0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Credit Suisse v obrovských problémoch. Črtá sa Lehman Brothers 2.0?

Akcie Credit Suisse sa zotavili zo svojich strát a ukončili pondelkovú obchodnú seansu s poklesom okolo 1 % po veľkom raste trhu. Akcie klesli až o 10 % na začiatku obchodovania. Stalo sa tak po tom, čo Financial Times informovali, že vedúci pracovníci švajčiarskej banky rokujú s jej hlavnými investormi, aby ich ubezpečili v čase rastúcich obáv o finančné zdravie veriteľa.

Credit Suisse

Credit Suisse dopláca na veľa škandálov z posledných rokov a len počas tohtoročného roku stratila 60 percent svojej hodnoty. Dnes ráno sa akcie banky obchodovali za 3,52 švýcarského franku, pred rokom za cenu okolo desiatich frankov. Pred finančnou krízou v roku 2007 stáli akcie zhruba 90 frankov.

Prečítajte si tiež: 27/09/22 Robinhood uvádza USDC ako prvý Stablecoin na obchodnej platforme

Nový generálny riaditeľ Credit Suisse Ulrich Körner – nastúpil koncom júla. ktuálne už však musí riešiť veľký požiar o ktorom sa hovorí aj ako o Lehman Brother 2.0.

Körner varoval pred prílišným upnutím na momentálnu cenu a ich medzidenný pohyb na burzách. Hovoril o solídnom kapitálovom zabezpečení a likvidite, zároveň ale ohlásil reštrukturalizáciu. Kvôli nej by mohlo prísť o miesto až päť tisíc zamestnancov a navyše bude podľa odhadov analytikov potrebovať niekoľko miliárd dolárov. Plán reštrukturalizácie chce banka oznámiť 27. októbra.

Problémy banky

Jeden vedúci pracovník zapojený do rozhovorov pre publikáciu uviedol, že tímy v banke sa cez víkend aktívne zapájali do jej hlavných klientov a protistrán a dodal, že od najlepších investorov dostávali „podporné správy“.

Akcie ukončili obchodnú seansu s poklesom okolo 1 %.

V pondelkovom vyhlásení pre CNBC banka uviedla, že po zverejnení výsledkov za tretí štvrťrok, ktoré je naplánované na 27. októbra, poskytne aktualizácie svojej stratégie.

"Dovtedy by bolo predčasné komentovať akékoľvek potenciálne výsledky," uviedol.

Prečítajte si tiež: Aké sú rozdiely medzi kryptomenami a tokenmi?

Spready bankových swapov na úverové zlyhanie, ktoré poskytujú investorom ochranu pred finančnými rizikami, ako je zlyhanie, v piatok prudko vzrástli. Nasledovali správy, že švajčiarsky veriteľ sa snaží získať kapitál, s odvolaním sa na správu svojho generálneho riaditeľa Ulricha Koernera.

Zdroj: cnbc.com

Akcie Credit Suisse

Akcie medziročne klesli o 60 %. To je bankový sektor naozaj veľa.

„Verím, že si nemýlite náš každodenný vývoj cien akcií so silnou kapitálovou základňou a pozíciou likvidity banky,“ uviedol generálny riaditeľ v samostatnom oznámení zamestnancov, ktoré získala CNBC.

Banka pre agentúru Reuters uviedla, že je v procese revízie stratégie, ktorá zahŕňa potenciálne odpredaje a predaj aktív. Credit Suisse tiež rokuje s investormi o zvýšení kapitálu s ohľadom na rôzne scenáre, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na ľudí oboznámených s touto záležitosťou. To zahŕňa možnosť, že banka môže „do veľkej miery“ opustiť americký trh.

Najnovšie správy od Credit Suisse signalizujú „ťažké obdobie“, ale mohlo by to viesť k zmene smerovania Federálneho rezervného systému USA. Povedal v pondelok John Vail, hlavný globálny stratég spoločnosti Nikko Asset Management, v relácii „Squawk Box Asia“ CNBC.

„Striebrom na konci tohto obdobia je skutočnosť, že centrálne banky pravdepodobne začnú nejaký čas poľavovať, keďže inflácia klesá a finančné podmienky sa dramaticky zhoršujú." Povedal Vail. "Nemyslím si, že je to koniec sveta."

„Máme problém vidieť niečo systémové,“ uviedli analytici Citi v správe o možnom „dopade nákazy“ na banky v USA „veľkou európskou bankou“. Analytici Credit Suisse neuviedli.

"Chápeme povahu obáv, ale súčasná situácia je vo dne v noci od roku 2007, keďže súvahy sú zásadne odlišné, pokiaľ ide o kapitál a likviditu." Uvádza sa v správe s odkazom na finančnú krízu, ktorá sa rozpútala v roku 2007.

"Veríme, že akcie amerických bánk sú tu veľmi atraktívne," uvádza sa v správe.

Zdroje: https://www.cnbc.com/world/?region=world, https://www.bbc.com/, https://www.penize.cz/

Mohlo by ťa zaujímať

cart