0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Elektronické peniaze a elektronické banky

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

V prvom článku v tejto sekcii sme si vysvetlili, čo sú to peniaze celkovo. Keďže dnes máme digitálnu dobu, tak sa v článku pozrieme na elektronické peniaze a elektronické banky.

Elektronické peniaze a elektronické banky

 S pojmom elektronické peniaze ste sa už určite všetci stretli. Používame a pracujeme s nimi denno denne, či si to uvedomujeme, alebo nie. Rozumie sa nimi elektronicky alebo magneticky uchovaná peňažná hodnota, tak ako ju predstavuje nárok voči vydavateľovi, vydaná pri prijatí peňažných prostriedkov na účely uskutočňovania platobných transakcií a prijatá inou fyzickou alebo právnickou osobou ako je vydavateľ elektronických peňazí. Táto poučka možno zneje zložito, ale je to jednoduché. Môžte si ich predstaviť napríklad ako stav vášho bankového účtu.

V tomto prípade si môžeme odcitovať aj zákon pre väčší prehľad a pochopenie. Zákon o platobnom styku č. 510/2002 Zb. z. o platobnom styku a o zmene a doplnení niektorých zákonov hovorí, že elektronické peniaze predstavujú peňažnú hodnotu v elektronickej podobe, ktorá predstavuje peňažný záväzok vydavateľa. Peňažná hodnota je uchovávaná na platobnom prostriedku elektronických peňazí (§21, ods. 6, Zákon o platobnom styku). Pri bližšom pohľade teda hovoríme nielen o finančných prostriedkoch uložených na bežnom účte, platobných kartách či elektronickej peňaženke, ale o akýchkoľvek odhmotnených peniazoch.

Ďalší vývoj elektronických peňazí bol sprevádzaný zavedením medzinárodných štandardov, dohôd a regulácií. K výraznejším zmenám v používaní finančných prostriedkov dochádza od roku 1997. Prejavilo sa to napríklad v poklese používaní šeku a vo zvýšení používania platobných kariet. Za príčinu zmien v oblasti peňazí je výrazná elektronizácia a informatizácia spoločnosti.

Trendom dnes je zakladanie internetových obchodov. Tie sú charakterizované nízkymi prevádzkovými nákladmi a preto tento trend prenikol aj do oblasti bankovníctva a priniesol vznik elektronickej banky alebo internetovej banky. Tento typ bánk využíva internet ako hlavný komunikačný kanál s klientom. Na základe toho teda definujeme elektronická banku ako banku, ktorá vykonáva svoju činnosť prostredníctvom internetu a nevytvára žiadne, prípadne minimum obchodných miest. Vzťahuje sa však na ne rovnaká legislatíva a podmienky ustanovené zákonom ako na tradičné banky.

e-commerce-3406613_1920

Pre zaujímavosť prvá elektronická banka pôsobiaca na Slovensku bola Eliot, ktorá vznikla v roku 2001 ako podporný projekt Tatra Banky. Jej pôsobnosť na trhu sa obmedzila od septembra 2005 a následne zanikla z dôvodu splnenia úlohy, na ktorú bola založená. Eliot predstavovala prechod na elektronické bankovníctvo a ľudí s ním mala oboznámiť. Nástupcom Eliota na Slovensku sa stala mBank, ku ktorej sa neskôr pridali aj ďalšie ako napríklad Zuno, Fio,  Axa.

Zdroje: nbs.sk, bitcoinpit.net, wikipedia.org

Galantisová, B. - Elektornické peniaze – súčasnosť a budúcnosť

Kotlebová, J., Sobek, O.-Menová politika - Stratégie, inštitúcie a nástroje

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

???? Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakubkralovansky_trader20/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart