0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Cena bitcoinu deň čo deň rastie, dno je možno dávno za nami

Cena bitcoinu od začiatku roka enormne stúpla a tak mnohí investori veria, že bitcoin už v tomto bear markete našiel svoje dno. Po uverejnení posledných výsledkov miery inflácie v USA na trhu prevláda býčia nálada. Ani veľmi znepokojivé správy o bankrote Genesis nestlačili cenu dole a to poukazuje na mimoriadne pozitívny sentiment.

Bitcoin aktuálne ovplyvňuje niekoľko faktorov

  • Pozitívne údaje o CPI
  • Dôvera investorov v zmiernenie prísnej reštriktívnej politiky FEDu
  • Oslabenie indexu DXY

Výsledky inflácie a očakávania investorov

Správa CPI je hlavnou príčinou toho, prečo trhy takto prudko rastú. Medziročný rast inflácie v Spojených štátoch sa v decembri 2022 spomalil na 6,5 %,  v novembri to bolo 7,1 %. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v USA v decembri klesli o 0,1 %. Inflácia sa tak v USA zmierňuje už šiesty mesiac po sebe. Najprudší pokles zaznamenali ceny benzínu, výrazne klesli aj ceny nových a ojazdených áut. No na druhej strane treba zdôrazniť, že náklady na potraviny a služby zostali naďalej vysoké.

Výsledky správy o úrovni inflácie v USA priviedli kryptomenových investorov k presvedčeniu, že FED by mohol v priebehu roka 2023 zvyšovať úrokové sadzby miernejšie. Decembrové navýšenie úrokových sadzieb o 50 bázických bodov prinieslo na trh potrebnú úľavu, keďže mu predchádzalo opakované agresívne navyšovanie o 75 bázickych bodov. Posledné výsledky CPI dokazujú, že stratégia tvrdej reštriktívnej politiky FEDu funguje dobre a preto trh očakáva, že na najbližšom zasadnutí FOMC 1. februára budú úroky navýšené už len o 0,25 %. Guvernér Federálneho rezervného systému Christopher Waller sa vo svojom prejave 20. januára vyjadril: "Na základe údajov, ktoré máme k dispozícii v tejto chvíli, sa zdá, že sú pred nami malé turbulencie, takže momentálne uprednostňujem na ďalšom stretnutí FOMC koncom tohto mesiaca, zvýšiť úrokové sadzby o 25 bázických bodov."

inflacia usa graf

Inflácia v USA, zdroj: Statista.com

Čo nám hovorí index amerického dolára

Ochladzovanie amerického dolára je taktiež pozitívnym znakom pre ďalší priaznivý vývoj ceny bitcoinu. Keď index amerického dolára DXY klesá, vtedy je sentiment pre investovanie do iných aktív pozitívny. S&P 500 nám ukazuje všeobecný prehľad o stave na finančných trhoch. V súčasnosti s ním bitcoin koreluje a na grafoch je vidieť prevahu býkov.

DXY chart

Index amrického dolára (DXY) zdroj: TraidingView

Ak by sa teda uvoľnilo prudké zvyšovanie úrokov, ekonomika by sa mohla nadýchnuť. Bitcoin spolu s akciovými trhmi by mohol ďalej pokračovať vo svojej ceste nahor. V poslednom období sme však boli svedkami toho, aký je kryptopriemysel rizikový. Pád FTX, bankrot Genesis, vznikajúca kryptolegislatíva... Existujú rôzne faktory, ktoré by túto rally mohli zabrzdiť ale investori ich predvídať nevedia.

Prečítajte si tiež: Týchto 5 vecí naznačuje altcoinovú bear market rally

BYBIT banner

Máme už dno za sebou?

Sentiment na trhu je aktuálne veľmi pozitívny. Trhoví analytici sa domnievajú, že odraz ceny BTC by mohol znamenať dno trhu. Podľa nezávislého trhového analytika na Twitteri známeho ako HornHairs zostáva časový ramec cesty bitcoinu z jeho dna na vrchol a časový rámec z vrcholu na dno, vždy rovnaký od roku 2015. Je to úroveň 152 týždňov stúpania a 52 týždňov pádu. To by presne sedelo na aktuálne dno ceny bitcoinu.

Napriek všetkým pozitívnym ukazovateľom netreba zabúdať na to, že cieľ FEDu je inflácia na úrovni 2%. Aj keď dnes vidíme výraznejši pokles inflácie v porovnaní s rekordnou úrovňou 9,1%, ktorá bola v júny 2022, tak cieľová úroveň je stále veľmi ďaleko na to, aby sme mohli na bear market definitívne zabudnúť.

Zdroj: https://cointelegraph.com

Mohlo by ťa zaujímať

cart