0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Čo nakupoval a predával Warren Buffett v posledných mesiacoch?

Vďaka americkej legislatíve, ktorá nariaďuje veľkým fondom pravidelne zverejňovať zmeny vo svojich portfóliách, sme minulý týždeň mali znova možnosť nahliadnuť do portfólia Warrena Buffetta a jeho spoločnosti Berkshire Hathaway. Aké nákupy a predaje uskutočnila táto investičná legenda tentoraz? V tomto článku prinášame súhrn toho najzaujímavejšieho. Detailný rozbor celého portfólia potom analytik XTB Tomáš Vranka vytvoril vo svojom aktuálnom videu.

V prípade nákupov boli posledné mesiace pomerne nezaujímavé, pretože Berkshire Hathaway nevykonal de facto žiadne väčšie zmeny v portfóliu. Spoločnosť síce nakupovala akcie, ale vo veľmi obmedzenej miere. Firma nakúpila akcie spoločnosti Liberty Media Corp alebo Sirius XM. Obe spoločnosti podnikajú v oblasti médií. Ďalším nákupom bol nákup malého podielu v spoločnosti Atlanta Braves Holdings, ktorá zase nepriamo vlastní baseballový klub Atlanta Braves. Všetky tri transakcie však boli na pomery Berkshire malé a dohromady predstavujú iba desatinu percenta celkového investičného portfólia firmy.

Zaujímavejšie však boli predaje akcií. Tu firma znížila svoje podiely v spoločnosti Amazon, ktorá je jedným z najväčších svetových maloobchodníkov a najväčším poskytovateľom cloudových služieb. Berkshire tiež zredukovala svoj podiel v producentovi ropy Chevron, ktorého akcie postupne predávala už dlhšiu dobu. Zaujímavý je aj predaj časti akcií výrobcu počítačov a tlačiarní HP. Vo väčšine prípadov však išlo o relatívne malé redukcie pozícií.

V uplynulom štvrťroku však Berkshire úplne odpredala zostávajúce akcie niekoľkých spoločností. Môžeme spomenúť herného vydavateľa Activision Blizzard, ktorého pred časom kúpil Microsoft. Microsoft svoj zámer kúpiť túto spoločnosť oznámil už pred dlhšou dobou a Buffett a jeho partneri špekulovali, že táto akvizícia prejde cez regulačné úrady a oni získajú prémiu – rozdiel medzi súčasnou cenou a konečnou cenou odkúpenia. Firma sa tiež úplne zbavila svojich podielov v americkej automobilke General Motors. Medzi ďalšie známe spoločnosti patrí Johnson & Johnson, najväčšia svetová farmaceutická spoločnosť, Mondelez, výrobca potravín, a Procter & Gamble, výrobca spotrebného tovaru. Všetky tieto spoločnosti na prvý pohľad svojimi charakteristikami spĺňajú to, čo Buffett na trhu hľadá už desiatky rokov – stabilné, predvídateľné podniky, ktoré prinášajú stály príjem. Tentokrát sa však on alebo jeho ľudia rozhodli týchto firiem kompletne zbaviť. Treba však povedať, že ani v tomto prípade nešlo o žiadne extra veľké transakcie.

Zmeny v portfóliu Berkshire boli teda v uplynulom štvrťroku skôr kozmetické a žiadneho veľkého prekvapenia sme sa nedočkali. V stredu sa však na internete začala šíriť informácia, že Berkshire požiadala americké úrady o možnosť utajenia jednej transakcie. V minulosti spoločnosti niekedy žiadali o podobné opatrenie, ak plánovali nakúpiť viac akcií spoločností a obávali sa, že by zverejnenie mena spoločnosti mohlo zvýšiť ceny akcií. Stále je ale možné, že sa informácia nakoniec nepotvrdí alebo že sa nebude jednať o významnú transakciu.

Ak sa pozrieme na súčasné portfólio spoločnosti Berkshire Hathaway, zistíme, že mu stále dominuje spoločnosť Apple s 50% podielom a hodnotou cez 150 miliárd USD. Druhá je Bank of America s 9% podielom a hodnotou 28 miliárd USD, tretia American Express so 7,2% podielom a hodnotou 23 miliárd USD, štvrtá Coca-Cola so 7,2% podielom a hodnotou 22,4 miliardy USD a päť najväčších pozícií uzatvára Chevron s 5,9% podielom a hodnotou pozície 18,6 miliardy USD.

Viac informácií o aktuálnom zložení portfólia Warrena Buffetta nájdete v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=K0KVpI2f3H0 

Pokiaľ sa zaujímate o investičné témy, už túto sobotu 25. 11. od 13:00 prebehne ďalší ročník Online investičnej konferencie XTB, kde sa bude podrobne riešiť výhľad jednotlivých sektorov a firiem, AI, geopolitický dopad nedávnych konfliktov na trhy a mnoho ďalšieho.

Detailné informácie o konferencii i možnosť prihlásenia nájdete tu:

https://sk.xtb.com/online-investicna-konferencia-2023

DISCLAIMER:
Tento článok má edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo. Je dôležité poradiť sa s daňovým poradcom alebo odborníkom predtým, ako urobíte akékoľvek rozhodnutie týkajúce sa vašich daní.

 

Mohlo by ťa zaujímať

cart