čo su kryptomeny

Kryptomena je typ digitálnej meny či elektronických peňazí, čo je novodobý druh meny/peňazí. Podľa vyjadrenia Generálneho finančného riaditeľstva sa však nejedná o menu, ale o nehmotnú hnuteľnú vec. Tieto peniaze sú tvorené elektronicky. Kryptomena sa opiera o asymetrickú kryptografiu, tj. šifrovanie, pre naväzovanie digitálnych podpisov jednotlivých prevodov, peer-to-peer siete a decentralizácie. Ich najstarším, najznámejším a zároveň najrozšírenejším zástupcom je Bitcoin.

Čo sú kryptomeny?

Kryptomeny sú názov pre digitálnu menu a známe sú tým, že majú alebo vyvíjajú svoj vlastný blockchain.

Medzi najznámejšie kryptomeny patrí: Bitcoin, Ethereum, BNB coin, Cardano, Solana, Polkadot, Polygón, Tron, Avalanche, Litecoin, Cosmos, Monero.

co su kryptomeny

Na kryptomeny sa pozeráme prevažne dvomi spôsobmi:

  • Ako na peniaze, za ktoré si niečo môžeme kúpiť
  • Ako na komoditu, ktorú môžeme vnímať ako investíciu

Čo by ste na začiatok o kryptomenách potrebovali vedieť?

  1. Cesta k Bitcoinu

Ako sme sa dopracovali až ku kryptomenám? Sú kryptomeny pyramídová hra? Ako fungujú? Akú majú hodnotu. odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac som zhrnul v Youtube sérii : ,,Cesta k Bitcoinu.“

2. Kde kúpim Bitcoin a iné kryptomeny?

Ak vás Bitcoin a kryptomeny zaujali, tak vás bude určite zaujímať, kde a ako si ich môžete nakúpiť. Dávam vám tu návod na overenú krypto burzu Bybit, ktorú aj my osobne využívame. Recenziu na Bybit si môžete pozrieť v tomto článku. 

Video návod na burzu Bybit.

Chcem sa registrovať na Bybit a mať zľavu -10% na poplatky

3. Existuje nejaký zoznam kryptomien?

Ako budem mať prehľad o kryptomenách? Aké vlastne existujú? Ako fungujú? kde ich kúpim a ako sa o nich dozviem viac. Ak sa bavíme o kryptomenách, tak jednoznačne odporúčam navštíviť stránku Coinmarketcap. Práve na tejto stránke nájdete zoznam všetkých obchodovaných kryptomien a rovnako tu nájdete aj popis danej kryptomeny jej sociálne siete či whitepaper.

4. Čo ďalej?

Ak vás kryptomeny na toľko zaujali, že by ste radi ostali v obraze a sledovali novinky zo sveta kryptomien, tradingu, cien, NFT či metaverse, tak sa pridajte SEM.