banky a orgánov Európskej únie. Prijatím eura sa napojila na európsky platobný systém TARGET II. Je to skratka pre Trans-European Automated Real-Time Gross Settlement Express Transfer Systém. Tento systém umožňuje priame napájanie sa národných bánk, komerčných bánk, ostatných finančných inštitúcii a pridružených systémov krajín Eurozóny. TARGET II je hlavným platobným systémov v krajinách eurozóny a spracúva jednotlivé transakcie v reálnom čase, čiže vykonáva hrubé zúčtovanie. Na tejto báze znižuje systémové riziko a to tak, že vylučuje možnosť odvolania zúčtovaných platieb, zúčtovanie sa vykonáva priebežne počas dňa a tým, že priebežné zúčtovanie poskytuje väčší priestor na riešenie dočasných problémov Predchodcom TARGETu II bol prvotný TARGET, ktorý narozdiel od TARGETu II nespájal pridružené systémy. Pridruženými systémami v Slovenskej republike sú Centrálny depozitár cenných papierov SR, a. s., First Data Slovakia a EURO SIPS.
EURO SIPS je pridruženým platobným systémom TARGET II a jeho úlohou je zúčtovávať klientske platby. Jeho predchodcom bol systém SIPS (Slovak Interbank Payment System), ktorý rovnako ako TARGET II vykonával hrubé zúčtovanie v reálnom čase. SIPS na rozdiel od EURO SIPS bol používaný len na tuzemské platby. Po prijatí eura 1. januára 2009 SIPS rozdelil zúčtovanie platieb na medzibankové a klientske platby. Medzibankové platby sa presmerovali do platobného systému TARGET 2 a klientske platby začal vykonávať nový systém EURO SIPS, ktorý vykonáva spracovanie platieb v dvoch klíringových (zúčtovacích) cykloch, ktorých výsledky sú vyrovnávané v systéme TARGET II.
Ďalší a posledný z elektronických platobných systémov, ktorý si spomenieme je SEPA. Ten je projektom Európskej platobnej rady a predstavuje novú úroveň platobného systému. Jeho cieľom je vytvorenie jednotného územia platobného styku. V podstate hovoríme o vytvorení oblasti, v ktorej by sa všetky bezhotovostné platby v eurách zjednotili a vytvoril by sa tak bezhraničný platobný styk v rámci krajín Európy, ktoré sú zároveň členmi Eurozóny. Vytvoril by sa teda nadnárodný platobný systém, ktorý by nerozlišoval platby na domáce a medzinárodné, ale platby v rámci Eurozóny by sa stali domácimi celkovo. SEPA by tak zjednotila platby v bezhotovostnom platobnom styku do jednej oblasti. Európska platobná rada, ako hlavný orgán projektu navrhla pre základné platobné nástroje knihu pravidiel, ktoré by upravovali úlohy a zodpovednosť strán zúčastňujúcich sa platobného styku a rovnako aj obchodné a prevádzkové podmienky i legislatívnu úpravu pre jednotlivé platobné nástroje v rámci platobného styku, pričom by sa podporovala súťaž medzi bankami.
Toľko zatiaľ na úvod k téme elektronických platobných systémov, ktoré fungujú u nás doma na Slovensku a v Európe. Spomenuté boli tie základné. Samozrejme vo svete funguje oveľa viac bezhotovostných platobných systémov, ktoré si momentálne teraz nebudeme všetky menovať a charakterizovať ale dostaneme sa k ním v ďalších článkoch.
Zdroje: nbs.sk, ecb.europa.eu
Galantisová, B. - Elektornické peniaze – súčasnosť a budúcnosť
Disclaimer
Vianočná akcia! Každý kto si v rozmedzí od 1.12 - 20.12 zakúpi 3 mesačné členstvo Trader2.0 získava kurz ,,História peňazí" v hodnote 59€ úplne zdarma. Každý kto si zakúpi 6 mesačné členstvo získava kurz ,,TOP 5 stratégií na kryptomeny" v hodnote 89€ úplne zdarma.
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
???? Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/?hl=sk
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]