0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Centrálna banka Litvy vydala vlastnú CBDC

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Centrálne banky pobaltských štátov sú jedny z najaktívnejších čo sa týka vývoja vlastných digitálnych mien (CBDC – central bank digital currency). Estónsko, Lotyšsko a Litva sú veľmi aktívne vo vývoji vlastných digitálnych mien, rovnako ako v implementovaní blockchainu do svojej infraštruktúry. Centrálna banka Litvy (The Bank of Lithuania) je však prvou centrálnou bankou vôbec, ktorá vydala vlastnú digitálnu menu. Nejde však o takú CBDC, akú by ste mohli očakávať.

Kryptomena pre všetkých numizmatikov

Centrálna banka Litvy vydala vlastnú digitálnu mincu založená na blockchaine, ktorá je určená pre numizmatikov a zberateľov. Toto gesto má byť spôsobom, akým sa daná banka rozhodla osláviť špeciálnu udalosť v histórii Litvy (Act of Independence of 1918). Rovnako je však cieľ tejto „kryptomeny pre zberateľov“ pomerne jasný. Podľa ich oficiálneho vyjadrenia má ísť o prepojenie medzi klasickými numizmatikmi a rýchlo vyvíjajúcimi sa finančnými technológiami.

Nový LBCOIN je tak prepojením medzi štátnym symbolom, ale rovnako aj signálom centrálnej banky, že Litva má v pláne byť medzi prvými krajinami, ktoré chcú implementovať vlastnú CBDC. Centrálna banka Litvy sa tak snaží byť medzi tými, ktoré budú viesť inováciu vo svete financií a platieb.

Prečítajte si tiež: Čo znamená vo svete kryptomien coin burn alebo token burn?

„Digitálne meny sú neodvrátiteľné“

Spojenie slov, ktoré sa v kryptomenovom svete stali akousi pomyselnou frázou. „Digitálne meny sú neodvrátiteľné.“ Stále viac a viac analytikov, ekonómov alebo bankárov túto frázu používa, pretože digitálne meny (v tomto prípade myslené najmä ako CBDC) podľa nich môžu zmeniť svet. Jedným z nich je napríklad aj bankár Marius Jurgilas, člen Centrálnej bank Litvy, ktorý si rovnako myslí napríklad nasledovné:

„Digitálne peniaze sú neodvrátiteľné v digitálnej ekonómii. Dnes LBCOIN umožňuje ľuďom v Litve a po celom svete otestovať nové technológie v bezpečnom prostredí. Prejsť si rôznymi bezpečnostnými krokmi, vytvoriť e-peňaženky, meniť digitálne tokeny s inými zberateľmi alebo presúvať ich prostredníctvom verejnej NEM siete.“

Rovnako sa Jurgilas vyjadril, že spustenie vlastnej digitálnej meny umožní Centrálnej banke Litvy vyzbierať množstvo informácii o tom, ako sa budú ľudia ku CBDC správať. Ako ju budú vnímať, používať alebo sa o nej vzdelávať. Samozrejme, že ide iba o kolektorskú verziu, avšak aj tá vie napomôcť s množstvom užitočných dát. Tie následne daná banka bude môcť využiť a oficiálnu CBDC prispôsobiť tak, ako to bude situácia vyžadovať. Z pohľadu Centrálnej banky Litvy tak ide o veľmi múdry ťah, ktorý jej môže pomôcť do budúcnosti.

Zdroj: https://cointelegraph.com/

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart