0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Bitcoin mining: Ako ťažiť Bitcoin?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Ako ťažiť Bitcoin? Každý pravdepodobne pozná, ako sa ťaží zlato. Pri ťažbe zlata musíme vydať určité množstvo práce na získanie surovín, ktoré majú v očiach ľudí hodnotu. Bitcoin sa v tomto ohľade príliš neodlišuje, až na to, že ide o plne digitálny zdroj, takže ťažobný proces prebieha vo virtuálnom svete.

Čo je ťažba Bitcoinu?

Ťažba bitcoinov nie je ničím iným, ako potvrdzovaním správnosti transakcií v Bitcoinovej sieti. Aby užívatelia nemohli podvádzať a posielať si viac bitcoinov ako vlastnia, musí ich niekto kontrolovať. V bankovom svete túto úlohu zastávajú banky, no v decentralizovanej sieti si to musia užívatelia kontrolovať sami.

Význam ťaženia spočíva v už spomínanom schvaľovaní realizovaných transakcií. Všetky tieto transakcie sú schválené a potvrdené minermi (baníkmi), ktorí sa starajú, aby sieť Bitcoinu bola bezpečná a stabilná.

Pre potvrdenie transakcie musia mineri vyriešiť zložité matematické úlohy. Na ich vyriešenie využívajú výkonný výpočtový hardware. Potvrdené transakcie spájajú do nového bloku, ktorý sa ukladá do reťazca a nazýva sa blockchain. Je to takzvaná digitálna účtovná kniha, v ktorej je zaznamenaná každá realizovaná transakcia.

Každý nový blok obsahuje určitý počet nových bitcoinov. Tie získajú mineri, ktorí ako prví vyriešia kryptografické úlohy a potvrdia nový blok. Odmena za nový blok sa každé 4 roky znižuje o polovicu a počet nových bitcoinov sa neustále znižuje. Celkový počet vyťažených minci sa zastaví na hodnote 21 000 000.

Celý návrh Bitcoinu počíta s tým, že väčšina užívateľov bude poctivá, preto je vždy potrebné, aby viac ako 50% užívateľov súhlasilo s odoslanou transakciou. Pokiaľ by útočník chcel do siete poslať fiktívnu transakciu, musel by získať viac ako 50% výpočtového výkonu siete, aby mohol takúto transakciu potvrdiť. Výkon súčasnej siete je však tak veľký, že takýto útok je veľmi nepravdepodobný.

Prečítajte si aj : Ako kúpim alebo získam Bitcoin?

Náročnosť ťažby

Aby nové bloky mohli vznikať približne po 10 minútach, je potrebné sledovať výkon celej Bitcoinovej siete. Pokiaľ sa výkon siete zdvojnásobí, rýchlosť nájdenia bloku by sa taktiež zvýšila. Sieť sama túto problematiku rieši zvyšovaním alebo znižovaním náročnosti nájdenia nového hashu nad novým blokom. Nasledujúci graf zobrazuje vývoj náročnosti ťažby.

Znižovanie emisie nových bitcoinov

Bitcoin je navrhnutý tak, aby postupne znižoval počet nových mincí, ktoré do systému pribúdajú. V roku 2009, kedy sa Bitcoinová sieť spúšťala, vznikalo každých 10 minút 50 nových Bitcoinov. Po 4 rokoch sa toto číslo znížilo na polovicu a od roku 2012 do roku 2016 vznikalo každých 10 minút 25 nových Bitcoinov. Od roku 2016 sa sieť zväčšuje iba o 12,5 Bitcoinov za 10 minút a za ďalšie 4 roky sa toto množstvo opäť zníži na polovicu. Následne znižovanie bude trvať až do roku 2140, kedy už nebude čo deliť. Drvivá väčšina bude však vyťažená už v roku 2030. Nasledujúci graf zobrazuje, koľko bude vyťažených Bitcoinov v jednotlivých rokoch.

Ťažobný hardware

Procesor - pôvodný návrh Bitcoinu počítal s tým, že schvaľovať transakcie bude môcť ktokoľvek na svojom domácom počítači. Na výpočet sa používa SHA-256, ktorý jednotlivé transakcie zahashuje. Tým, že užívatelia poskytovali svoj osobný počítač Bitcoinu, bola zároveň vyriešená otázka jeho distribúcie medzi ďalších užívateľov. Užívatelia, ktorí takto ťažili, dostávali ako odmenu nie len poplatky za jednotlivé transakcie, ale aj za emisiu nových bitcoinov, ktoré pribúdali do siete. Nové bitcoiny sú pridelené užívateľovi, ktorý ako prvý vypočíta požadovaný hash. Preto bolo veľmi dôležité mať dostatočne výkonný počítač, aby bola pravdepodobnosť prvenstva čo najvyššia. Zanedlho sa však prišlo na to, že grafické karty svojou architektúrou dokázali jednotlivé hashe vypočítať mnohonásobne rýchlejšie ako procesor. Preto je tento spôsob dnes už neefektívny.

Ťažiť môžete aj s Trader2.0 - Pozri TU.

Grafické karty - na výpočet hashov sa najprv najviac hodili grafické karty od AMD. Ostatní výrobcovia, ako napríklad nVidia, nemali pri výpočte taký výkon, vzhľadom na používanie inej architektúry. Na kartách sa ťažilo pomerne dlho, kým ich nahradili o niečo výkonnejšie obvody FPGA, ktoré však rýchlo nahradil ASIC, čo je špecializovaný hardware pre ťažbu.
ASIC (application-specific integrated circuit chips) - ide o procesory, ktoré sú presne navrhnuté tak, aby mali čo najvyšší výkon a čo najnižšiu spotrebu pri výpočte SHA-256 algoritmov, ktorými je Bitcoin hashovaný. Na nasledujúcom obrázku môžte vidieť príklad takéhoto zriadenia.

Software na ťažbu Bitcoinu

Softwarov na ťažbu bitcoinov je veľké množstvo, preto odporúčame nájsť si pool, v ktorom budete ťažiť. Podľa toho sa dozviete, aký software použiť a ako ho nakonfigurovať. Najčastejšie používané však sú: MinePeon, EasyMiner, BFGMiner alebo CGMiner

Bitcoin na kryptovanie používa SHA-256. Tento spôsob však nie je jediný, keďže vzniklo množstvo alternatív:
SHA-256 - tento spôsob kryptovania používa Bitcoin, Peercoin a niekoľko ďalších mien. Tieto meny je možné jednoducho ťažiť na všetkých ASIC zariadeniach.
Scrypt - So Scryptom prišla mena Litecoin, ktorá chcela vrátiť ťažbu späť na počítače. Využívala pre výpočet hashu pamäť, čo malo skomplikovať výrobu špeciálneho HW. Vydržalo to však iba 2 roky, po ktorých bol aj pre tento spôsob počítania vynájdený upravený ASIC. Využíva ho množstvo mien, ako napríklad aj Dogecoin.
NeoScrypt - s týmto typom prišla mena Vertcoin. Rieši problém s ASIC zariadeniami tak, že mení pamäť požadovanú na výpočet. Preto nie je možné pre tento typ vytvoriť špeciálny HW a je nutné ho ťažiť na grafických kartách.
X11 - tento typ je podobný NeoScryptu, no je „šetrnejší“ ku grafickým kartám, ktoré až tak nezahrieva a príliš neničí.
X13, Keccak, Quark, Groestl, Blake-256, Lyra2REv2, CryproNight, EtHash - ďalšie a ďalšie spôsoby kryptovania.

Ako ťažiť Bitcoin?

Ťažiť Bitcoin môžete 3 spôsobmi:
•  svojím hardwarom ako jednotlivec
•  svojím hardwarom zoskúpený v skupine ďalších minerov – mining pool
•  zakúpením alebo prenajatím časti výkonu z ťažobného hardwaru mining spoločnosti – cloud mining

Ťažba Bitcoinu vlastným hardwarom

Pri tomto spôsobe ťažby potrebujete:
•  vlastniť výkonný hardware – procesor, grafická karta alebo ASIC čipy
•  nainštalovať softvér na ťažbu – najpoužívanejšie a už spomínané sú CGminer, EasyMiner a BFGminer
•  vytvoriť si Bitcoinovú peňaženku.

Bitcoinová peňaženka sa vždy skladá z dvoch častí. Prvá časť je verejný kľúč peňaženky (nazývaný aj verejná adresa), ktorý možno zdieľať s ostatnými. Druhá časť je súkromný kľúč, ktorý nesmie byť nikdy verejne odhalený.

Krypto peňaženky sú rozdelené do 2 základných kategórií:
•  Horúce peňaženky (hot wallet) – sú stále pripojené k internetu,
•  Studené peňaženky (cold wallet) – nie sú pripojené k internetu
a 4 základné podkategórie:
•  Hardvérové peňaženky
•  Papierové peňaženky
•  Online peňaženky
•  Softvérové peňaženky

Ťažiť môžete aj s Trader2.0 - Pozri TU.

Mining pool

Pri ťažbe Bitcoinu v mining poole potrebujete:
•  hardware pre ťažbu Bitcoinu
•  pripojiť sa do mining poolu
•  vytvoriť si Bitcoinovú peňaženku

Mining pool je miesto, v ktorom sa mineri spájajú do skupín. Združuje sa tu ich výpočtový výkon a zvyšuje sa tak šanca, že daný pool vyťaží daný blok ako prvý. V mining poole si mineri svoju odmenu z potvrdeného bloku rozdelia podľa výkonu, ktorý v poole vlastnia.

Jeden z prvých, ktoré vznikli je Slushpool, ktorý vytvoril český programátor Marek Palatinus v decembri 2010.

Ťaženie bitcoinov v pooloch je efektívnejšie ako ťažba jednotlivca. Niektorí si ale stále kládli otázku ako ťažiť ešte efektívnejšie a jednoduchšie. Tu vznikla možnosť ťaženia v cloud miningu.

Cloud mining

Pri cloud miningu potrebujete:
•  vytvorte si účet v cloud mining spoločnosti (Hashflare, Minergate, CCG…)
•  zakúpiť si cloud mining kontrakt
•  vytvoriť si Bitcoinovú peňaženku

Pri tomto spôsobe ťažby si nemusíte kupovať vlastný výkonný hardware. Existujú spoločnosti, ktoré disponujú veľkým množstvom hardwaru na ťažbu. Ten sa nachádza v obrovských halách (datacentrách), ktoré sú navrhnuté pre efektívnu ťažbu pri nízkych nákladoch.

V týchto spoločnostiach si prostredníctvom cloud mining kontraktu prenajímate výpočtový hardware, ktorý generuje určitý výkon ťaženia (hash rate). Podľa výšky prenajatého výkonu budete odmeňovaný za ťažbu nových Bitcoinov.

Zdroje: bitcoinkurz.sk, kriptomat.io, bitcoin-info.sk

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart