[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Ako všetci určite viete a zažívate na svojej vlastnej koži, koronavírus a karanténa s ním spojená zasiahla do životov všetkých z nás. A to poriadne. Najmä kvôli karanténe sú nútení všetci pracovať z domu (samozrejme tí, ktorí tak môžu učiniť), veľká väčšina obchodov, podnikov a inštitúcii je zavretá. To spôsobí nielen extrémne spomalenie ekonomiky, ale takisto aj hromadné prepúšťanie a skrachovanie nejedného podniku. Táto situácia však samozrejme nie je iba na Slovensku, ale po celom svete. Aj napriek tomu, že nikto nechce strašiť, tak táto situácia bude mať pravdepodobne veľmi nepeknú dohru v podobe globálnej ekonomickej krízy.
Samozrejme, že prvoradé je zdravie všetkých. Práve preto sú opatrenia ako karanténa aj social distancing úplne nevyhnutné. Nedodržiavať ich by bolo extrémne nebezpečné nielen voči sebe, ale aj voči spoločnosti. Preto samozrejme všetci dúfame, že sa táto situácia vyrieši čo najskôr. Väčšina z nás sa však nepozerá na to, čo nastane potom. Koronavírus a karanténa nás natoľko obklopili, že iba málokto si vie predstaviť situáciu, ktorá nastane potom, ako karanténa skončí. Avšak ideálna situácia to určite nebude.
Aj napriek tomu, že vlády a centrálne banky sa snažia ako to len ide, zdá sa, že odvrátiť krízu bude nemožné. Ľudia sú totižto nútení predávať takmer všetko, čo môžu od akcii cez dlhopisy až po komodity. Pokiaľ nedostanú špeciálne stimuly a úľavy, je možné, že už budúci mesiac nastane v nejednej domácnosti problém s prežitím. Aj preto sa vlády zamýšľajú nad možnosťami ako helicopter money alebo daňové úľavy. Avšak väčšina z týchto praktík ešte nebola v reálnom svete skúšaná na globálnej škále (ako tomu hrozí v tomto prípade).
A práve tam nastáva jeden z veľkých problémov. Ako efektívne a najmä správne doručiť peniaze ľuďom? Navyše, ako ich „prinútiť“ míňať peniaze tak, aby bola ekonomika znovu čo najrýchlejšie a čo najefektívnejšie naštartovaná? Ktoré spoločnosti treba bailoutnuť a podporiť ako prvé a naopak, ktoré nepodporiť vôbec? Toto je iba zopár otázok, ktoré majú teraz pred sebou bankári, ekonómovia a politici. No a práve preto, že takémuto komplexnému problému ešte nikdy doteraz nečelili sa dá očakávať, že aj to najlepšie riešenie (ktoré nie je vôbec jasné pri tejto situácii), nemusí krízu zastaviť.
Už teraz je jasné, že letecké spoločnosti, rovnako ako aj rôzne prepravné spoločnosti alebo spoločnosti prevádzkujúce výletné plavby sú prvé „na odstrel.“ Kríza ich zasiahla takmer expresne rýchlo a preto je veľká šanca, že práve tieto spoločnosti budú požadovať bailouty ako prvé. Rovnako sa však očakáva, že reštaurácie a malé rodinné biznisy budú musieť spraviť rovnaký krok. Zoznam spoločností, ktoré budú postupne žiadať o úľavy a podporu sa bude určite rýchlo navyšovať.
Dá sa táto situácia riešiť extrémnym tlačením peňazí, pre ktoré sa rozhodla Amerika? Až 6 biliónov dolárov sa dostane do obehu v najbližších týždňoch a majú jasným spôsobom ukázať, že FED sa nebojí vytasiť ani tie najväčšie zbrane v boji proti kríze. Avšak čo s infláciou. O tú sa teraz akoby nikto vôbec nestará.
Nech už sa vlády a centrálne banky rozhodnú o pomoc akokoľvek, je jasné že celý tento proces bude úplne nový, extrémne náročný a pravdepodobne aj drahý. Navyše, kedže ide o prvú takúto situáciu svojho druhu, nikto nevie, či bude snaha centrálnych bánk efektívna. Samozrejme, že to bude závisieť najmä od toho, ako rýchlo sa podarí zastaviť šírenie koronavírusu, vyliečiť ľudí, ktorí boli nakazení a takisto aj odvolať karanténu. Až potom sa reálne uvidí, aké veľké škody nielen na ľudských životoch, ale takisto aj na finančnom sektore koronavírus zanechal. Dovtedy však stále platí, že treba dodržiavať karanténu, social distancing a dbať o zdravie seba a svojich blízkych.
Zdroj: https://www.marketwatch.com[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]