[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Dnes máme pred sebou posledný fundamentálny článok o veľmi podstatnom sektore z finančného priemyslu a tým je CBDC. Digitálne meny centrálnych bánk sú jeden z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich sektorov z FinTech sektoru, pričom ako sme si ukázali minulý týždeň, tak na ňom pracujú banky po celom svete. Dnes sa ale pozrieme na to, ako vyzerá vývoj CBDC, ktorá by sa nás na Slovensku mohla dotknúť najviac. Ide o digitálne euro.
Digitálne euro bude z pochopiteľných mať pod palcom najväčšia centrálna banka v Európe, Európska centrálna banka (ECB). Podľa vyjadrení zo strany ECB, ktorých je na túto tému menej ako v podaní People´s Bank of China (Čínskej centrálnej banky) alebo zo strany Federal Reserve (centrálna banka USA), sa na digitálnom eure už istý čas pracuje. Z tohto pohľadu sa samotná situácia ohľadom digitálneho eura môže určite vyvíjať lepšie, keďže verejnosť zatiaľ vôbec nie je tak informovaná, ako by mohla (alebo skorej mala) byť.
Prečítajte si tiež: Ako rozoznať investičný podvod
Práve z toho dôvodu je informácii priamo o tom, aké presne by malo byť digitálne euro, pomerne málo. Jedna z najdôležitejších informácii o tomto projekte, ktorá je zatiaľ zverejnená je tá, že sa digitálne euro má využívať ako retail CBDC, ktorú sme opísali v prvom článku o CBDC. V jednoduchosti povedané, táto retail CBDC by mala slúžiť najmä pre verejnosť a malé každodenné transakcie.
ECB mať v porovnaní s inými centrálnymi bankami jeden významným problém. Tým je fakt, že ECB nie je centrálnou bankou štátu, ale celej Eurozóny, kde sa nachádza množstvo štátov s rozdielnymi politikami, monetárnymi politikami, centrálnymi bankami a podobne. Oproti konkurenčným CBDC tak môže mať ECB problémy aj s tým, ako štáty príjmu túto digitálnu menu. Aspoň tak by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Za posledných pár mesiacov sa však ukázalo, že vôľa z mnohých európskych štátov tam je. A to pomerne veľká.
Jedným z najaktívnejších štátov je napríklad Taliansko. ABI (The Italian Banking Association – Talianská banková asociácia) sa iba pred nedávnom ponúkla ECB k tomu, aby jej pomohla priamo s testovaním digitálneho eura. Ide pomerne o veľký krok, keďže ABI je zložená z 700 bánk vrámci Talianska a tie by vedeli otestovať infraštruktúru po celej krajine. Podľa tejto bankovej asociácie sú CBDC kľúčom k budúcnosti bankového sektora a tak sa ABI snaží pomôcť vo vývoji digitálneho eura, ktoré by malo byť používané vrámci Starého kontinentu.
Taliansko však ani zďaleka nie je zďaleka jediným štátom, ktorý sa stará o vývoj a pomoc s digitálnym eurom. Vo Francúzsku sa napríklad už podarilo prvýkrát oficiálne otestovať digitálne euro (jeho pilotné testy) v Banque de France. Okrem toho sa ale naplno pracuje na vývoji digitálneho eura aj v Holandsku alebo Nemecku. Vrámci všetkých týchto krajín je veľká podpora pre tento projekt a jeho budúci úspech.
Zaujímavé je napríklad to, že vrámci Európy nejde o jedinú CBDC, ktorá sa môže vrámci tohto územia používať. Určite však pôjde o tú najrozšírenejšiu (ak dôjde ku jej spusteniu). Na svojich digitálnych menách pracujú aj centrálne banky ako napríklad Riksbank (Švédska centrálna banka), ktorá pracuje už dlhší čas na vývoji e-Krony. Rovnako po svojom si ide aj Švajčiarsko, ktorého Swiss Bank sa však na túto tému veľa nevyjadruje. Rovnako sa o vlastnú CBDC pokúša aj Bank of England, centrálna banka Veľkej Británie. Tá pracuje na digitálnej libre, ktorá však je zatiaľ iba v teoretickej rovine.
Vývoj CBDC samozrejme budeme pozorne sledovať aj naďalej. Ide pomerne o vzrušujúci sektor, ktorý sa v budúcnosti môže dotknúť každého z nás. Práve preto vám prinášame aj linky na všetky články o tejto téme nižšie. Pokiaľ sa vám táto séria článkov o CBDC páčila a chceli by ste sa dozvedieť viac o iných typoch digitálnych mien alebo kryptomien, neváhajte sa o svoje návrhy podeliť nižšie v komentároch alebo na Facebooku.
Čo sú CBDC a ako môžu fungovať?
Ktoré štáty pracujú na vlastných CBDC?
Zdroje: https://www.positivemoney.eu/, https://www.coindesk.com/, https://cointelegraph.com/, https://bravenewcoin.com/
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber