0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

19/10/21 Bitcoin futures ETF sú tu – čo to pre kryptomeny znamená?

Dnešná „novinka“ asi nikoho z vás neprekvapí. Skratku ETF (Exchange Traded Funds) ste asi všetci v poslednom čase videli viac ako dosť v spojení s kryptomenami. Za posledných pár dní sa o Bitcoin futures ETF toho popísalo naozaj veľa, čo bolo najmä dôsledkom špekulácii o tom, že tieto ETF by mali byť konečne schválené. A tak sa aj stalo. Čo to znamená pre Bitcoin, kryptomeny či budúcnosť týchto aktív? Na to sa pozrieme už v najbližších riadkoch.

Čo sú Bitcoin futures ETF?

Na začiatok by sa ale asi patrilo najprv pozrieť na to, čo to vlastne bolo schválené. Tým bol finančný inštrument spoločnosti ProShares, ktorý nesie názov ProShares Bitcoin Strategy ETF, ktoré by sa oficiálne mali začať obchodovať už dnes. Ide pritom ale o Bitcoin futures ETF a nie Bitcoin ETF, čo je prvý zásadný rozdiel, ktorý treba objasniť.

Bitcoin ETF, ktorý aktuálne ešte nie je schválený, hoci sa o to pokúša hneď niekoľko spoločností na čele s Grayscale Investments, by bol inštrumentom, ktorého cena by sa odvíjala od skutočnej ceny Bitcoinu. Spoločnosť prevádzkujúca takýto typ finančného inštrumentu by ale musela bitcoiny skutočne nakúpiť a mať ich vo svojom vlastníctve predtým, ako by ich predávala klientom vo forme Bitcoin ETF.

Prečítajte si tiež: Regulovaný Blockchain Paxos

Bitcoin futures ETF, teda finančný inštrument ktorý bol práve schválený spoločnostiam ProShares a takisto aj Valkyrie je taký, ktorý nesleduje cenu priamo aktíva (a tak nemusí byť nič nakúpené či vo vlastníctve spoločnosti), ale sleduje iba cenu futures trhu na dané aktívum. Podľa mnohých sú futures ETF menej riskantné práve kvôli tomu, že nemusí dochádzať ku nejakej „starostlivosti“ o dané coiny či v klasickom prípade o akcie, avšak z pohľadu kryptomenového sveta sa od futures ETF príliš veľa neočakáva. Prečo je tomu tak?

Pretože pri futures ETF sa neočakáva extrémny prílev kapitálu do kryptomien. Takýto finančný inštrument toho v podstate vôbec nezmení tak veľa, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. To ale určite neznamená, že ide o zanedbateľnú novinku. To určite nie. Avšak ľudia, ktorí túto správu porovnávajú s príchodom ETF na zlato asi tiež nie sú úplne nohami na zemi.

Gold ETF vs Bitcoin futures ETF

Na začiatok treba hneď povedať, že zatiaľ čo v prípade Bitcoinu ide o futures ETF, tak porovnávania sa dejú najmä s Gold ETF a nie s Gold futures ETF. Tento malý, ale zásadný rozdiel môže totižto docieliť, že sa porovnanie nedeje medzi aktívami či inštrumentami, ktoré by skutočne aj porovnávané mali byť.

Nehladiac ale na tento „detail,“ kryptomenová komunita sa z tejto správy teší až na toľko, že verí, že akékoľvek ETF na Bitcoin prinesú to isté, čo priniesli ETF zlata a to nárast celkovej trhovej kapitalizácie z 1 bilióna dolárov (ako tomu bolo v prípade zlata a ako je tomu teraz v prípade Bitcoinu), na 11 biliónov dolárov, čo je terajšia trhová kapitalizácia zlata. Avšak aj ETF analytici upozorňujú na to, že ide skôr o prehnaný optimizmus, než potenciálny scenár, ktorý by mohol v dohľadnej dobe nastať.

„V prípade Bitcoinu nejde prostredníctvom ETF o demokratizáciu tohto nástroja. Ľudia vždy mohli nakupovať Bitcoin. Veď máte Coinbase, Gemini, FTX a mnoho ďalších. V prípade zlata to bolo iné. Rovnako išlo aj o načasovanie, kedy ku ETF zlata došlo. Stalo sa tak pred Globálnou krízou, čo určite spôsobilo jednu z najlepších príležitostí na trhu v histórii.“

Tak znie názor James Seyffarta, ETF Research analytika pre spoločnosť Bloomberg, ktorý vyjadril svoje postoje počas interview s Anthonym Pomplianom. Zapojený do danej diskusie bol aj Eric Balchunas, Senior ETF analytik rovnako pre Bloomberg, ktorý práve o Bitcoin ETF aktuálne poskytuje tie najlepšie a časovo najsenzitívnejšie informácie. Aj on si myslí, že v prípade Bitcoin futures ETF by sa toho tak veľa pre kryptomenový svet nemalo zmeniť.

Grayscale Bitcoin Trust po novom Bitcoin ETF?

Eric Balchunas v danom interview takisto aj poukázal na to, prečo aktuálny Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), nemôže byť braný ako Bitcoin ETF. Podľa neho totižto dané aktívum neumožňuje arbitráž medzi cenou GBTC a cenou Bitcoinu (aktíva, ktoré sleduje). Práve kvôli tomu následne nastávajú momenty, kedy je cena GBTC oveľa vyššia, ako skutočná cena Bitcoinu, čím predstavuje premium na GBTC. Takúto udalosť sme zažili niekoľkokrát, pričom sa dokonca stalo, že premium bolo aj cez 100 % (s maximom 137%, ktoré sme videli 31.mája 2017).

Premium či discount (situácia kedy sa finančný derivát – GBTC – predáva za nižšiu cenu ako je cena daného aktíva - Bitcoin) sa ale nemôže diať pri ETF. Pri nich má totižto spoločnosť možnosť vydať či zničiť akcie na to, aby daný premium či discount odstránila a zamedzila tak cenovým výkyvom medzi ETF a podkladovým aktívom.

Aj práve preto sa aktuálne spoločnosť Grayscale Investments pokúsi o to, aby z GBTC mohla spraviť Bitcoin ETF. Nie však futures, ako je tomu v prípade ProShares či Valkyrie, ale takzvané spot Bitcoin ETF, ktoré by sledovali priamo cenu Bitcoinu a rovnako by museli byť najprv spoločnosťou Grayscale Investments nakúpené tak, ako tomu je v prípade pri GBTC.

Či príde ku schváleniu práve tohto návrhu zo strany Grayscale Investments nie je jasné. Regulátor (Securities and Exchange Commission) iba teraz schválil futures ETF a tak sa kľudne môže stať, že spot ETF ešte schvaľovať nebude. Na stole má totižto hneď niekoľko ďalších žiadostí a tak je možné, že po schválení ProShares a Valkyrie Bitcoin futures ETF sa v najbližšej dobe dočkáme iba schválenia ďalších Bitcoin futures ETF a nie Bitcoin ETF.

Pre pravých kryptomenových fanúšikov by ale tieto produkty nemali predstavovať žiadnu zmenu na trhu. Pri ani jednom z nich totižto nedochádza ku fyzickému vlastníctvu zo strany nakupujúceho, keďže sa mu nedostanú do rúk privátne kľúče. Aj preto treba brať v úvahu fakt, že hoci tieto produkty môžu priniesť nový kapitál do kryptomien, ani zďaleka nie sú pre všetkých.

Zdroje: https://bitcoinmagazine.com/, https://cointelegraph.com/, https://economictimes.indiatimes.com/, https://www.youtube.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

 

Mohlo by ťa zaujímať

cart